درخواست روسیه از کشورهای حاشیه خلیج فارس درباره آرامکو

ایرنا نوشت: وزیر امور خارجه روسیه از مسئولان کشورهای حاشیه خلیج فارس خواست در راستای کاهش تنش‌ها در منطقه که به عقیده وی، بیش از پیش افزایش یافته است، بنشینند و بایکدیگر گفت وگو کنند.

سرگئی لاوروف امروز پنجشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای خود از نیجر با بیان این مطلب افزود: کشورهای منطقه باید برای کاهش تنش ها با یکدیگر به گفت وگو بنشینند و از متهم کردن یکدیگر برای حمله به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان بدون ارایه اسناد و مدارک مشخص بپرهیزند.

وی ادامه داد: مسکو خواستار اقدامات پیشگیرانه و دیپلماتیک برای جلوگیری از وقوع حوادث اخیر مانند حمله به آرامکو عربستان است و می خواهد تحقیقات کامل و بی طرفانه ای در این خصوص صورت گیرد که به گفته وی، تلاش ها در این زمینه آغاز شده است.

لاوروف اضافه کرد: اتهامات تایید نشده به این پرونده هیچ کمکی نمی کند و تنها باعث متشنج تر شدن اوضاع در منطقه می شود که در حال حاضر هم بیش از حد متشنج شده است.

جنبش انصار الله یمن، شنبه گذشته در واکنش به محاصره این کشور و ادامه حملات جنگنده‌های سعودی به مناطق مختلف یمن، پالایشگاه‌های "بقیق" و "خریص" در شرق عربستان را هدف حملات پهپادی قرار داد.
با حمله به این تاسیسات نفتی ۵۰ درصد از تولید و صادرات نفت عربستان به طور موقت مختل شد.
نیروهای انصارالله روز دوشنبه عربستان و امارات متحده عربی را به حملات بیشتر در صورت عدم توقف جنگ تهدید کردند.
ترامپ پس از این حمله بدون هرگونه مدرک ایران را متهم به حمله پهپادها به مراکز آرامکو در عربستان سعودی کرد.

وزارت امور خارجه روسیه پیشتر در بیانیه ای سوء استفاده از حملات صورت گرفته به مرکز نفتی آرامکو عربستان برای افزایش تنش با ایران به شکلی که آمریکا به دنبال آن است را غیرسازنده خواند.

دمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه نیز اعلام کرده است که کشورهای منطقه و بازیگران خارجی باید از نتیجه گیری عجولانه در حادثه حمله به مرکز نفتی در عربستان خودداری کنند.

الکسی فننکو رئیس مرکز امنیت بین المللی دانشگاه دولتی مسکو (ام.گ.و) بزرگترین دانشگاه روسیه نیز گفته است که عربستان در جنگ یمن گرفتار شده و حادثه آرامکو یک بار دیگر این واقعیت ناگوار را به ریاض نشان داده است که باید هر چه زودتر به جنگ در یمن پایان دهد.

310 310

کد خبر 1301274

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =