پس‌لرزه‌ حمله موشکی به تاسیسات نفتی آرامکو در تریبون‌های نماز جمعه/وقتی پوتین با آیات قرآن اعراب منطقه را نصیحت می‌کند

امام جمعه قم گفت: رهبر معظم انقلاب فرمودند که با آمریکا وارد مذاکره نخواهیم شد برای اینکه دشمنان فکر نکنند فشار حداکثری جواب داده و مسئولان به دلیل فشارهای آنها پای میز مذاکره آمدند.

به گزارش خبرآنلاین، هشدارهای مقام معظم رهبری درباره توطئه جدید آمریکا برای مذاکره با ایران، حمله پهپادی یمن به عربستان و مبارزه با مفاسد اقتصادی از موضوعاتی بود که این هفته از تریبون های نماز جمعه مطرح شدند.

زیر بار مذاکره با آمریکا نمی رویم

آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته قم که در مصلای قدس برگزار شد با تسلیت ایام عزاداری سید و سالار شهیدان گفت: در دهه اول ماه محرم امسال مجالس عزاداری باشکوهی در سراسر کشور برگزار شد که برپایی این مراسم عاشورایی کشور را از حوادث مصون می‌دارد.

بر اساس گزارش مهر، وی در ادامه به موضوع مذاکره با آمریکا اشاره کرد و در این خصوص گفت: روش دشمنان در واقع فشار آوردن حداکثری به ملت بزرگ ایران است که این موضوع را بدون پرده پوشی بیان می‌کنند که با وارد کردن فشار حداکثری می‌خواهد مسئولان نظام جمهوری اسلامی را پای میز مذاکره بیاورند و از این طریق خواسته‌های خود را تحمیل کنند.

آیت الله حسینی بوشهری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به هشدارهای مقام معظم رهبری در زمینه مذاکره با آمریکا ابراز داشت: رهبر معظم انقلاب فرمودند که با آمریکا وارد مذاکره نخواهیم شد و این امر به دلیل آن است که آنها فکر نکنند فشار حداکثری جواب داده و مسئولان به دلیل فشارهای آنها پای میز مذاکره آمدند. دشمنان به طمع سال‌های قبل فکر کردند که می‌تواند مردم را به خیابان‌ها بکشاند اما ملت ایران تا آخر پای نظام اسلامی ایستاده و از آن حراست می‌کنند.

دشمنان باید از ظلم به ملت یمن دست بردارند

وی به حادثه آتش سوزی پالایشگاه نفت عربستان اشاره کرد و گفت: امروز همه دنبال عامل اصلی حمله به این پالایشگاه هستند اما نمی‌خواهند بپذیرند که یمنی‌ها این حمله غرور آفرین را انجام داده‌اند و هر روز یکی از کشورها را مقصر می‌دانند.  عربستانی‌ها و کشورهای حامی آنان حمله به پالایشگاه نفتی را جنایت جنگی می‌نامند اما کسی نمی‌گوید در این سال‌ها که مردم بی‌گناه یمن به خاک و خون کشیده شدند جنایت بوده است و آنان باید از ظلم به ملت یمن دست بردارند.

وی بیان داشت: آن روزی که ما می‌گفتیم که اگر نگذارند نفت ما صادر شود اجازه صدور نفت به کشورهای دیگر را نیز نمی‌دهیم، آنان فکر می‌کردند که ما تنگه هرمز را می‌بندیم اما تصور نمی‌کردند که جبهه مقاومت اینگونه به آنان ضربه وارد کند.

نظام زیر بار مذاکره نمی رود

آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد در خطبه های نماز جمعه اصفهان در محل مصلی بزرگ این شهر گفت: محرومان باید بتوانند مانند دیگر اقشار جامعه از خدمات تحصیلی بهره مند شوند و دیگر شهروندان در خرید لباس، کفش و لوازم  التحریر آنان  را یاری کنند همچنین در این راستا کمک خیران مدرسه ساز می‌تواند نقش اساسی ایفا کند.

به گزارش ایرنا وی با اشاره به حمله پهپادهای یمنی به پالایشگاه بزرگ عربستان، تصریح کرد: این موضوع برای عربستان یک آبروریزی بود، زیرا ادوات نظامی آمریکایی نتوانست جلوی این پهپادها را بگیرد و پدافند آمریکایی نتوانست حتی یکی از آنها را سرنگون کند.

امام جمعه اصفهان با اشاره به حمایت های آمریکا از عربستان، ادامه داد: موشک‌های زمین به هوای آمریکا که با پول عربستان خریداری شده بود در مقابله با حوثی‌ها نتوانست کاری از پیش ببرد، حوثی ها در یمن تنها یک گروه هستند اما آمریکا و عربستان به عنوان دو کشور نتوانستند با آنها مقابله کنند.  آمریکا ادعا کرد که ایران در این حمله دست داشته که البته این یک دروغ بیش نیست.

‌امام جمعه اصفهان با اشاره به تحریم ها بر ضد ایران اضافه کرد: ایران حتی با تحریم حداکثری عزت خود را از دست نمی‌دهد و نظام زیر بار مذاکره نمی‌رود.

لزوم برخورد با گران فروشان

همچنین حجت الاسلام والمسلمین سید ابوفاضل رضوی اردکانی در خطبه‌های نماز جمعه شیراز  ضمن تاکید بر لزوم مهار گرانی و برخورد با گران‌فروشان افزود: در مقطعی که دلار به ۱۶ هزار تومان رسید اجناس و کالاها هم به همان نسبت در بازار گران شد اما امروز که دلار به مرز ۱۱ هزار تومان رسیده خبری از کاهش قیمت‌ها نیست.

حجت الاسلام رضوی اردکانی افزود: ستاد مبارزه با گران‌فروشی می‌گوید ما برای برخی از کالاهای اساسی و ضروری ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی داده‌ایم در حالی که خیلی از این کالاها اصلا در بازار یافت نمی‌شود.

وی ادامه داد: مردم به این کالاها نیاز دارند و نمی‌شود با حرف آنها را قانع کرد، مسئولان و سازمان تعزیرات حکومتی باید به این مساله رسیدگی کنند و جلو کسانی را که اقدام به احتکار کالاهای مختلف به ویژه کالاهای ضروروی مورد نیاز مردم می‌کنند به شکل جدی بگیرند.

حمایت از مواضع رئیس قوه قضائیه در برخورد با مفسدان اقتصادی

امام جمعه موقت شیراز، با اشاره به اقدام دستگاه قضایی کشور در زمینه مبارزه با مفسدان اقتصادی گفت: ما نیز حمایت خود را از آیت‌الله رئیسی اعلام می کنیم و امیدواریم با توجه به حمایت رهبر معظم انقلاب در بحث مبارزه با مفسدان اقتصادی شاهد ریشه کنی فساد در کشور باشیم. امروز برخی به راحتی اموال بیت‌المال را می‌خورند و حتی دارو که با جان و سلامت مردم در ارتباط است را احتکار می‌کنند و با کمال پررویی می‌گویند که ما به مردم خدمت کرده‌ایم.

وی افزود: دادگاه باید به شدت با این افراد برخورد کند، هر کس که می‌خواهد باشد، دختر وزیر یا هر کس دیگری که باشد باید به شدت با آنها برخورد شود. در مقطعی کشور با بحران دارو مواجه شد که علتش همین‌ها بودند که داروها را احتکار کردند تا جایی که تاریخ مصرف آنها تمام شد و بعد هم با همین پول‌ها زمین می‌خرند و ویلا می‌سازند.  اینها مفسد فی‌الارض هستند و جزای آنها اعدام است چرا که با جان و سلامت مردم بازی کرده‌اند.

عربستان مقام سوم دنیا را در بیشترین هزینه کرد مسائل نظامی را دارد

آیت الله آل هاشم نیز در خطبه های این هفته تبریز گفت: عربستان مقام سوم در دنیا در بیشترین هزینه کرد در مسایل نظامی است اما حمله پهبادی انصارالله یمن به شرکت نفتی آرامکو، نشان از اشرافیت انصارالله به تاسیسات عربستان است.

بنا به گزارش مهر آل هاشم ابراز داشت: عربستان از سر عصبانیت به خاطر این ضربه نظامی و شوک نفتی، ایران را متهم می کند که این حمله از خاک ایران صورت گرفته است.

آل هاشم به جریان سازی آمریکا و عربستان علیه ایران پس از عملیات اخیر یمن به تاسیسات آرامکو اشاره و اضافه کرد: این دو کشور به دلیل ضعف و ناتوانی نظامی خود به جریان سازی رسانه‌ای علیه ایران روی آورده اند تا ناکامی خود را پوشش دهند.

وی با بیان اینکه طی ۵ سال جمله عربستان به یمن، آمریکا و کشورهای غربی تلاش های زیادی در حمایت از این تجاوز انجام دادند، گفت: متاسفانه در این مدت کشورهای غربی نه تنها مانع این تجاوزات نشدند، بلکه برای کشتار بیشتر مردم یمن به عربستان جدیدترین سلاح‌ها را هم فروختند.  

امام جمعه تبریز به اجلاس سران ایران، ترکیه و روسیه در آنکارا اشاره کرد و گفت: حاشیه این اجلاس از متن آن مهم تر بود که طی آن رییس جمهوری روسیه به آیاتی از قرآن اشاره و از این طریق سران کشورها مرتجع عرب را نصیحت کرد.

آل هاشم اظهار داشت: در قرآن کریم به غیر از قابل قبول نبودن خشونت، دفاع از خاندان نیز سفارش کرده است، اما کشورهایی مانند بحرین، امارات و عربستان دستورات قرآنی مبنی بر برادری را نادیده گرفته اند و در حال به شهادت رساندن مسلمانان بحرین،  سوریه و یمن هستند و این برای اعراب مسلمان ننگ بزرگی است.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1301534

برچسب‌ها