۰ نفر
۳۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۰
پیام رزمایش دریایی چین و ایران چیست؟

ایرنا نوشت: روزنامه «ساوت چاینا مورنینگ پست» هنگ کنگ در مطلبی تحلیلی با اشاره به برگزاری رزمایش مشترک چین، ایران و روسیه در شمال اقیانوس هند و دریای عمان نوشت پیام برگزاری این رزمایش مشترک، حمایت پکن از تهران است.

این روزنامه روز یکشنبه در گفت و گو با دو تن از تحلیلگران مسایل نظامی نوشت این رزمایش به صورت منطقی بیانگر روابط نزدیک سه کشور چین، ایران و روسیه است و نشان می دهد که چین از تهران حمایت می کند.

سرتیپ قدیر نظامی، رئیس امور بین‌الملل و دیپلماسی دفاعی ستادکل نیروهای مسلح ایران روز گذشته از برگزاری مانور نظامی مشترک بین ایران، چین و روسیه در دریای عمان و شمال اقیانوس هند خبر داده بود.

«لی جی» کارشناس نیروی دریایی مستقر در پکن به این روزنامه گفته است: زمان برگزاری این تمرین مشترک ممکن است کمی حساس باشد و  برخی ممکن است در صورت بروز درگیری های نظامی بین کشورها، آن را به عنوان نشانه حمایت چین از ایران تلقی کنند.

وی ادامه داد: اما اگر این رزمایش در آب های بین المللی و بدون هدف قرار دادن کشور دیگری برگزار شود، یک تبادل نظامی معمول بین کشورها تلقی گردد.

«نی لکسیونگ» یک متخصص نظامی و استاد علوم سیاسی و حقوق دانشگاه شانگهای هم به این روزنامه گفته است این رزمایش برای ارسال این پیام است که چین در "سناریوهای مختلف" در کنار ایران خواهد بود.

او گفت: اگرچه ممکن است مسایل به این سمت نرود اما رزمایش دریایی ارسال پیام ارعاب است.
 

گزارش می افزاید دو سال پیش، چین و ایران پس از آنکه واشنگتن تهران را به ارسال قایق های سریع السیر برای آزار و اذیت کشتی های جنگی آمریکایی که از آن منطقه عبور می کردند متهم کرد، یک تمرین دریایی مشترک را در نزدیکی تنگه هرمز در خلیج فارس انجام دادند.

در این گزارش آمده است سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، اوایل ماه جاری برای دیداری سه روزه به چین سفر کرد دو طرف در جریان این دیدار توافق کردند دیدارهای بیشتری با مقامات ارشد نظامی داشته باشند و همکاری ها را در زمینه آموزشی تقویت کنند.

310311

کد خبر 1302133

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =