گزارش خبرگزاری فرانسه: آیا مکرون پرده دوم نمایش خود را اجرا می‌کند؟

ایرنا نوشت: خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه در گزارشی با اشاره به حضور حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، این پرسش را طرح کرد که آیا مکرون پرده دوم نمایش خود را اجرا می کند؟

در این گزارش آمده است: اواخر اوت گذشته ( اوایل شهریور ) امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در شهر بیاریتز، در نشست گروه هفت، برای دیدار مقامات ایران و امریکا و کاهش تنش بین دو کشور تلاش کرده است.

وی در نشست سران گروه هفت در بیاریتز دست به یک حرکت دیپلماتیک قابل توجه زد و با چراغ سبز دونالد ترامپ از محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دعوت کرد.

رئیس جمهوری فرانسه که اکنون در نیویورک به سر می برد همه تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا از فرصت برگزاری نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای کاهش تنش ها میان ایران و آمریکا استفاده کند.

در واقع باید گفت که یکی از جاه طلبی های دیپلماتیک مکرون، تلاش برای کاهش تنش ها میان تهران و واشنگتن و حتی فراهم کردن دیدار تاریخی روسای جمهوری دو کشور است.

رئیس جمهوری فرانسه همچنان به تلاش خود در این زمینه ادامه می دهد و قصد دارد طی دو روز آینده با دونالد ترامپ دیدار کند و پس از آن نیز ممکن است با حسن روحانی رئیس جمهور ی ایران دیدار کند با این حال طبق اعلام الیزه، این فرضیه به شروط متعددی بستگی دارد.

در رابطه با احتمال دیدار ترامپ و روحانی باید گفت که پاریس امید خود را برای تحقق چنین اتفاقی از دست نداده است با این حال الیزه اذعان دارد مهیا کردن شرایط چنین دیداری بسیار دشوار است هر چند ترامپ موافق چنین دیداری است.

اجلاس عمومی سازمان ملل متحد در حالی در هفته جاری در نیویورک برگزار می‌شود که حسن روحانی رئیس جمهوری ایران با طرحی موسوم به «طرح صلح هرمز» به این اجلاس می‌رود و محمد جواد ظریف وزیر خارجه به سی‌ان‌ان گفته است در صورتی که ایالات متحده تحریم‌های ایران را لغو کند، رئیس جمهوری ایران حاضر است همین هفته با دونالد ترامپ در نیویورک دیدار کند.

310311
کد خبر 1302821

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =