حاشیه‌هایی برای روز حسین ساختند که تصمیم گرفتم کل زندگی‌ام را بگذارم و بروم

محمد رحمانیان از حاشیه‌هایی می‌گوید که برای یکی از نمایش‌هایش به وجود آمد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمد رحمانیان کارگردان مطرح تئاتر به مسائل و حاشیه‌هایی اشاره کرده که باعث شد کمتر به سراغ موضوعات مذهبی برود.

رحمانیان در گفت‌وگو با خبرآنلاین با بیان اینکه مشکل اینجاست که قرائت من از حوادث تاریخی و مذهبی ربطی به دیدگاه‌های رسمی ندارد، گفت: بنابراین این آثار، معمولا خوشایند مدیران و مسئولان نیست. البته که من این نمایشنامه‌ها را به دلیل خوشایند دیگران ننوشته و اجرا نکردم، این نمایشنامه‌ها را برای مادرم نوشته‌ام. مادرم بانویی مذهبی و معتقد است، خانه پدری‌ام را تبدیل به حسینیه کرده و در آنجا بسیاری از مردم و خیرین جمع شده و گره‌ از مشکلات مادی مردم باز می‌کنند. اما تعلق خاطرم به مفاهیم دینی و مذهبی باعث نشده پرسش‌هایی در ذهنم نداشته باشم، سالهاست مطالعه و بررسی می‌کنم و در آثارم می‌کوشم این پرسش‌ها را در قالب یک اثر نمایشی روایت کنم.

این کارگردان تئاتر در ادامه گفت: جالب است زمانی که برخی من را به خاطر نمایشنامه «روز حسین(ع)» محاکمه می‌کردند، عده‌ای دیگر برای نمایشنامه «اسب‌ها»، تندیس دعبل خزایی را به من اهدا کردند. دوستان حتی گفتند شرایطی فراهم کنیم «روز حسین(ع)» اجرا شود، اما من دیگر نمی‌خواهم این نمایش را اجرا کنم. به این دلیل که آن نمایش مناسب همان زمان و شرایط بود. الان اجرا شدن آن تاثیری را که قرار بود داشته باشد، ندارد؛ از بس دوستان بولتن‌نویس، تکه‌­پاره‌هایی از آن را در این روزنامه و آن خبرگزاری چاپ کردند و حکم علیه نویسنده دادند. متن و اجرای «روز حسین(ع)» از همان ابتدا دچار حاشیه­‌هایی شد که تصمیم گرفتم نه فقط تئاتر که همه­ زندگیم را بگذارم و بروم.

متن کامل این گفت‌وگو را اینجا بخوانید 

۲۵۸۲۵۸

کد خبر 1302833

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =