نرخ تورم شهریور اعلام شد /  کاهش ۶.۶ درصد تورم نسبت به مردادماه

مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارشی که منتشر کرده نرخ تورم سالانه در شهریور ماه امسال برای خانوارها را ۴۲/۷ اعلام کرده است. با این احتساب نرخ تورم اعلام شده نسبت به مرداد حدود نیم درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرآنلاین و به نقل از مرکز آمار، نرخ تورم نقطه به نقطه کشور در شهریور ماه امسال به ۳۵ درصد رسیده است که به معنای آن است که خانوارهای کشور در شهریور ۹۸ نسبت به شهریور سال گذشته ۳۵ درصد بیشتر برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات هزینه کردند. این میان نرخ تورم شهریور در مقایسه با مرداد ماه ۶.۶ درصد کاهش یافته است.

نرخ تورم نقطه به نقطه گروه ها «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ۴۵.۲ درصد و ۳۰.۷ درصد بوده است. نرخ تورم نقطه به نقطه برای خانوارهای شهری ۳۴.۵ درصد و برای خانوارهای روستایی ۳۸.۱ درصد بوده است.

نرخ تورم ماهانه شهریورماه ۰.۵ درصد بوده که به معنای افزایش قیمت‌ها در ماه آخر تابستان نسبت به مردادماه است. این شاخص در مرداد ماه ۰.۶ درصد اعلام شده بود.

از سوی دیگر نرخ تورم سالانه، یا درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه شهریور ماه برای خانوارهای کشور به ۴۲.۷ درصد رسیده است که نسبت به نرخ تورم مرداد ماه امسال ۰.۵ درصد افزایش یافته است. نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری ۴۱.۹ درصد و برای خانوارهای روستایی ۴۷.۴ درصد محاسبه شده است.

۲۲۶۲۲۸

کد خبر 1303221

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =