۰ نفر
۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۸
عمران خان: مودی نژادپرست است

ایسنا نوشت: نخست‌وزیر پاکستان با نژادپرست خواندن همتای هندی خود و رد هر گونه تمایلش برای برگزاری دیداری بین آنها، نسبت به خطر بالا گرفتن جنگ بین دو کشور بر سر منطقه کشمیر به دلیل تداوم سرکوبگری‌های هند در این منطقه هشدار داد.

 به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، این اظهارات عمران خان نخست وزیر پاکستان بعد از آن مطرح شد که دونالد ترامپ از رهبران هند و پاکستان خواست تا اختلافاتشان را حل‌وفصل کنند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که با نارندرا مودی نخست وزیر هند در سه روز گذشته دو بار در خاک کشورش با سفر او به آنجا برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل دیدار کرده، در اظهاراتی عجیب محبوبیت نخست وزیر هند را با محبوبیت الویس پریسلی ستاره تاریخ موسیقی پاپ آمریکا مقایسه کرد.

اما عمران خان نخست وزیر پاکستان در گفت‌وگو با خبرنگاران در روز سه‌شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، توصیف متفاوتی برای مودی به کار برده و او را "نژادپرست" خواند.

عمران خان با اشاره به روند بازداشت‌های گسترده، متوقف شدن فعالیت بیمارستان‌ها و آن چه که او "سکوت خبری محض" در کشمیر خواند، گفت: برای مدت 50 روز مردم کشمیر با استفاده از 900 هزار سرباز در محاصره قرار گرفته‌اند.

وی افزود: در این روزگار و عصر واقعا بی سابقه است که 8 میلیون نفر را در یک زندان باز قرار دهند. بزرگترین نگرانی مربوط به این است که به مجرد برداشته شدن حکومت نظامی در کشمیر چه اتفاقی می‌افتد؟ ما نگران هستیم که با حضور این 900 هزار سرباز در آنجا شاهد یک کشتار خواهیم بود. این پتانسیل هست که پاکستان وهند به عنوان دو کشور مسلح به سلاح هسته‌ای در مقطعی سرانجام با یکدیگر روبه‌رو شوند.

در حالی که عمران خان نسبت به خطر جنگ بین هند و پاکستان هشدار داد اما ترامپ در صحبت‌هایش حین دومین دیدارش با مودی در سه روز گذشته با مودی، لحن متفاوتی داشت.

ترامپ روز سه‌شنبه مودی را پس از آن با الویس پریسلی ستاره تاریخ موسیقی پاپ آمریکا مقایسه کرد که مودی به هنگام ورود به هیوستن در تگزاس آمریکا در روز یکشنبه با استقبال گرمی روبه‌رو و گزارش شد که بالغ بر 50 هزار تن از هندی‌تبارهای آمریکا در تگزاس از او در حالی که رئیس جمهور آمریکا در آن جا به او پیوست استقبال کردند.

ترامپ همچنین در حالی که او و مودی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با یکدیگر دیدار کردند گفت: این مردم شدیدا به وجد آمدند. استقبال مثل استقبالی بود که زمانی از الویس پریسلی به عمل آمد.

ترامپ در پاسخ به سوالی درباره میزان صمیمتش با مودی گفت: این رابطه تا آن جایی که می‌شده، خوب شده است. من احترامی بالا و تحسین زیادی برای او قائل هستم و او را واقعا دوست دارم.

او مودی را یک "مرد متشخص بزرگ" و یک "رهبر عالی" توصیف کرد و پیشنهاد داد، او را "پدر هند" بخوانند.

خود مودی نیز شدیدا از ترامپ تحسین کرد و گفت: ترامپ قطعا دوست من است اما او همچنین دوست هند نیز هست.

ترامپ از مودی خواست در ارتباط با موضوع کشمیر با عمران خان یک راه حل پیدا کنند.

این در حالی است  که ترامپ روز دوشنبه با عمران خان هم دیدار کرده بود. عمران خان گفت، موضوع کشمیر را در دیدارهایش با رهبران جهان مطرح کرده اما تمایلی به دیدار با مودی ندارد.

او تاکید کرد: متاسفانه امروز هند تحت رهبری شخصی نژاد پرست و حامی برتری هندوها قرار گرفته است. آنها مسلمانان را شهروندان برابر با دیگر شهروندان در نظر نمی‌گیرند.

عمران خان همچنین به اظهارات اخیر رئیس ارتش هند، ژنرال بیپین راوات، که اسلام‌آباد را متهم به فعالسازی دوباره اردوگاه‌های شبه‌نظامیان در کشمیر تحت کنترل خود  کرده بود واکنش نشان داد.

او گفت: این شخص سند و مدرکی برای ادعاهایش ارائه نکرده و صحبت های او مهمل هستند.

وی افزود: پاکستان اکنون چه منفعتی می‌تواند در فرستادن تروریست‌ها به آنجا آن هم در حالی که 900 هزار نیروی امنیتی در آنجا هستند داشته باشد؟ تمام اتفاقی که ممکن است در آنجا بیفتد تشدید سرکوب مردم کشمیر خواهد بود.

عمران خان همچنین گفت: به درخواست ترامپ شروع به میانجی‌گری برای مذاکرات بین رئیس جمهور ایران و رئیس جمهور آمریکا کرده است.

310311

کد خبر 1303476

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =