واکنش‌های ادامه‌دار به طرح «ابتکار صلح هرمز» روحانی/ ایران باید مشکلش با عربستان را حل کند/ طرحی برای خنثی کردن توطئه‌های آمریکا

ایسنا نوشت: نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس طرح رئیس‌جمهور برای تامین امنیت تنگه هرمز را معقولانه خواند و تاکید کرد که باید امنیت تنگه هرمز توسط کشورهای منطقه حفظ شود.

به گزارش خبرآنلاین، طرح «صلح هرمز» یکی از ابتکار عمل‌هایی است که حسن روحانی آن را در مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیشنهاد کرد و روی خطاب آن با کشورهای منطقه به ویژه عربستان بود. محمد جواد جمالی و علاء الدین بروجردی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و همچنین کیانوش راد از فعالان سیاسی و کارشناس امور بین‌الملل نظرات خود درباره طرح ابتکار روحانی بیان کردند. 

حضور آمریکا در منطقه نتیجه‌ای جز تنش ندارد

محمد جواد جمالی درباره‌ تامین امنیت هرمز گفت: آمریکایی‌ها بعد از خروج از برجام به دنبال افزایش فشار از طرق مختلف به خصوص از بعد اقتصادی و روانی بودند. از طرف دیگر تنش‌ آفرینی را در منطقه دنبال کردند. کارهایشان همه نشان دهنده‌ برهم زدن ثبات در منطقه با هدف افزایش فروش تسلیحات است.

به نوشته ایسنا او ادامه داد:‌ در چنین شرایطی طرح رئیس جمهور برای تامین امنیت هرمز طرح معقولانه‌ای است. امنیت تنگه هرمز باید توسط کشورهای منطقه تامین شود. پیشنهاد ما این است که سایر کشورهای منطقه هم به اهمیت این موضوع پی ببرند و کشورهایی همچون آمریکا به حوزه های کاری خود همچون خلیج مکزیک بپردازند.

جمالی در پایان گفت: کشورهای منطقه توانایی تامین امنیت خود را دارند. وجود کشورهای غیر منطقه‌ای نتیجه‌ای جز تشنج آفرینی نداشته است.

طرحی برای خنثی کردن توطئه‌های آمریکا

علاءالدین بروجردی نیز با اشاره به طرح رئیس جمهور برای تامین امنیت هرمز گفت: این سیاست همیشگی جمهوری اسلامی در کلیه سالهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بوده که امنیت منطقه باید توسط کشورهای منطقه حفظ شود. مهمان‌های ناخوانده‌ای که از دور دست‌ها به منطقه می‌آیند به خصوص کشورهای مزاحمی مانند آمریکا، انگلیس و فرانسه نه تنها تامین کننده امنیت منطقه نیستند که مخل امنیت هم می‌باشند.

بنا بر گزارش ایسنا، او ادامه داد: آمریکا و انگلیس و فرانسه به یمن تسلیحات مدرن می‌فرستند تا امنیت کشور اسلامی را بر هم زنند. خروجی آن هم شهادت هزاران انسان بی‌گناه می‌شود که نمونه آن  را در سوریه و فلسطین هم دیدیم.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این که برخی از کشورهای منطقه استقلال سیاسی ندارند گفت: کشورهایی همچون عربستان عملا دنباله رو آمریکا هستند که با این شرایط به نظر نمی‌رسد آنها حاضر به توافق درباره‌ طرح ایران باشند ولی با این وجود لازم است که ما حرف خود را بزنیم.

بروجردی گفت که ارائه این طرح در مجمع عمومی سازمان ملل نشان دهنده‌ی این واقعیت است که ایران شرایط منطقه را درک کرده و دست دوستی به سمت کشورهای همسایه دراز می‌کند و افزود: ما علاوه بر همکاری‌های معمولی تجاری، فرهنگی و اقتصادی حاضریم به یک توافق امنیتی برسیم که این یعنی حاشیه امن برای کشورهای منطقه. قطعا این طرح می‌تواند بخشی از توطئه‌های طراحی شده  توسط آمریکا برای ترساندن دیگر کشورها از ایران اسلامی را خنثی کند.

ایران باید مشکلش با عربستان را حل کند 

محمد کیانوش‌راد نیز در ارتباط با سفر اخیر تیم دیپلماتیک ایرانی به ریاست رئیس جمهور اظهار کرد: این سفر به‌دلیل تحولات منطقه‌ای و مساله حملات به تاسیسات نفتی عربستان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. دیدارهای روحانی با سران کشورهای بزرگ و ارائه طرح «صلح هرمز» هم اتفاق بسیار مهمی است. فراموش نکنیم که موقعیت برتر ایران نسبت به همسایگان راهبرد استراتژیک ایران از گذشته تا کنون بوده و هست.

او در همین راستا ادامه داد: این راهبرد استراتژیک ایران، امری واقعی است که نه تنها موقعیت ژئوپولتیک ایران، که سایر مولفه‌های انسانی نیز موید آن است. زیاده خواهی آمریکا و ایستادگی ایران بر مواضع اصولی و منطقی و مبتنی بر چارچوب های قانونی و بین المللی مسیر اجماع بین المللی را علیه ایران خواهد بست.

او افزود: نقش دفاعی ایران به عنوان سیاستی راهبردی که مورد اجماع تمامی گروه‌ها و جناح های داخلی است، باید به‌صورت دقیق و با دوری از بهانه دادن به جامعه جهانی تحقق یابد. دوری از سیاست‌های ماجراجویانه و ندادن گزک به جامعه جهانی اقدامی است که ایران باید آن را با دلایل متقن  به اثبات برساند.

کیانوش‌راد با اشاره به "طرح صلح هرمز" برای ایجاد صلح در منطقه گفت: درک این نکته که بازدارندگی تنها از طریق نظامی حاصل نمی شود، برای همه مسئولین نظام از اهمیت استراتژیکی برخوردار است. طرح صلح هرمز را هم باید در این چارچوب تحلیل کرد. این واقعیتی انکار ناپذیر است که اتحاد جماهیر شوروی هم با تکیه به بازدارندگی صرفِ نظامی به بن بست رسید و دچار فروپاشی شد. ایران باید مسایل منطقه ای خویش را با عربستان حل و فصل نماید و تنش زدایی به عنوان سیاستی دائمی باید مد نظر ایران و جمهوری اسلامی باشد.

وی یادآور شد: جمهوری اسلامی باید راه را برای تقویت و رشد اقتصادی خویش بیابد. این مساله جز در سایه صلح منطقه ای محقق نخواهد شد. تقویت بنیان های اقتصادی ایران ذیل مفهوم صلح با همسایگان و در منطقه و جهان قابل دستیابی است. البته تلاش در این مسیر به معنای گذشت از منافع ملی ایران و افزایش توان بازدارنگی در ابعاد مختلف سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و نظامی است.

۲۱۷۲۱۶

کد خبر 1304137

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =