از دست رد روحانی به درخواست ترامپ برای ملاقات تا گلایه از پوشش مردان در قم و ورود زنان به استادیوم/نگاهی به خطبه‌های نماز جمعه

ائمه جمعه در در خطبه های این هفته به موضوعات مختلفی پرداختند که عرصه سیاست خارجی تا قانون نویسی درمورد زنان را شامل می‌شد.

به گزارش خبرآنلاین، امروز ائمه جمعه برخی شهرها از جمله قم، شیراز و مشهد به موضوعات مختلفی از جمله مذاکره با آمریکا، لایحه تامین امنیت زنان و ...پرداختند. 

خواستند مردم را از نظام جدا کنند، آیا جدا شدند؟

حجت‌الاسلام محمدباقر فرزانه امام جمعه مشهد در خطبه‌های این هفته گفت: خواستند با تحریم حداکثری که ادامه دارد ایران را فلج کنند؛ ایران فلج شده است؟ خواستند مردم از نظام جدا شوند. جدا شدند؟ خواستند ذهنیت اسلامی را مشوش کنند؛ توانستند؟ در روز اربعین جوانان پاسخ خواهند داد. در مقابل کانون‌های مقاومت شکست خوردند که واضح است و تحلیل اندیشمندان آمریکا امروز چیز دیگری است و خبر از افول و سقوط آمریکا می‌دهند.

بنا به گزارش تسنیم، او بیان کرد: یکی از جاهایی که باید فراموشش نکنیم هشت سال دفاع مقدس است؛ قطعه 40 ساله پیروزی انقلاب، قسمت هشت ساله‌اش بسیار مهم است؛ عوامل ذلت و عزت را می‌توانید در این قطعه پیدا کنید؛ تاریخ از باارزش‌ترین چیزهایی است که ملت دارد زیرا در تاریخ قانون ذلت و عزت نهفته است.

او گفت: ریشه همه عزت‌ها در دفاع مقدس است که اگر نداشتیم نمی‌دانیم وضعیت ما چه بود. هرچه می‌توانید یاد شهدا را زنده نگاه دارید و خاطرات شهدا را زنده نگاه دارید و تمثال اینها را در همه جا ببینید و نصب کنید تا چشم شما از چشم شهید دور نشوید؛ ارتباط با خانواده شهدا را قطع نکنید؛ قبور شهدا را زیارتشان را ترک نکنید؛ عزت ما در این مسائل و فرازهاست و نمی‌توانیم این حادثه عظیم هشت سال دفاع مقدس را فراموش کنیم.

فرزانه گفت: انصارالله و سوریه‌ای که دستش در دست رهبری الهی باشد یک قدرت دارد و در غیر این صورت یک قدرت دیگر؛ وقتی ملت‌ها ببینند دست این کانون‌های مقاومت در دست رهبری است به آنها کمک می‌کنند و نکته دیگر اینکه قدرت هر یک از این کانون‌های مقاومت به اندازه قدرت همه آنها می‌شود.

پوشش خانم‌ها و آقایان قم شایسته این شهر نیست 

آیت‌الله سید محمد سعیدی در خطبه‌های نمازجمعه قم که در مصلی قدس برگزار شد گفت: در روزهای اخیر کار اشتباهی از سوی برخی مسئولین صورت گرفته که واکنش مردم را نیز به دنبال داشته است، رهبر انقلاب نیز در پاسخ به این کار اشتباه بیان کردند که نام شهیدان مایه سربلندی ملت است و همه ملت وظیفه داریم نام‌های نورانی انان را تکریم کنیم و نام شهید افتخاری برای کوی و برزن‌ها است، شهر مقدس قم نیز که حرم اهل بیت، محل حوزه‌های علمیه و مسجد مقدس جمکران و مرکز انقلاب است، هرگز شایسته این تابلوهای تبلیغاتی در ورودی شهر و ظاهر و سیمای اکنون خود نیست، همان طور که پوشش عده‌ای از  آقایان و خانم‌های ساکن استان قم، شایسته این استان نیست.

به گزارش، ایسنا، امام جمعه قم عنوان کرد: سه تن از سران اروپا در نیورک برای ملاقات ترامپ و رییس جمهور ایران تلاش کرند که با پاسخ قاطع و به‌جای رییس جمهور ایران مواجه شدند، باید توجه داشته باشیم که این سه کشور اروپایی در طول تاریخ به ایران به عنوان یک طعمه نگاه می‌کردند، همانطور که نیمی از جمعیت ایران در جنگ جهانی اول با وجود اعلام بیطرفی از طرف ایران، قربانی زیاده‌خواهی آنان شدند و اسناد این قتل عام هم‌چنان در ردیف اسناد طبقه‌بندی شده سری این کشورها قرار دارد، در جنگ تحمیلی نیز کشورهای اروپایی  از هیچ حمایتی از صدام خودداری نکردند، همین کشورها امروز برای میانجی‌گری بین ایران و امریکا تلاش می‌کنند و این خود نشان دهنده ظاهری بون ادعاهای آنان است.

سعیدی ادامه داد: رهبر انقلاب در پاسخ نسبت به این موارد صراحتا بیان کردند که هیچ مذاکره ای  با آمریکا صورت نمی‌گیرد و هشدار دادند که هدف آمریکا از مطرح کردن دوباره مذاکره، صرفا یک ترفند است و به اروپایی‌ها که هم‌چنان به تحریم‌های آمریکا پای‌بند هستند، نمی‌شود اعتماد کرد.

ورود زنان به استادیوم موضوع انحرافی بود 

آیت‎الله لطف‌الله دژکام، امام جمعه شیراز نیز گفت: لایحه صیانت از حقوق زنان که از سوی دستگاه قضایی به مجلس ارائه شده است می تواند جلوی تضییع حقوق زنان را بگیرد نه هیاهوهایی نظیر ورود زنان به استادیوم ها که موضوعی انحرافی بوده و با نگاه تغییر دادن مسائل اصلی کشور انجام میشود.

او همچنین با اشاره به وجود آسیبهای مختلف اجتماعی در شیراز مانند دیگر نقاط و کلانشهرهای کشور، گفت: ما در شیراز متاسفانه مانند همه نقاط با یکسری آسیبها نظیر اعتیاد، انحرافات جنسی، فقر، کارتن خوابی و... مواجه هستیم اما این موضوع در شیراز با یک ویژگی همراه بوده و آن اینکه آسیبها مرکز شهر و منطقه تاریخی را درگیر کرده است.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه معمولا نقاط آسیب خیز در دیگر نقاط کم و بیش حاشیه مناطق شهری است، اما در شیراز متاسفانه منطقه تاریخی شهر و اطراف حرمهای مطهر امامزادگان درگیر شده، لزوم همراهی تمام مسئولان و مشارکت مردم برای رفع این مشکل را یادآور شد.

او با بیان اینکه در رابطه با حل این معضل اقداماتی انجام شده است اما منتج به نتیجه عاجل نشده، خاطرنشان کرد که اگر اقدام مناسب و هماهنگ انجام نشود منجر به یک جریان و حل مسئله نخواهد شد.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه علاوه بر شهرداری که قانونا ملزم به انجام اقداماتی در این رابطه است، ان جی او و نهادهای مردمی فعال و دستگاه های انقلابی دیگری هم در زمینه رفع آسیبهای اجتماعی در شیراز فعالیت دارند اما منتج به نتیجه مطلوب نشده است.

27216

کد خبر 1304271

برچسب‌ها