مودی خطاب به عمران خان: این اظهارات در شان یک رهبر نیست

ایرنا نوشت: هند روز شنبه با انتقاد از سخنان عمران خان نخست وزیر پاکستان در سازمان ملل اعلام کرد اینگونه اظهارات شایسته رهبر یک کشور نیست.

روزنامه "تایمز او ایندیا" روز شنبه نوشت: ویدیشا مایترا معاون  وزیر امور خارجه هند، با استفاده از "حق پاسخ" این کشور در سازمان ملل گفت: سخنان عمران خان نخست وزیر پاکستان در مجمع عمومی سازمان ملل بی پروا و آتش افروزانه بود. جهان در انتظار تحقق حضور ناظران سازمان ملل در پاکستان  برای بررسی مبارزه این کشور با شبه نظامیان خواهد بود.

وی افزود: آیا پاکستان این حقیقت را که ۱۳۰ تروریست شناسایی شده از سوی سازمان ملل در این کشور زندگی می کرده اند را رد می کند؟ آیا پاکستان حمایت مالی از گروه های تروریستی مانند القاعده و داعش را رد می کند؟

نخست وزیر پاکستان روز گذشته، بیش از نیمی از  سخنرانی ۵۰ دقیقه ای در سازمان ملل را به مساله کشمیر اختصاص داد و اخطار داد که اگر یک درگیری میان دو همسایه هسته ای رخ دهد، تاثیرات آن بسیار فراتر از مرز های دو کشور خواهد بود.

عمران خان گفت: اگر یک جنگ سنتی میان هند و پاکستان رخ دهد، هر احتمالی دور از ذهن نیست. کشوری که هفت مرتبه کوچک تر از همسایه خود است با این گزینه روبرو شده است که یا باید تسلیم شود یا تا زمان مرگ به مبارزه ادامه دهد.

وی افزود: در این صورت ما مبارزه خواهیم کرد و زمانی که یک کشور هسته ای تا نفس آخر مبارزه کند، تاثیرات آن فراتر از مرزها خواهد بود. من به شما اخطار می دهم تاثیرات این جنگ گریبان گیر جهان خواهد شد. این یک تهدید نیست بلکه یک ابراز نگرانی است. پیش از اینکه ما به این مرحله برسیم سازمان ملل وظیفه دارد تا از وقوع این جنگ جلوگیری کند.

این درحالی است که نخست وزیر هند در سخنرانی روز گذشته خود در سازمان ملل به مساله کشمیر و همچنین پاکستان اشاره ای نکرد.

نارندرا مودی نخست وزیر هند روز جمعه در جریان سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک خواستار اتحاد جهانی برای مبارزه با تروریسم شد. وی همچنین به مسایلی چون گرمایش زمین، چالش های اجتماعی تکنولوژی مدرن و همچنین طرح های دولت هند برای بهبود سطح زندگی شهروندان هندی اشاره کرد.

این نخستین بار در  هشت سال گذشته است که  یک نخست وزیر یا وزیر امور خارجه هند در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل به پاکستان اشاره ای نکرده است.

در سال ۲۰۱۷ نخست وزیر هند در سخنرانی خود ۱۲ بار به نام پاکستان اشاره کرده بود.

310311
کد خبر 1304546

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =