انتقاد رئیس کل سازمان نظام پزشکی جامعه پزشکی از تبلیغات منفی علیه پزشکان

رئیس کل سازمان نظام پزشکی گفت: با توجه به اینکه جامعه پزشکی با تبلیغات منفی، گمراه کننده و غیرواقعی مواجه شده است باید از درون پالایشی برای رصد روابط اقتصادی ناصحیح و رفتارهای غیرحرفه‌ای انجام شود تا تبلیغات هدفدار نتوانند اعتماد مردم را نسبت به جامعه پزشکی از بین ببرند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از سازمان نظام پزشکی، محمد رضا ظفرقندی روز شنبه در نخستین جلسه کمیسیون کارشناسی مرکزی اخلاق پزشکی بر اساس تبصره ۴ ماده ۳۵ قانون سازمان نظام پزشکی که در محل سالن شورای عالی این سازمان تشکیل شد، افزود: تخریب هدفدار جامعه پزشکی اخیرا از سوی برخی رسانه‌ها و گاهی رسانه ملی صورت گرفته است.  این نوع برخوردهای هدفدار به اعتماد مردم نسبت به جامعه پزشکی خدشه وارد کرده و در نهایت موجب آسیب دیدن بیماران می‌شود،  زیرا پیش نیاز سلامت در جامعه، اعتماد مردم به پزشکان است که اگر دچار لطمه شود بیماران از پذیرش اصول درمانی و دارویی خود سرباز می‌زنند.

مصطفی معین، رئیس شورای عالی سازمان نظام پزشکی نیز در این جلسه درباره حفظ قداست پزشکی گفت: پزشک علاوه بر طبابت و مداوای بیماران باید الگوی اخلاقی باشد، زیرا اگر اعتماد بین پزشک و بیمار به هر دلیل از بین برود، در نهایت بیمار آسیب می بیند.

وی با اشاره به راهنمای عمومی اخلاق حرفه ای شاغلین حرف پزشکی و وابسته سازمان نظام پزشکی افزود: این راهنما در سطح کشور ابلاغ شده و هر گونه تخطی از تکالیف یاد شده در این راهنما می تواند مصداق رفتار خلاف شئون پزشکی موضوع ماده ۶ آیین نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات صنفی وحرفه ای شاغلین حرف پزشکی و وابسته به شمار آید.

معین بیان کرد: اخلاق پزشکی همراه و همزاد طب است. این راهنما پس از بازنگری جامع در جلسات متعدد کارشناسی کمیسیون اخلاق پزشکی و کمیته های تخصصی مربوطه،  به تصویب نهایی شورای عالی سازمان نظام پزشکی رسیده که امیدواریم با اجرای دقیق آن توسط هیاتهای مدیره سازمان نظام پزشکی در سطح کشور گام موثری در جهت تثبیت استانداردهای اخلاقی و اعتلای حرفه ای جامعه پزشکی و ارتقای نظام سلامت برداشته شود.

آیت الله سید مصطفی محقق داماد نیز در این جلسه اظهار داشت: پزشکی رشته ای است که در ذات خود قداست دارد.  به همین خاطر کمترین لغزش در این رشته زیاد به نظر می رسد و موجبات نگرانی را فراهم می کند. همان طور که مردم انتظار ندارند یک روحانی خطا کند، همان انتظار از پزشک هم می رود. قداست رشته های پزشکی گاهی از روحانیت هم بالاتر است و به همین دلیل انتظار جامعه بالاتر می رود.

وی بیان کرد: هجمه به چنین قداستی به هر دلیل زیبنده جامعه ما نیست. جامعه پزشکی باید بتواند با یک پالایش از درون کاستی را رفع و نقص های اخلاقی را مرتفع سازد.

احسان شمسی گوشکی، رئیس کمیسیون کارشناسی  مرکزی اخلاق پزشکی نیز گفت: طبق بررسی های انجام شده بیشترین شکایت بیماران از رفتار نامناسب جامعه پزشکی است. با وجود همه کمبودها و مشکلات موجود در نظام سلامت عمده گلایه بیماران در خصوص عدم حضور به موقع کادر درمانی بر بالین بیماران بوده است.

وی افزود: عدم تطبیق و عدم رعایت استانداردهای لازم را بررسی کرده و در حال تدوین سوگند نامه ملی برای جامعه پزشکی هستیم که اقداماتش نهایی شده و به زودی نتایج آن اعلام خواهد شد. ضمنا در راهنمای اخلاق حرفه ای سازمان نظام پزشکی به طور مبسوط به زوایای مختلف اخلاق حرفه ای پزشکی پرداخته شده است.

سعید بیرودیان، مدیر اخلاق پزشکی سازمان نظام پزشکی نیز از تشکیل کمیسیون کارشناسی اخلاق پزشکی استان ها و معرفی اعضا در ۱۱ استان خبر داد و گفت: با تشکیل کمیسیون های کارشناسی اخلاق پزشکی استان ها، بحث اجرایی شدن راهنمای عمومی اخلاق حرفه ای در ذیل حوزه انتظامی سازمان نظام پزشکی در کل کشور آغاز خواهد شد.

۲۳۵۲۳۷
کد خبر 1304781

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =