افزایش ۲۴۵ هکتاری مساحت جنگل‌های البرز/کاشت «ارس» در ارتفاعات

مهر نوشت: معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت: مساحت دو پروژه جنگ کاری دست کاشت در حال اجرای استان البرز ۲۴۵ هکتار است.

مهدی فتحی با اشاره به وضعیت جنگل‌های طبیعی و دست کاشت در استان البرز، اظهار کرد: مساحت جنگل های طبیعی استان ۱۰ هزار هکتار است که در قسمت های مختلف پراکنده است.

وی مساحت جنگل‌های دست کاشت استان را ۱۵ هزار هکتار اعلام کرد و گفت: سال گذشته ۲۰۰ هکتار پروژه جنگل کاری دست کاشت در سطح استان اجرایی شده است.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز با اشاره به اجرای ۹۵ هکتار جنگ کاری دست کاشت در محور کرج - چالوس، گفت: اعتبار این مهم از محل صندوق توسعه ملی تامین شده و در سال جاری اجرا شده است.

فتحی اضافه کرد: پروژه جنگل کاری دست کاشت در محور کرج - چالوس از ابتدای محور تا انتهای حوزه استحفاظی استان البرز اجرایی می شود.

وی با بیان اینکه پروژه جنگل کاری ۱۵۰ هکتاری دیگری نیز در سال جاری تعریف شده که اجرایی شود، گفت: این پروژه با تخصیص اعتبار ملی در منطقه البرز جنوبی اجرا می شود.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز مساحت دو پروژه جنگ کاری دست کاشت در حال اجرای استان البرز را ۲۴۵ هکتار اعلام کرد و گفت: تلاش می کنیم پیش از آغاز روزهای سرد سال این پروژه ها تکمیل شود.

فتحی تاکید کرد: هر دو اعتبار ملی منظورشده برای انجام پروژه های جنگل کاری دست کاشت استان در سال جاری در نتیجه حمایت و توجه رهبر معظم انقلاب از حوزه منابع طبیعی بوده است.  

وی در خصوص گونه های گیاهی استفاده شده در پروژه های جنگل کاری دست کاشت استان نیز گفت: از گونه های بومی استفاده می شود، از نمونه هایی که در دل طبیعت وجود دارد اقتباس می کنیم و کار کاشت را با همان گونه ها تداوم می بخشیم.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز اضافه کرد: در ارتفاعات «ارس» کاشته می شود و در دیگر مناطق بسته به شرایط اقلیمی «بنه»، «زرشک کوهی» و دیگر گونه ها گیاهی کاشته می شود.

اهمیت اجرای طرح کاداستر جنگل ها و اراضی ملی استان البرز

فتحی همچنین در خصوص اعتبار و هزینه این پروژه ها، گفت: هزینه ها بر اساس هزینه کاشت و نگهداری محاسبه می شود و بر حسب نوع منطقه متفاوت است زیرا هزینه کاشت به فاکتورهایی از جمله شیب منطقه و میزان فراهم بودن آب در آن منطقه  بستگی دارد.

وی با اشاره به اقداماتی که برای حراست از جنگل ها انجام می شود، گفت: خوشبختانه در بسیاری از مناطق شاهد همکاری و مشارکت مردم محلی هستیم، این مهم کمک بزرگی به اداره کل منابع طبیعی استان البرز در بالا بردن ضریب اطمینان نگهداری از جنگل ها داشته است.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت: پس از مرحله کاشت و به منظور حراست از جنگل کاری های دست کاشت استان، سع تا پنج سال مراحل نگهداری و مراقبت توسط پیمانکار انجام می شود.

فتحی در ادامه به اهمیت اجرای طرح کاداستر جنگل ها و اراضی ملی استان، گفت: اجرای طرح کاداستر در چنین نقاطی به یقین نقش مهمی در حفاظت و حراست از منابع طبیعی کشور دارد، در البرز نیز اجرای آن در سطح اراضی جنگلی با جدیت بیشتری دنبال خواهد شد.

46

کد خبر 1304969

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =