هشدار از تریبون مجلس به بداخلاقان سیاسی: راهتان را از دشمنان نظام جدا کنید/ قهر و خشونت به نفع هیچ کسی نیست

نطق های میان دستور امروز مجلس شورای اسلامی با مباحثی پیرامون انتخابات، توهین به شان و جایگاه مجلس و ...اشاراتی داشت.

به گزارش خبرآنلاین، حجت الاسلام احمد مازنی، روحانی اصلاح طلب مجلس، از ناطقانی بود که پشت تریبون قرار گرفت. او در نطقش به مباحث انتخاباتی اشاره کرد و گفت: مهم‌ترین دستاورد انقلاب نفی استبداد داخلی و استیلای خارجی است. سال‌هاست که مردم سالاری دینی باعث شده که مردم برای سرنوشت خود تصمیم بگیرند. اراده قدرت‌های خارجی در انتخاب ما تاثیری ندارد. این در حالی است که در سال‌های قبل انقلاب ابرقدرت‌ها برای ما وزیر و وکیل تعیین می‌کردند. بیایید قدر این نعمت را بدانید. 

وی همچنین به انتقاد از وضعیت معیشتی مردم پرداخت و گفت: نسل ما براساس شعارهایی مثل عدالت، جمهوریت و کرامت انسان به امام خویش لبیک گفت. با خود صادق باشیم آیا وضع موجود همان وضع مطلوب انقلاب است؟ راه برون رفت از معضلات سیاسی و فرهنگی بازنگری و تفسیر این قانون است. بیایید از صدر تا ذیل قانون را فصل‌الخطاب دانسته و به وظایف خود متعهد باشیم.

به جای قهر و خشونت به سمت گفتگوی ملی برویم

بنا به گزارش ایسنا مازنی ضمن انتقاد از اختلافات سیاسی اخیر تاکید کرد: سال‌هاست اختلافات سیاسی از مرز منافع حزبی و جناحی عبور کرده و بخش قابل توجهی از ظرفیت نیروهای انقلاب به حذف و تخریب رقیب اختصاص پیدا کرده است. شفافیتی که امروز دغدغه اقشار مختلف جامعه است ریشه در عدم شفافیت در نظام انتخابات دارد.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر ضرورت طرح گفت‌وگوی ملی پیشنهاد کرد: جبهه‌های مختلف سیاسی در چند حزب بزرگ ساماندهی شوند و با بررسی همزمان طرح و لایحه انتخابات نظام انتخابات را بر این اساس اصلاح کنیم به ویژه آنکه هنوز هیچ شائبه نفی و ضرری متوجه نمایندگان این دوره نیست.

وی خطاب به احزاب و جناح‌های مختلف تاکید کرد: به جای قهر و خشونت به راه‌حل گفت‌وگوی ملی بپیوندید. همه جریان‌های سیاسی کشور به مبارزه با فساد تاکید دارند، نمی‌شود ما نمایندگان و دلسوزان در مواجهه با هر مساله‌ای به منازعاتی بی‌حاصل مشغول باشیم و مردم درگیر مشکلات عدیده‌ای باشند. گفت‌وگوی ملی می‌تواند برای این مشکلات راه‌حل باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «برای دشمن خارجی رییس جمهور اصلاح‌طلب و اصولگرا فرقی ندارد»، اظهار کرد: دشمنان ما با ایران متحد، دشمن هستند ما با گفت‌وگوی ملی می‌توانیم مانع تعبیر خواب‌های آشفته آنها شویم.

مازنی ضمن تاکید بر ارجحیت منافع ملی به منافع جناحی، گفت: همه جریان‌ها در انتخابات باید محترم شمرده شده و فرصت رقابت برابر داشته باشند تا همه از نتیجه این رقابت خشنود باشند. برگزاری انتخابات رقابتی و شفاف به مثابه گفت‌وگویی معنادار بین مردم و حاکمیت است. مردم و حاکمیت (هر دو) باید به آداب گفت‌وگو پایدار باشند.

قهر با صندوق رای به نفع هیچ کسی نیست

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس مشارکت حداکثری در انتخابات اسفندماه را مظهر همدلی و نماد گفت‌وگوی ملی خواند و ادامه داد: قهر با صندوق رأی به نفع هیچ کس نیست، دود آن به چشم مردم خواهد رفت. از طرف دیگر کسانی که مردم را به مشارکت حداکثری دعوت می‌کنند، باید لوازم آن را نیز برای انتخاب‌کنندگان و انتخاب‌شوندگان فراهم کنند. اگر مردم با صندوق رای قهر کنند هزینه آن را خود باید بپردازند. رهبران احزاب و جریان‌های سیاسی از طرف دیگر باید تاوان سنگین‌تری بپردازند عمل نکردن به وعده‌ها، بی‌خاصیت‌ نشان دادن رای مردم، ایجاد مزاحمت برای دولت منتخب و اهانت به مجلس شورای اسلامی مردم را به بی‌تفاوتی می‌کشاند.

این عضو فراکسیون امید مجلس ضمن قدردانی از رییس مجلس شورای اسلامی به علت پاسخ به منتقدان مجلس گفت: بعضی محافل بدانند که با توهین و تخریب مجلس تیشه به ریشه مردم‌سالاری دینی می‌زنند.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر مبارزه با ریشه‌های فساد اظهار کرد: برای تحقق این امر مهم آزادسازی اقتصادی، اصلاح نظام مالیات به نفع مستضعفان، اصلاح گمرکات و آزادسازی احزاب و رسانه‌ها و از همه مهم‌تر مبارزه با فساد سیاسی باید در دستور کار قرار گیرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پایان خطاب به سران سه قوه، گفت: مداخلات اقتصادی دستگاه‌های دولتی را ساماندهی کنید و نهادهای خدماتی و اجتماعی را مثل وزارت رفاه، بنیاد شهید، کمیته امداد، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) و سایر نهادهای حکومتی را از بنگاه‌داری رها کنید.

به بداخلاقان سیاسی هشدار می‌دهم مسیرشان را از دشمن جدا کنند

سیده فاطمه حسینی دیگر نماینده تهران بود که در نطق میان دستورش، گفت: بر همه ما نمایندگان است تا با رفتار و عملکرد خود شان نمایندگی ملتی بزرگ را ایفا کنیم. اما نمی‌توان به سادگی از کنار خطاب قرار دادن نمایندگان مردم با اهانت آمیزترین سخن‌ها گذشت. حال باید پرسید مجلس به عنوان رکن مردم سالاری چرا این گونه مورد خطاب قرار می‌گیرد؟ آیا هدفی جز ناامیدی کردن مردم و اعتماد زدایی در دستور است؟

وی افزود: به آنانی که در ساحت سیاسی مسیرهای ضد اخلاقی را پیش گرفتند و به آنهایی که نان‌شان در ناامیدی و کاهش مشارکت سیاسی مردم است هشدار می‌دهم و می‌گویم مسیرتان را از دشمنان ملت ایران جدا کنید و دست از پروژه ناامیدسازی و اعتمادزدایی بردارید.

نماینده مردم تهران ادامه داد: از رئیس جمهور می‌خواهم گزارش پیگیری‌های اجرای منشور حقوق شهروندی را به مجلس ارائه کند؛ همچنین از اقدام قوه قضاییه برای ارسال لایحه منع خشونت علیه زنان تشکر می‌کنم و از رئیس قوه قضاییه می‌خواهم دستوراتی برای احترام به حقوق ملت در قانون اساسی داشته باشد؛ چرا که تجمعات صلح آمیز تشکل‌های صنفی کارگران، معلمان، خبرنگاران، زنان و نظایر آن برای بیان مطالبات نباید موجب بازداشت و محاکمه آنها شود؛ مجددا توجه دولت و مجلس  را به اهمیت شیوه تامین مالی کسری بودجه دولت جلب می‌کنم. تصمیمات امروز می‌تواند به سیل تورم خانه برانداز سال آینده بدل شود.

تذکر فوتبالی نماینده کنگان به بیژن زنگنه 

سکینه الماسی نماینده مردم کنگان، دیر و جم نیز در نطق میان دستور خود در صحن علنی مجلس گفت: دستور وزیر نفت در مورد بررسی وضعیت تیم های فوتبال پارس جنوبی جم، نفت مسجدسلیمان، نفت آبادان و نفت و گاز گچساران موجی را از نگرانی و اضطراب برای مردم این استان هایی که میزبانان صنعت نفت است فراهم آورده؛ جناب آقای زنگنه آیا شایسته است که آلودگی و محرومیت ناشی از تاسیسات حوزه انرژی را مردم این استان ها متحمل شوند اما از داشتن یک تیم فوتبال که زمینه ساز نشاط اجتماعی و همبستگی منطقه ای می شود محروم باشند.

بنا بر گزارش ایلنا، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: چرا می خواهید این حداقل حق را از مردم دریغ کنید؟ امیدواریم بررسی وضعیت این تیم ها که به دستور زنگنه باید تا ابتدای آذرماه سال جاری نهایی و به تقویت این تیم ها منتهی شود نه تضعیف و حذف آنها که اگر چنین شود رابطه مردم با کارکنان صنعت نفت دچار حاشیه و دغدغه می شود؛ یکی از مهمترین موضوعات و دغدغه‌های کارکنان پارس جنوبی وضعیت نیروهای قراردادی و شرکتی به قرارداد مستقیم است؛ نیروهایی که در این روزگار سخت جنگ اقتصادی همچون رزمندگان ۸ سال دفاع مقدس در حال جهاد مقدس اقتصادی و شکوفایی کشور و چرخیدن چرخ اقتصادی توسعه مملکت هستند آیا شایسته بیشترین حمایت های نیستند؛ این نیروها نه تنها حمایت نمی شوند بلکه با وضعیت قراردادی موجود فاقد حداقل امنیت شغلی و همواره نگران از دست دادن شغل خود هستند.

۲۱۷۲۱۷

کد خبر 1305059

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =