نرخ خرید تضمینی گندم ۲۲۰۰ تومانی چه مشکلاتی به دنبال دارد؟

ایلنا نوشت: سخنگوی دولت نرخ خرید تضمینی گندم را ۲ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام کرد.

علی ربیعی امروز در جریان نشست خبری خود درباره نرخ تضمینی خرید گندم نیز گفت:  بنابر مصوبه شورای اقتصاد، نرخ خرید تضمینی گندم ۲ هزار و ۲۰۰ تومان در نظر گرفته شد و متناسب با سایر تورم ها و مسائل اقتصادی کشور چنین رقمی مشخص شد و امیدواریم که کشاورزان ما هم بتوانند منتفع شوند.

اعلام نرخ ۲ هزار و ۲۰۰ تومان برای خرید تضمینی گندم از سوی دولت در حالی است که عباس کشاورز، معاون زراعت وزیر جهاد کشاوزی، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا قیمت پیشنهادی خرید تضمینی گندم را بیش از ۲ هزارو ۵۵۰ تومان دانست.

همچنین بنیاد ملی گندمکاران برای خرید هر کیلوگرم گندم قیمت ۲ هزار و ۸۰۵  تومان پیشنهاد داده بود.

گزارش‌ها نشان می‌دهد در سال زراعی گذشته حدود ۳ میلیون تن گندم  از مسیر خرید تضمینی منحرف شده است.

علی‌قلی ایمانی، نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران ایران، پیش‌تر در گفت‌وگو  اصلی‌ترین دلیل انحراف گندم از مسیر خرید تضمینی را تعیین قیمت پایین برای خرید این محصول از کشاورزان دانست.

وی افزود: در سال گذشته دولت برای خرید هر کیلوگرم گندم از کشاورزان قیمت یک هزار و ۷۰۰ تومان را تعیین کرد در حالی که این قیمت پاسخگوی هزینه‌های تولید و جاری زندگی کشاورزان نبود و بارها مورد اعتراض آن‌ها قرار گرفت.

نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران ایران با تاکید بر اینکه احتمال تکرار مشکل‌های عنوان شده برای سال زراعی پیش رو بیشتر از سال گذشته است، اظهار کرد: با توجه به اینکه نرخ تورم تولید در بهار امسال ۶۹.۵ درصد بود قیمت خرید تضمینی گندم در سال جاری باید یک هزار و ۱۹۰ تومان بیشتر از قیمت خرید این محصول در سال گذشته و معادل ۲ هزار و ۸۰۵  تومان باشد.

البته هنوز قیمت ۲ هزار و ۲۰۰ تومان برای خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم از کشاورزان ، به طور رسمی اعلام نشده است، اما با توجه به سخنان علی ربیعی، سخنگوی دولت، نمی‌توان به قیمت بالاتر از این برای سال زراعی پیش رو امید داشت.

۲۲۶۲۳۱

کد خبر 1305458

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =