ترامپ خواستار بازداشت رئیس کمیته اطلاعات کنگره شد

ایرنا نوشت: رئیس جمهوری آمریکا امروز (دوشنبه) در توئیتی بر شدت حملات خود به «آدام شیف» رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان افزود و خواستار بازداشت وی به‌ دلیل خیانت برای اغراق در بخش‌هایی از مکالمه تلفنی‌اش با رئیس‌جمهوری اوکراین شد.

«دونالد ترامپ» در صفحه توئیتر خود نوشت: آدام شیف به طور غیرقانونی بیانیه ای جعلی و وحشتناک ساخت و با تظاهر به اینکه مهمترین بخش تماس تلفنی من با رئیس جمهوری اوکراین است، آن را با صدای بلند برای کنگره و مردم آمریکا خواند.

ترامپ در ادامه این توییت پیشنهاد داد که شیف به دلیل خیانت به خاطر بزرگنمایی بخش هایی از مکالمه تلفنی اش با رئیس جمهوری اوکراین بازداشت شود.

شیف هفته گذشته نظارت بر جلسه استماع «جوزف مگوایر» سرپرست جامعه اطلاعات ملی آمریکا برای بررسی شکایت افشاگر تماس تلفنی ترامپ با «ولودیمیر زیلنسکی» رئیس جمهوری اوکریان را برعهده داشت.

در آن جلسه علنی، شیف تماس تلفنی ترامپ با رئیس جمهوری اوکراین را روایت کرد تا بر اتهام تخلف مهر تایید گذارد.

رئیس جمهوری آمریکا در روزهای اخیر، در توئیت های رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان و فرد افشاگر را آماج حملات خود قرار داده است.

وی محتوای تماس تلفنی خود با رئیس جمهوری اوکراین را عاری از هر گونه عیب و نقصی دانسته است.

ترامپ امروز (دوشنبه) در توئیت های دیگری شکایت افشاگر تماس تلفنی را جعلی و حقه بازی خواند و بار دیگر تاکید کرد: رئیس جمهوری اوکراین گفت که هیچ فشاری از طرف من بر وی وارد نشد. پرونده بسته شد.   

رئیس جمهوری آمریکا همچنین شب گذشته(یکشنبه) خواستار دیدار با فرد افشاگر شد و با اعلام اینکه افراد دخیل در انتشار اطلاعات در مورد مکالمه تلفنی اش، جاسوس هستند، ‌ آنها را مستحق مجازاتی سخت برشمرد.

به موجب قانون حمایت از افشاگران آمریکا، ‌چنانچه افراد افشاگر تخلف در دولت از طرف نهادهای فدرال تهدید به اقدام تلافی جویانه شوند، این عمل تخلف محسوب می شود.۹۱۰۹

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر رئیس دموکرات کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان را متهم به دروغگویی کرد و خواستار استعفای او شد.

شیف متنی را در مجلس نمایندگان آمریکا در مقابل اعضای این مجلس قرائت کرد که گفته بود مکالمه ترامپ با زیلنسکی است و اکنون ترامپ می‌گوید که «متنی تحریف‌شده» را خواند تا او را بدنام کند.

رئیس جمهوری آمریکا در یک مکالمه تلفنی در ۲۵ ژوئیه (سوم مرداد) با همتای اوکراینی خود، به دنبال تحت فشار قراردادن "جو بایدن" رقیب سیاسی اش بوده است.

با توجه به افشای این موضوع، دموکرات ها تحقیقات در مورد استیضاح ترامپ و همچنین تلاش احتمالی دولت وی برای ایجاد ابهام در محتوای تماس تلفنی اش با رئیس جمهوری اوکراین را آغاز کرده‌اند.

کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه (۴ مهر) نسخه غیرمحرمانه‌ای از شکایت یک افشاگر را که به جزییات تماس تلفنی ترامپ و زیلنسکی پرداخته است، منتشر کرد.

این افشاگر که از مقامات سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) است، ترامپ را متهم به تلاش برای اقناع همتای اوکراینی خود برای تحقیقات درباره بایدن نامزد انتخابات و معاون رئیس جمهوری سابق و پسرش «هانتر» کرده تا به انتخابات دوباره ترامپ در انتخابات سال ۲۰۲۰ کمک کند.

کاخ سفید پیش از این، نسخه مکتوبی از این تماس تلفنی را منتشر کرد. این نسخه چند روز بعد از تاخیر در پرداخت کمک چند میلیون دلاری آمریکا به اوکراین منتشر شد.

310311

کد خبر 1305541

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =