افزایش پرداخت وام مشارکت مدنی مسکن / تخصیص ۳۶۶میلیارد تومان وام مسکن در مردادماه

مدیر امور اعتباری بانک مسکن از افزایش نزدیک به ۳۴ درصدی در حجم ریالی پرداخت تسهیلات مشارکت مدنی ساخت مسکن در مرداد ماه امسال خبر داد و گفت: این گروه از تسهیلات به لحاظ تعداد نیز ۸۲ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۹۷ رشد داشته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از  وزارت راه و شهرسازی، محمد حسن علمداری مدیر امور اعتباری بانک مسکن با اشاره به سیاست‌های اعتباری پیش‌بینی شده برای سال ۹۸ ، اعلام کرد: بانک مسکن به عنوان بانک تخصصی فعال در حوزه مسکن، با آمادگی کامل برای حمایت مالی اعتباری از هر دو بخش تقاضا و عرضه مسکن، نسبت به پرداخت تسهیلات ساخت و خرید مسکن اقدام می‌کند. به طوری که علاوه بر تدارک سبد تسهیلاتی متنوع برای حمایت از متقاضیان مصرفی، با هدف رونق بخشی به ساخت و عرضه مسکن، تسهیلات مشارکت مدنی(ساخت مسکن) را نیز با شرایط متفاوتی به سازندگان بخش مسکن ارایه می‌کند.

وی با اشاره به مجموع تسهیلات مشارکت مدنی پرداخت شده طی پنج‌ماه ابتدایی امسال، اظهار کرد: بانک مسکن در راستای حمایت از سازندگان بخش خصوصی و افزایش ساخت مسکن متناسب با تقاضای موجود در بازار، بخش مهمی از تمرکز خود را بر پرداخت تسهیلات مشارکت مدنی ساخت اختصاص داده است.

به گفته علمداری،  مطابق با گزارش عملکرد تدوین شده مربوط به پنج ماه نخست امسال، رقمی معادل ۹۵۳ میلیارد و ۵۶۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تسهیلات مشارکت مدنی برای ساخت مسکن به متقاضیان پرداخت شده است.

وی پیرامون  حجم تسهیلات مشارکت مدنی منعقد شده در مردادماه امسال نیز گفت: معادل چهار هزار و ۸۳۴ فقره تسهیلات مشارکت مدنی به سازندگان سراسر کشور تخصیص داده شده که حجم ریالی آن ۳۶۵ میلیارد و ۹۷۰ میلیون تومان بود و تسهیلاتی که در مرداد ماه به سازندگان و تولیدکنندگان مسکن پرداخت شد به لحاظ ارزش ریالی رشد ۳۳.۷ درصدی نسبت به ماه مشابه پارسال داشته است و این در حالی است که تسهیلات پرداختی در قالب مشارکت مدنی (ساخت مسکن) در مرداد امسال به لحاظ تعداد از رشد ۸۲ درصدی برخوردار شد.

مدیر امور اعتباری بانک مسکن با بیان اینکه بررسی تغییرات تسهیلات منعقد شده و اعطایی در مردادماه امسال در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته نشان دهنده رشد قابل توجه است و تصریح کرد: مطابق با بررسی‌های انجام شده و در چارچوب  حمایت از تولید و عرضه مسکن، تسهیلات مشارکت مدنی پرداخت شده به بخش مسکن در مقایسه با سال گذشته (مقایسه نقطه ای مربوط به مرداد ماه) هم به لحاظ تعداد و هم به لحاظ ارزش از رشد مناسب برخوردار بوده و این در حالی است که ساختمان سازی رونق چندانی نداشته، بنابراین مشخص می شود استقبال سازنده‌ها از تسهیلات بانک مسکن نسبت به قبل بیشتر شده و میزان استفاده از این تسهیلات افزایش یافته است.

به گفته وی، مردادماه سال گذشته بانک مسکن ۲ هزار و ۶۴۵ فقره تسهیلات مشارکت مدنی برای ساخت مسکن پرداخت شده بود، اما در مرداد امسال ۲ هزار و ۸۳۴ فقره تسهیلات به تولیدکنندگان بخش مسکن ارایه شد.

علمداری همچنین ارزش ریالی تسهیلات مشارکت مدنی پرداخت شده در مرداد امسال را نیز اعلام کرد و گفت: ارزش تسهیلات مشارکت مدنی پرداخت شده به لحاظ ریالی معادل ۳۶۵ میلیارد و ۹۷۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بوده است.

وی حجم تسهیلات مشارکت مدنی پرداخت شده به بخش مسکن در دو حوزه «صندوق پس انداز مسکن» و «تسهیلات متمم طرح مسکن مهر » را نیز تشریح کرد و افزود: در پنج ماهه امسال حدود ۸۰۰ فقره تسهیلات مشارکت مدنی از محل صندوق پس انداز مسکن یکم برای ساخت مسکن و ۱۱۵ فقره تسهیلات ساخت نیز در قالب متمم طرح مسکن مهر به سازندگان پرداخت شده است. به این ترتیب، تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم هم در خدمات سمت تقاضا (خانه اولی ها) و هم در خدمات سمت عرضه (ساخت مسکن مصرفی و مناسب زوج‌های جوان) قرار دارد.

۲۲۶۲۲۶
کد خبر 1305551

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =