استاندار خوزستان: ۱۷ کارگر کشت و صنعت هفت‌تپه به سرکار خود بازگشتند

ایرنا نوشت: استاندار خوزستان در پاسخ به وضعیت اخراج ۲۰ کارگر از شرکت کشت و صنعت هفت تپه گفت: ۱۷ نفر از این کارگران پس از بررسی‌ها و برگزاری نشست‌های مرتبط با این موضوع، تعهد دادند که همکاری بیشتری داشته و به سرکار خود برگشتند.

غلامرضا شریعتی با بیان اینکه دادستان خوزستان بر کار کشت و صنعت هفت تپه نظارت کامل دارد افزود: کارفرما قرارداد این ۲۰ نفر را که در بخش تجهیزات و بخش‌های دیگر کارخانه فعالیت دارند تمدید نکرد، که پس از اطلاع از این موضوع، هیاتی با مسئولیت دادستان را موظف به بررسی حقوق کارفرما و کارگران کردیم تا مشخص شود چه مشکلاتی دارند و سریع آن را اصلاح کنند.

وی گفت: در سال ۱۳۸۴ که بنا بود کشت و صنعت هفت تپه واگذار شود (البته در این زمان بنده مسئولیت نداشتم)، این واحد صنعتی دارای پنج هزار میلیارد ریال زیان انباشته بود و بخش خصوصی نیز آن طور که باید و شاید توجه جدی به آن نداشت و روند فعالیتش نامناسب بود اما از پارسال با همکاری قوه قضاییه، دادستان کل کشور، دادستان تهران، سایر دستگاه‌ها و اهتمام استان با کارفرما و کارگران جلسات مشترکی برگزار شد که آنها موظف به انجام کار مشترک برای تولید بیشتر در این مجموعه شدند.

استاندار خوزستان ادامه داد:  همچنین کمیته‌ای به ریاست دادستان خوزستان تشکیل شد و هیاتی با حضور نمایندگان استانداری خوزستان، اداره کل کار و رفاه اجتماعی استان، اداره کل صنعت، معدن و تجارت، اداره کل اطلاعات، سازمان جهاد کشاورزی استان، قرارگاه ابوالفضل کار را شروع کردند و تعهداتی را برای کارفرما و کارگران مشخص کردند و جلساتی مشارکتی بین نمایندگان کارگران و کارفرما ایجاد کردند و کار روی غلطک افتاد.

حقوق کارگران به روز است

وی با بیان اینکه حقوق کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت تپه به روز است بیان کرد: حق سنوات این کارگران پرداخت شده و مساله حقوق بازنشستگان نیز برطرف شده است.

شریعتی در خصوص اینکه کارگران درخواست داشته اند کارفرما در شرکت حضور نداشته باشد بیان کرد: اگر بنا است کارفرما نباشد پس کارگران نباید بگویند که کارفرما حضور ندارد و اگر بنا است کارفرما در کارخانه حضور داشته باشد پس حضور او منوط به داشتن مداخله در امور کارخانه است؛ ما نیز اعلام نکرده ایم کارفرما در شرکت نباشد چرا که کارفرما مالک است و نمی‌تواند نباشد، بلکه خواستار شدیم کار باید به دست کاردان سپرده شود و کارفرما را موظف کردیم یک قائم مقام  برای مدیرعامل  انتخاب کند که متخصص این امر باشد و اکنون آقای صابریان به عنوان قائم مقام و آقای مددی به عنوان مشاور قائم مقام که هر ۲ نیز متخصص کشاورزی و صنعت هستند در شرکت حضور دارند.

وی ادامه داد: از کارفرما و مالک خواستیم در کارهای تخصصی دخالت نکنند و فقط به دنبال تامین منابع مالی و  ساماندهی منابع انسانی باشند؛ به شرکت نظم بدهند و مدیریت را تقویت کنند؛ کارفرما را مکلف کردیم که اگر این کارها را نکند ما نیز تصمیم دیگری برای شرکت خواهیم گرفت اما تاکنون کارفرما براساس آنچه دادستان و هیاتی که وی تعیین کرده عمل کرده است که در یکسال گذشته هماهنگی خوبی  وجود داشته است.

استاندار خوزستان افزود: قائم مقام، مشاور و مدیر عامل این شرکت همیشه در شرکت حضور دارند و براساس نشستی که دیروز نیز با دادستان داشتند مالک موظف به حضور مستمر در کارخانه حداقل چند روز در هفته است.

ضامن حقوق کارگر و کارفرما هستیم

وی ادامه داد: تاکنون یک هزار و ۷۰۰ هکتار از زمین های این شرکت به زیر کشت نیشکر کشت رفته و امیدواریم به مرز ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار برسد، کارخانه نیز در حال اورهال شدن است و در یک سال گذشته هفت تپه روند به نسبت خوبی را طی کرده که باید تلاش کنیم این روند ادامه پیدا کند.

شریعتی همچنین گفت: این گونه نیست که حق تنها با کارگران یا کارفرما باشد بلکه کارگر حقوقی دارند و ما ضامن حقوق کارگر هستیم و نمی‌گذاریم به او ظلمی شود؛ از سوی دیگر کارفرما نیز حقوقی دارد که ضامن حقوق کارفرما نیز هستیم و معتقدیم  هر ۲ طرف این ماجرا باید از نظر حقوقی در تعادل باشند و از حقوق قانونی آنها دفاع کنیم تا کار به درستی پیش برود.

وی با تاکید بر اینکه کشت و صنعت نیشکر در سال زراعی جاری برای کشت بیشتر آماده شده توضیح داد: در سال زراعی گذشته در همین زمان ۲۵ هزار تن نیشکر از زمین های این شرکت برداشته شده بود که میزان آن بسیار ناچیز بود؛ از سوی دیگر خشکسالی پارسال و نیز سیل امسال باعث شد تولیدات همه شرکت‌های نیشکری کاهش پیدا کند به طوری که تولید شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی از ۵۸۰ هزار تن به ۳۰۰ هزار تن رسید.

برنامه ریزی برای افزایش تولید

وی خاطرنشان کرد: تلاش شده تا با کشت بیشتر در این شرکت، تولید آینده افزایش یابد و بتوان خسارات را جبران کرد؛ مثلا در شرکت توسعه نیشکر، مقرر شده ۲۱ هزار و ۴۰۰ هکتار زیر کشت نیشکر برود که تاکنون ۲۰ هزار هکتار کشت شده است؛ در کشت و صنعت هفت تپه نیز روی ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار کشت برنامه ریزی شده که تاکنون یک هزار و ۷۰۰ هکتار کشت شده است.

وی بیان کرد: کشت نیشکر در زمین های هفت تپه همچنان ادامه دارد و بنا است تا یکم آبان کشت ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار محقق شود.

46

کد خبر 1305755

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =