محتمل‌ترین سناریو برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا

ایرنا نوشت: وزیر خارجه فرانسه گفت که خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا محتمل‌ترین سناریویی بوده که در شرایط کنونی قابل تصور است.

در حالی که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و رسیدن به توافقی دراین زمینه دو نخست‌وزیر این کشور را قربانی کرده و بوریس جانسون نخست‌وزیر کنونی را نیز با چالشی جدی روبه رو کرده، «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه گفت که برگزیت بدون توافق همچنان محتمل‌ترین سناریو است.

لودریان که سه‌شنبه شب در پارلمان فرانسه سخنرانی می‌گفت، تصریح کرد: امروز، فرض خروج بدون توافق محتمل‌ترین گزینه است، اما انگلیسی‌ها باید بگویند که نگاه آن‌ها به آینده [روابطشان با اتحادیه اروپا] چگونه است؟

ساجد جاوید وزیر دارایی انگلیس روز گذشته گفت: ما بدون شک تا تاریخ ۳۱ اکتبر (نهم آبان ماه) از اتحادیه اروپا خارج می شویم، اما امیدوارم که این جدایی با توافق همراه باشد.

وی ادامه داد: اگر نتوانیم به یک توافق برسیم، فکر می‌کنم بهتر است که در هر صورتی خارج شویم و این کار را بدون توافق انجام دهیم. این موضوع ایده‌آلی نیست اما بسیار مهم و ضروری است.

تأکید وزیر دارایی انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا، آنهم با یا بدون توافق، در حالی است که به موجب قانونی که پارلمان این کشور تصویب کرده، دولت موظف است در صورت عدم دستیابی به توافق با اتحادیه اروپا، درخواست تمدید مهلت برگزیت را ارائه کند.

احزاب سیاسی مخالف دولت قصد دارند در روزهای آینده لایحه عدم صلاحیت دولت جانسون را در پارلمان به جریان بیندازند.

مقام های ارشد حزب ملی اسکاتلند در روزهای گذشته برای جلوگیری از خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا به حمایت از حزب کارگر به رهبری جرمی کوربین و تشکیل دولت موقت چراغ سبز نشان داده‌اند.
کوربین نیز پیشتر در گفت وگو با رسانه ها اعلام کرد که هر لحظه شانس سقوط دولت جانسون بیشتر و تشکیل دولت موقت به رهبری او افزایش می یابد.

وی افزود: دولت محافظه کار جانسون اکثریت قاطع کرسی های پارلمان را در اختیار ندارد و اعتبار خود را از دست داده است.
دولت جانسون هفته گذشته در پی رأی دیوان عالی انگلیس مبنی بر غیر قانونی بودن تعلیق پارلمان، شکست سنگینی را متحمل شد. نخست وزیر انگلیس از ۱۰ سپتامبر گذشته پارلمان را به مدت پنج هفته تعلیق کرده بود. منتقدان می گویند او قصد داشت بدون مزاحمت پارلمان، انگلیس را از اتحادیه اروپا خارج کند.
انگلیس حدود یک ماه دیگر مهلت دارد تا درباره چگونگی خروج از اتحادیه اروپا به توافق رسیده یا بدون توافق این اتحادیه را ترک کند. جانسون گفته است که هدف او برگزیت بی‌توافق نیست، اما اگر این اتفاق هم بیافتد، دولت او همه اقدامات احتیاطی لازم را انجام داده است.

23231
کد خبر 1306061

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =