احتمال دیدار طالبان با عمران خان قوت گرفت

ایسنا نوشت: براساس اعلام شبه‌نظامیان طالبان، هیاتی از این گروه امروز (چهارشنبه) عازم پاکستان می‌شود که تازه‌ترین تور آن‌ها با قدرت‌های منطقه‌ای پس از شکسته شدن روند صلح افغانستان خواهد بود.

 خبرگزاری رویترز، سهیل شاهین، سخنگوی طالبان در پیامی توییتری اعلام کرد، هیاتی از اعضای طالبان به رهبری «ملا عبدالغنی برادر» از موسسان این گروه، در اسلام‌آباد درباره "مسائل مهم" با مقام‌های پاکستانی رایزنی خواهد کرد.

ایالات متحده آمریکا و دولت افغان تحت حمایت آن، سال‌هاست که به پاکستان به عنوان حامی این شبه‌نظامیان به عنوان ابزاری برای جلوگیری از توسعه نفوذ هند در افغانستان مظنون هستند؛ این اتهام را پاکستان تکذیب می‌کند.

به گفته این سخنگو، هیات طالبان، رهبری پاکستان را از عواملی که مذاکرات با ایالات متحده منحرف کرده است، مطلع می‌کند. هدف از این گفت‌وگوها عقد توافقی بود که نیروهای آمریکایی و خارجی، در ازای تضمین‌های امنیتی طالبان، از افغانستان خارج شوند.

هنوز مشخص نیست که آیا هیات طالبان با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان دیدار خواهد داشت یا خیر. سخنگوی طالبان همچنین گفت، این گروه قصد دارد تا پیگیر سخنان اخیر عمران خان در نیویورک شود که گفته بود برای متقاعد کردن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای آغاز دوباره گفت‌وگوها با طالبان تلاش خواهد کرد.

سخنگوی اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان در این رابطه اظهارنظری نکرده‌ است. مقام‌های طالبان در روزهای اخیر به روسیه، چین و ایران سفر کرده‌اند.

310 310

کد خبر 1306105

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =