در شب انجمن حمایت از حقوق کودکان چه گذشت؟/ از بحث کودکان کار تا مبارزه با کودک همسری

انجمن حمایت از حقوق کودکان در مراسمی به مناسبت بیست و پنجمین سال تاسیس این انجمن از فعالان حوزه کودک به همت مجله بخارا با عنوان «شب انجمن حمایت از حقوق کودکان» در تالار ایوان شمس تهران تقدیر کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ فرشید یزدانی، مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق کودکان در این مراسم گفت: انتظاراتی از نهادهای مدنی وجود دارد که اول از همه شناخت و تبیین حوزه است. سپس بحث مطالبه‌گری و سخنگوی جمعیت هدف بودن و سپس اثرگذاری است. ارتباطات انجمن با قوه قضاییه و یونیسف نشان دهنده اثرگذاری آن است.

او افزود: در سال ٧٩ خیلی‌ها می‌گفتند کودک کار نداریم، اما امروزه به مباحث کودکان کار پرداخته می‌شود. بحث جلوگیری از ازدواج کودکان، گفتمان‌سازی در حوزه کودکان و اثرگذاری در زمینه زباله‌گردی کودکان نیز در انجمن مطرح است. رویکرد ما این است که باید شناخت خود نسبت به حقوق کودکان را تعمیم بدهیم و عمق ببخشیم. البته انجمن نیازمند مشارکت و نظارت بیشتر است. حتما خطاهایی وجود دارد و در نتیجه به نظارت نیاز است.

همچنین مهدخت صنعتی، از بنیان‌گذاران انجمن حمایت از حقوق کودکان، در پیامی تصویری توضیح داد: ٢٥ سال قبل دوستان زیادی به کمک آمدند تا این بنیاد غیرسیاسی راه اندازی شود. دولت‌ها مسئول شدند که پیمان حقوق کودک را اجرایی کنند، اما دولت آمریکا هنوز این پیمان را اجرا نکرده است. جوانان ما خیلی خوب فکر کرده و متعهدانه رفتار می‌کنند. اگر قبلا با کمک دوستان ما این انجمن پا گرفت، چشم ما به نسل جوان ایران است تا کارهای مفید انجام دهد و کودکان را به کسب دانش و حق طلبی راهنمایی کند. باید قوانین به نفع کودکان باشد و بدنشان را بشناسند و از اینکه مورد تجاوز قرار بگیرند، پیشگیری کنند.

شیوا دولت آبادی، از بنیان‌گذاران انجمن حمایت از حقوق کودکان، هم در این مراسم گفت: قدم‌هایی در انجمن طی شد که برخی به سختی اتفاق افتاد. وقتی کلاس‌های روز جمعه را برای کودکان کار آغاز کردیم، علاوه بر لوح نویسی، به لقمه نانی نیاز داشتند. امیدواریم تغییرات در جامعه ما به نفع نسل‌ها باشد. سهم کوچک ما برای مقابله با محرومیت‌ها و پیدا کردن نیازها در حال انجام است. بسیاری از افراد برای این انجمن تلاش کرده و از عمر خود مایه گذاشتند.

حسن عشایری، استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران هم در پایان عنوان کرد: زندگی حرکت است. در انجمن‌های غیردولتی، حرکت ذهنی اتفاق می‌افتد و ذهن تغییر می‌کند. این موهبت حتی در دانشگاه هم وجود ندارد. کار کردن در انجمن‌ها اتفاق می‌افتد. انسان دوستی باعث می‌شود که افراد بتوانند به زندگی خود معنی بدهند. انجمن‌هایی مثل انجمن حمایت از حقوق کودکان می‌توانند روان‌سازی را هم تقویت کنند، زیرا فراتر از کمکی که به کودکان ارائه می‌شود، می توان به جامعه هم کمک کرد. پژوهش، آموزش و خدمات در کنار هم در این انجمن اتفاق می‌افتد و این در واقع یک دانشگاه کوچک است.

انجمن حمایت از حقوق کودکان در سال ١٣٧٣ در ایران تاسیس شد. در سال ١٣٧٩ خانه کودک شوش شکل گرفت و در همان سال خدمات مشاوره تلفنی صدای یارا آغاز به کار کرد. در سال ١٣٨٢ خانه کودک ناصرخسرو تاسیس شد. سال ١٣٨٢ حمایت از کودکان زلزله زده بم و در سال ١٣٩١ حمایت از کودکان زلزله زده آذربایجان اجرایی شد. سال ١٣٩٢ جشنواره ورزشی حافبک برای حمایت از فوتبال بچه‌های کار توسط انجمن برگزار و در سال ١٣٩٦ حمایت از کودکان زلزله زده کرمانشاه انجام شد.  علاوه بر این در سال ١٣٨٧ لایحه حمایت از کودکان  و نوجوانان در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و در همان سال مهد کودک سیار انجمن در کرمانشاه آغاز به کار کرد. رونمایی از پروژه خود مراقبتی کودکان و نخستین کنگره کودکی و رونمایی از پژوهش زباله‌گردی کودکی با عنوان یغمای کودکی نیز در سال ١٣٩٧ انجام شد.

در ادامه مراسم نیز از فعالان کودک در حوزه آموزش، بهداشت و درمان، موسیقی، حقوقی و قضایی، رسانه، ورزش، مسئولیت اجتماعی سازمانی، محیط زیست و انتشارات و کتاب تقدیر به عمل آمد. فرشید یزدانی در توضیح اهدای این نشان‌ها و تقدیرنامه‌ها گفت: «امیدواریم تقدیر از حوزه‌ها و ترویج فعالیت در حوزه کودکان، گامی در راستای گفتمان سازی در این عرصه باشد.»

۴۷۲۳۷

کد خبر 1306242

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =