۲ نفر
۱۰ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۸
اسباب‌کشی آمریکا از قطر، تهدید یا فرصت؟!

اخباری در مورد تخلیه پایگاه العدید (واقع در قطر) از سوی رسانه‌ها منتشر شده و برخی دیگر از این اخبار حکایت از کاهش نیروهای آمریکایی در این پایگاه دارد.

دو نوع خبر متناقض در این مورد منتشر شده و این مساله به خوبی نشان می‌دهد که ابهام‌هایی درباره این مساله وجود دارد. به هر ترتیب این موضوع تا حدودی به تنش میان آمریکا و ایران مربوط است. جایگاه قطر در میان کشورهای منطقه و نزدیک بودن آن به ایران می‌تواند مساله تخلیه پایگاه العدید را با اهمیت جلوه دهد؛ چراکه برخی از ناظران بین‌المللی معتقدند عقب کشیدن آمریکایی‌ها از قطر می‌تواند اوضاع در منطقه را به نفع ایران رقم بزند و حتی می‌گویند که این موضوع می‌تواند سطح تنش را بالا ببرد.

اگر فرض را بر این بگیریم که آمریکایی‌ها تنها به دنبال انتقال تجهیزات اصلی و حیاتی خود از قطر به کارولینا هستند، آن وقت باید منتظر پیامدهای خطرناک این تصمیم شد؛ چراکه این اقدام می‌تواند به این معنا باشد که قرار است در منطقه درگیری نظامی صورت بگیرد و آمریکایی‌ها به دنبال آن هستند تا از تیررس خارج شوند. خروج کامل از پایگاه العدید، پیام خوشایندی از منظر نظامی ندارد و حتی می‌تواند مخابره کننده پیام‌های معنادار باشد.

از جهتی دیگر دیدگاه خوشبینانه‌ای وجود دارد که می‌گوید این خروج می‌تواند بیانگر حل و فصل منازعه میان تهران و واشنگتن و یا فروکش کردن تنش در منطقه باشد. آمریکایی‌ها این اقدام را چارچوب تغییر مسیر راهبرد کلان خود در بحث عملیات‌های هوایی بیان نکرده‌اند، بلکه به گونه‌ای سخن گفته‌اند که نشان می‌دهد نظارت آنها بر منطقه از راه دور انجام خواهد شد و همین موضوع ابهام‌های زیادی را برجا گذاشته است. در مورد این پرونده باید دیدگاه «سفید و سیاه» داشت؛ چراکه هیچ چیز به صورت مشخص بیان نشده است. حتی در این موضوع می‌توان تنش میان ایران و آمریکا را هم موثر دانست.

وجهه دیگر این مساله بحث توافق قطر و آمریکا برای عدم زیان دیدن دوحه در هر نوع تنش احتمالی و جاری است؛ اینکه چه مقدار نیرو و کدام بخش از تجهیزات و تسلیحات از پایگاه العدید خارج خواهد شد، پرسشی است که جواب آن را باید در استراتژی ایالات متحده دنبال کرد. استراتژی نظامی آمریکایی‌ها قابلیت این را دارد که در لحظه تغییر کند؛ از این منظر هر نوع عقب‌نشینی آمریکا از منطقه می‌تواند معنای ناخوشایندی در بطن خود داشته باشد.

این موضوع در مورد پایگاه العدید بسیار مهمتر است؛ چراکه مقادیر بسیار زیادی از تسلیحات و مهمات به علاوه جنگنده‌های استراتژیک و بمب‌افکن‌هایی در آنجا وجود دارد که تخلیه این پایگاه را بسیار مهمتر از هر موضوع دیگر جلوه می‌دهد.

* منتشر شده در روزنامه آرمان مورخ ۱۰ مهر ۹۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1306391

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =