اتحادیه اروپا آمریکا را به اقدام تلافی‌جویانه تهدید کرد

فارس نوشت: وزارت خارجه فرانسه در یک پیام هشدارآمیز به آمریکا گوشزد کرد که هرگونه اقدام این کشور در اعمال تعرفه بر واردات اتحادیه اروپا با اقدامی متقابل و تلافی‌جویانه پاسخ داده می‌شود.

به نوشته خبرگزاری «شینهوا»، «اگنس واندرمول» سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه روز گذشته (چهارشنبه) هشدار داد: «افزایش تنش‌های تجاری (با آمریکا)... تأثیرات منفی بر اقتصاد، تجارت بین‌الملل و صنعت هوانوردی خواهد داشت».

این دیپلمات فرانسوی در ادامه جدال تجاری آمریکا با کشورهای اروپایی را «ناخوشایند» توصیف کرد.

بعد از آنکه سازمان تجارت جهانی اعلام کرد که آمریکا می‌تواند بر ۷.۵ میلیارد دلار از صادرات اروپا تعرفه اعمال کند، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه تصریح کرد: «اتحادیه اروپا یک راه‌حل دوستانه را برای این جدال ۱۵ ساله ترجیح می‌دهد و همچنین خواستار توسعه قوانین مشترک جدید در خصوص حمایت دولت از شرکت‌های هواپیمایی است».

با حکم سازمان تجارت جهانی، آمریکا می‌تواند بر واردات کالاهای اروپایی از جمله قطعات هواپیما، پنیر و فیله ماهی آزاد، تعرفه تعیین کند.

واندرمول ادامه داد: «متأسفانه، به نظر نمی‌رسد که آمریکا در این مرحله، آماده مذاکره باشد. بنابراین ما پاسخ قاطعانه‌ای می‌دهیم و از طریق وضع اقدامات تلافی‌جویانه مورد تأیید سازمان تجارت جهانی علیه آمریکا، از منافع اروپا دفاع می‌کنیم».

بنا به گفته این دیپلمات فرانسوی، اتحادیه اروپا «ظرف چند ماه» در رابطه با شکایت مربوط به یارانه پنج میلیارد دلاری برای بوئینگ بین سال‌های ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۶ علیرغم حکم پیشین سازمان تجارت جهانی برای متوقف کردن کمک غیرقانونی به این شرکت سازنده هواپیما، تحریم‌هایی را علیه آمریکا وضع خواهد کرد.

طبق این گزارش، از سال ۲۰۰۴ تاکنون، تنش‌های تجاری بین بروکسل و واشنگتن بر سر ادعاهای دو طرفه در خصوص کمک‌های غیرقانونی به دو شرکت بزرگ هواپیمایی بوئینگ و ایرباس، تشدید شده است.

310311

کد خبر 1306494

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =