۹۰ درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود

معاون آب و آبفای وزارت نیرو گفت: به طور میانگین ۹۰ درصد آب کشور در بخش کشاورزی، ۷ درصد برای شرب و ۳ درصد در صنعت مصرف می‌شود، در حالی که صنعت ۲۰ برابر کشاورزی شغل ایجاد می‌کند.  

به گزارش خبرآنلاین، قاسم تقی زاده خامسی در مراسم افتتاح و بازدید از چند طرح در بوشهر با تاکید بر مدیریت مصرف آب  در بخش‌های کشاورزی، شرب و صنعت افزود: مصرف ۳۵۰۰ لیتر برای تولید یک کیلوگرم خرما مصرف بالایی است که اجرای طرح نوین آبیاری در نخیلات امری مهم و ضروری است. تقی‌زاده هم‌جواری استان بوشهر با خلیج فارس را ظرفیت مهمی برای حل مشکلات آب آشامیدنی، صنایع‌آب‌بر و کشاورزی فراهم کرده است گفت: خوشبختانه به سبب هم‌جوار بودن شهر و استان بوشهر با دریا تمام صنایع پرآب می‌توانند در اینجا متمرکز شوند.  

وی، با تاکید بر تامین منابع آب آشامیدنی استان بوشهر از دریا تصریح کرد: تلاش می‌شود آب موردنیاز استان بوشهر را از درون استان تامین شود، به این منظور باید صنایع پرآب تشویق به سرمایه گذاری در این استان شوند.  

معاون آب و آبفای وزارت نیرو با تاکید بر حمایت از پروژه‌های آب‌شیرین‌کن برای تامین آب آشامیدنی استان‌ها گفت: مشکلی در تامین اعتبارات اجرای طرح‌های شیرین‌سازی آب دریا وجود ندارد.

تقی‌زاده با تاکید بر کاهش هدر رفت آب از شبکه‌ها و خطوط آبرسانی خاطر نشان کرد: وظیفه وزارت نیرو تامین آب است اما باید به پدیده هدر رفت آب توجه کنیم که متاسفانه هدر رفت آب در بوشهر نزدیک به ۴۰ درصد است.

تقی زاده

تقی زاده خامسی با تاکید بر حمایت از پروژه‌های آب‌شیرین‌کن برای تامین آب آشامیدنی استان‌ها گفت: مشکلی درخصوص تامین آب برای صنایع آب‌بر وشیرین کردن آب دریا وجود ندارد 

وی رویکرد وزارت نیرو در حوزه آب و آبفا واگذاری اختیارات به استان‌ها دانست و تصریح کرد: این آمادگی در معاونت آب و آبفای وزارت نیرو وجود دارد که اختیارات شرکت‌های آب و آبفا در بخش شهری، روستایی و آب منطقه‌ای برای تسریع در برنامه‌ها و طرح‌ها به استان ها افزایش یابد.  

وی با تاکید برپرداخت بدهی آب مصرفی دستگاه‌ها و نیروهای نظامی و انتظامی از طریق تهاتر افزود: مشکلات بدهی دستگاه‌های مختلف باید از طریق تهاتر با دولت تنظیم و برطرف گردد.

معاون آب و آبفای وزارت نیرو با تاکید بر حمایت از پروژه‌های آب‌شیرین‌کن برای تامین آب آشامیدنی استان‌ها گفت: مشکلی درخصوص تامین آب برای صنایع آب‌بر وشیرین کردن آب دریا وجود ندارد.

 قاسم تقی‌زاده خامسی در آیین تکریم و معارفه مدیرعاملان آب منطقه‌ای استان بوشهر با تاکید بر حل مشکلات آب آشامیدنی شهرها و روستاهای استان بوشهر اظهار داشت: در مدت ۷ ماه حضور در وزارت نیرو بیش از ۴ بار نشست‌هایی برای بررسی مشکلات آب آشامیدنی استان بوشهر برگزار شده است.

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1306788

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =