۰ نفر
۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۰
مهران مملو از زائران اربعین

مهر نوشت: در حالی که هنوز ۱۳ روز به اربعین حسینی باقی مانده، حجم زیادی از زوار خود را به مرز مهران رسانده تا از طریق این مرز وارد عراق شوند.

 

بررسی میدانی از مسیر ۱۰۲ کیلومتری ایلام-مهران نشان می دهد حجم تردد در این جاده بسیار بالا رفته است، جاده ای که بیشتر آن چهار بانده شده و البته در قسمت هایی هنوز نیاز به اصلاح جدی دارد.

در بعضی از  قسمت های جاده هنوز کارگران مشغول آسفالت و آماده سازی هستند، تا بخش های بیشتری را برای اربعین آماده کنند.

هنوز دستگاه های خدمات رسانی در این مسیر به طور کامل مستقر نشدند، فقط گشت های پلیس راه بیشتر در جاده مشاهده می شود، علاوه بر این در این مسیر فعلا موکب ها نیز برپا نشده است.

در ورودی شهر مهران پارکنیگ بزرگ اربعین با ظرفیت پارک ۴۰ هزار خودرو نیز برپا شده و هم اکنون تعدادی از زائران خودروهای خود را در این پارکینگ پارک کرده اند.

تعدای از زائران هم هستند که خودروهای خود را پارکینگ های داخل شهر و خانه های مردم پارک کرده اند، معمولا قیمت پارکینگ های خانگی و خصوصی به ازای هر شبانه روز ۱۰ هزار تومان اخذ می شود.

بعد از ورود به شهرستان مهران، یکی از میدان های اصلی شهر مملو زائرانی است که یا وارد کشور شدند و یا از طریق تاکسی های خطی و اتوبوس های خط واحد به مرز برای خروج از کشور منتقل می شوند.

قیمت های کرایه مسیر ۱۱ کیلومتری مهران تا پایانه مرزی هم طبق روال معمول از زائران گرفته می شود، معمولا ازدحام ماشین ها اعم از شخصی، تاکسی های خطی، مینی بوس، اتوبوس و...طوری است که نمی توان زیاد کرایه ها را بالا برد.

قیمت ها از سه هزار تومان شروع و تا ۱۰ هزار تومان ادامه دارد، قیمت ها به نوع وسیله نقلیه متغییر است که معمولا اتوبوس ها مبالغ کمتری در یافت می کند.

بررسی قیمت های داخل شهر

با وجود اینکه هنوز موکب ها برای برپایی خدمات رسانی به زوار برپا نشده است اما مغازه داران مهرانی در صنف های مختلف با انصاف تمام مشغول خدمات رسانی هستند.

در یکی از میدان های اصلی مهران که زائران به مرز منتقل می شود، مغازه های زیادی وجود دارد که مشغول به فروش مواد غذایی و آب معدنی، چای و...به زائران هستند، طبق بررسی های انجام شده اکثر قیمت ها عادی است و هیچ گونه گران فروشی غیر معمولی در این منطقه مشاهده نمی شود.

به طور مثال برای هر آب معدنی بزرگ ۲۵۰۰، کوچک ۱۵۰۰، چایی ۱۰۰۰ تومان اخذ می شود، در مسیر پل زائر ورودی به جاده پایانه مرزی نیز که اکثر رستوران های شهر مهران در آنجا قرار دارند، قیمت ها غذا بسیار عادی است.

زائران زیادی از این رستوران ها استفاده می کنند، اکثر زائران از قیمت ها راضی هستند ولی تعدادی از زائران از کیفیت غذاها راضی نیستند.میانگین قیمت ها برای هر پرس چلوکباب ۲۰ هزار تومان، زرشک پلو ۱۶ هزار تومان، جوجه کباب ۱۵ هزار تومان و...است.

هرچند موکب ها در مسیرهای ارتباطی استان و پایانه مرزی مهران هنوز برپا نشده ، اما مشکل خاصی در شهر مهران و پایانه مرزی مهران برای خدمات رسانی مشاهده نمی شود.

البته تعداد زیادی از کامیون ها حامل تجهیزات موکب ها وارد شهرستان مهران شده اند و طبق دستور استاندار ایلام قرار است موکب ها هرچه سریعتر برپا شوند.

1717
کد خبر 1307048

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =