۰ نفر
۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۵
اظهار نظر مالزی، هند را برآشفت

ایرنا نوشت: هند ضمن انتقاد از مالزی برای مطرح کردن مساله کشمیر در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد که کوالالامپور باید به روابط دوستانه هند و مالزی توجه و از اینگونه اظهار نظرها خودداری کند.

به گزارش روز شنبه نشریه "اکونومیک تایمز"، وزارت امور خارجه هند در بیانیه ای یادآور شد: جامو و کشمیر مانند سایر ایالت های هند، توافقنامه الحاق به هند را امضا و پاکستان به این منطقه حمله و به صورت غیرقانونی بخش هایی از آن را اشغال کرده است. مالزی باید به روابط دوستانه با هند توجه و از اینگونه اظهار نظرها خودداری کند.

ماهاتیر بن محمد نخست وزیر مالزی در طول سخنرانی خود در هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک اعلام کرد که هند به کشمیر حمله و آن را اشغال نموده است.

این اظهار نظر نخست وزیر مالزی در هند با انتقادهای فراوانی روبرو شد به گونه ای که عبارت "تحریم مالزی" به سرعت در میان کاربران هندی در رسانه های این کشور منتشر شد.

تنش ها میان هند و پاکستان پس از تصمیم دهلی نو برای لغو امتیازات خاص ایالت جامو و کشمیر افزایش یافت.

نخست وزیر هند ۵ اوت (۱۴ مرداد) از تصمیم خود برای لغو خودمختاری نسبی و اختیارات ویژه منطقه جامو و کشمیر خبر داد.

طبق اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند، این منطقه به جز در مسایل دفاعی و امور خارجی، در سایر موارد از اختیارات خاص برخوردار بود.

طبق بند ۳۵ قانون هند فروش هرگونه اموال غیر منقول به افرادی که بومی ایالت جامو و کشمیر نیستند، ممنوع است و ساکن دائمی جامو و کشمیر فردی است که پیش از سال ۱۹۵۴ مقیم این ایالت بوده و ۱۰ سال دائم یا مستمر در آن زندگی کرده باشد.

پاکستان بر خلاف هند با ورود سایر کشورها برای حل مساله کشمیر مخالفت نمی‌کند و تاکنون چندین بار در مجامع بین المللی مساله کشمیر را مطرح کرده و خواستار میانجی گری کشورها شده است.

براساس توافق شیملا که در سال ۱۹۷۲ میلادی میان هند و پاکستان امضا شد، دهلی نو خواهان حل مساله کشمیر به صورت دوجانبه شده و با دخالت کشور سوم نیز مخالفت کرده است.

در حال حاضر بخشی از کشمیر در خاک هند و قسمتی دیگر در پاکستان قرار دارد. هر دو کشور ادعای مالکیت بر تمام کشمیر را دارند و همین موضوع یکی از علل اصلی مناقشه دیرینه میان دهلی نو و اسلام آباد از زمان استقلال پاکستان (از هند) در سال ۱۹۴۷ میلادی است.

310311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1307141

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =