بی انصافی محض مخالفان سفر رئیس جمهور به نیویورک

سفیر اسبق کشورمان در برزیل معتقد است که اگر آقای روحانی در نشست جهانی مجمع عمومی حضور پیدا نمی کرد دامنه تبلیغات سوء به راه افتاده علیه کشورما شدت می گرفت. گفته می شود وقتی می خواهید دروغی جا بیافتد دروغ های بزرگ بگویید که همگان باورشان شود. اگرآقای روحانی به این سفر نمی رفت ما محکوم به اینکه آمریکایی ها درست می گویند می شدیم.

زهره آقایانی: اجلاس هفتاد و چهارم مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز با همه افت و خیز هاو با همه حاشیه های ریز و درشت آن به پایان رسید . به رسم همه سالها اقدامات تیم جمهوری اسلامی ایران در این نشست، از سخنرانی رییس جمهور در صحن سازمان ملل گرفته تا مصاحبه های عمومی و اختصاصی او با رسانه های مهم جهان همچنین ملاقات با سران کشورهای تاثیر گذار در بوته نقد قرار گرفت و عیار ان ریز به ریز تحلیل و ارزش گذاری شد .  منتقدان در داخل و در خارج به تفصیل و موشکافانه همه حوادث این رویداد مهم را بررسی کردند. برخی انتقادهای جدی داشته تا جایی که این سفر را بی اثر دانسته و معتقد بودند که رییس جمهور باید از این سفر صرف نظر می کرد ، برخی دیگر نظری مخالف داشته و اتفاقا عدم حضور ایران را به ضرر کشور قلمداد کردند. سیدجعفر هاشمی دیپلمات و سفیر سابق ایران در برزیل در این زمینه  می گوید :


 «حضور رییس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل اقدام بسیار خوبی بود. یعنی در زمانی که توطئه های آمریکا و تبلیغات رسانه های غربی علیه کشور ما بشدت بالا گرفته بود، این سفر سبب شد تا بسیاری از دروغ پراکنی هایی که رسانه های وابسته به آمریکا علیه ایران داشتند، خنثی شود. طبیعی است زمانی که هر رئیس جمهور در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل حضور پیدا می کند، برای او فرصتی فراهم می شود تا بتواند پیشنهادها و طرح های خود را ارایه و مواضع کشورش را اعلام کند. ملاقات های متعدد با همتایان خود در این اجلاس و رایزنی با روسای دیگر کشورها فرصتی است تا  نسبت به موضوعات مورد علاقه و ابهام های موجود به بحث و تبادل نظر بپردازند.
گزارش های منتشر شده در خصوص اجلاس هفتادو چهارم نشان می داد که با ملاقات های بسیار خوب در حاشیه این اجلاس، صلابت هیات ایرانی  به رخ  آمریکایی ها کشیده شد. یعنی به رغم حجم بالای تبلیغاتی که علیه جمهوری اسلامی صورت گرفته بود - چون آنها اینگونه القا کرده بودند که ایران بدش نمی آید با ترامپ دیدار کند – اما رییس جمهوری با صلابت اعلام کرد در صورتی حاضر به مذاکره با آمریکا است که اولا در چارچوب 1+5 باشد، دوم تحریم ها از قبل برداشته شده باشد. اما اگر من جای آقای روحانی بودم، با جانسون نخست وزیر آنگلستان ملاقات نمی کردم. چرا؟ چون جانسون قبل از رفتن به سازمان ملل مواضع سخیفی نسبت به ایران اسلامی اتخاذ کرد و باید ما نیز با رد درخواست دیدار او، مقابله به مثل می کردیم تا او بفهمد بیشتر از ظرفیت های خود حرف نزند! البته بنده نمی دانم همکاران یا مشاورین دکتر روحانی چه ملاحظه و تحلیلی را در نظر داشتند که این ملاقات صورت گرفت. منهای این دیدار ما بقی ملاقات ها بسیار بجا و خوب بود. خیلی ها متعرض آقای روحانی می شوند که چرا او با ماکرون رییس جمهور فرانسه ملاقات داشته است؟ ملاقات با امانوئل ماکرون ضروری بود چرا که از قبل رئیس جمهور فرانسه به عنوان کسی که نقش میانجیگری را بازی می کند ، حامل پیام هایی از طرف ترامپ همچنین از طرف دکتر روحانی برای آمریکا و کشورهای اروپایی بود. کسانی که به ملاقات با ماکرون انتقاد می کنند ، استدلال قوی ای پشت تحلیل خود ندارند.»

 سخنرانی رییس جمهور در سازمان ملل را می توان از نقاط قوت اجلاس هفتاد و چهارم برشمرد ؟
اولا سخنرانی، سخنرانی بسیار پخته ای بود. به رغم اینکه روزنامه های معاند اعلام کردند که آقای روحانی حرف جدیدی نداشت  اما من معتقدم یکی از سخنرانی های بسیار پخته  بود که  شامل همه موارد می شد. البته مصاحبه های آقای روحانی با رسانه ها و ملاقات به سران کشورهای اثر گذار ، خوب و از نقاط قوت این سفر بود که رییس جمهور در بازگشت به تهران به ان اشاره کردند. آقای روحانی در مصاحبه ها و ملاقات های خود استدلال های خوبی برای مسائل مربوط به حمله آرامکو عنوان کردند. این استدلال ها سبب شد بعد از ملاقات ها و مصاحبه های آقای روحانی ، تبلیغات منفی که توسط رسانه ها علیه کشورما راه افتاده بود، فیتیله خود را پایین آورده و تا حدودی حق را به ایران بدهند. بسیاری از تحلیلگران آمریکایی هم اعلام کردند، مواضع جمهوری اسلامی که توسط آقای روحانی اعلام شد، شکست کاملی برای ترامپ بوده است. چراکه این سخنرانی و این موضع گیری ها و این ملاقات هایی که با ایشان در این سطح خوب انجام شد، ترامپ را خلع سلاح کرد. اینها همه از نقاط قوت این سفر به شمار می رود.

به نظر شما اگر این سفر انجام نمی شد باز تاب و تاثیرات خلاء حضور هیات بلند پایه ایران در نیویورک چه بود ؟
اگر آقای روحانی در این نشست جهانی حضور پیدا نمی کرد  دامنه تبلیغات سوء به راه افتاده علیه کشورما شدت می گرفت. گفته می شود وقتی می خواهید دروغی جا بیافتد دروغ های بزرگ بگویید که همگان باورشان شود. اگرآقای روحانی به این سفر نمی رفت ما محکوم به اینکه آمریکایی ها درست می گویند می شدیم !
بهر حال این سفر فرصتی خوب در یک دیپلماسی عمومی  بود که ایران می توانست با دنیا و رهبرانش گفتگو کند. مصاحبه هایی که دکتر روحانی و دکتر ظریف صورت دادند ، بسیار سازنده بود. بی انصافی محض است که این همه صحبت ها و مصاحبه ها و افشاگری های خوب را نادیده بگیریم. حتی بسیاری از تحلیل های معاندین نسبت به جمهوری اسلامی ایران متفاوت شد. می بینید که تیم جمهوری اسلامی  صلابت لازم را آنجا از خود به نمایش گذاشتند. حضور ایرانبه القا کنند این نبود که تصور شود، مثلا در حال حاضر از نفس افتاده ایم و با یک لگد می توانند نابودمان کنند! اگر نمی رفتیم اینها همه نقطه ضعفی برای ما تلقی می شد. بنابراین این فرصتی بود که ما نباید  آن را از دست می دادیم.

23 / 310 310

کد خبر 1307199

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
    3 1
    آره !!!!! تو راست می گویی