ابداع روشی برای حذف و بی خطر کردن آلاینده های رنگی و دارویی در محیط آبی

« کامپوزیت دی اکسید تیتانیای اصلاح شده/ زئولیت مونت موریلونیت برای حذف تخریب آلاینده های رنگی و دارویی» توسط محققان دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز، پردیس علوم و فناوری های نوین دانشگاه سمنان ثبت اختراع شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین  سمنان، داود معروفی مسئول مرکز مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت: این اختراع به همت دکتر محسن مهدی پور قاضی عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز، امیررضا قناد دانشجوی کارشناسی ارشد این دانشکده،  دکتر نرجس کرامتی عضو هیأت علمی پردیس علوم و فناوری های نوین دانشگاه سمنان در اداره کل ثبت اختراعات کشور به شماره ۹۸۷۹۱ به ثبت رسید.

دکتر مهدی پور قاضی در توضیح این اختراع گفت: در این اختراع، پساب رنگی تولید شده از صنایع نساجی و صنایع دارویی با استفاده از یک نانوفوتوکاتالیست نوترکیب زئولیت مونت موریلونیت- دی اکسید تیتانیای تبدیل به ترکیبات بی اثری چون دی اکسید کربن و آب با راندمان بسیار بالا شد .

وی افزود: با توجه به اینکه، حذف رنگ هایی مثل متیلن بلو از پساب های صنعتی تبدیل به یکی از چالش های بزرگ زیست محیطی شده است، این اختراع قابلیت تخریب آلاینده هایی نظیر رنگ ها و ترکیبات آلی سمی در محیط آبی با فرآیند فتوکاتالیستی در حضور نور مرئی یا فرابنفش را داشته و آنها را تبدیل به ترکیبات بی خطر می نماید

۴۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1307347

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =