خدمات بزرگ‌ترین مرکز توزیع دارو و مواد غذایی به زائران اربعین

مهر نوشت: بزرگ‌ترین و مجهزترین مرکز توزیع دارو و مواد غذایی در غرب کشور به زائران اربعین حسینی خدمات ارائه می‌دهد.

در جریان سفر رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) به استان کرمانشاه، بزرگ‌ترین و مجهزترین مرکز توزیع دارو و مواد غذایی در غرب کشور، افتتاح شد و آغاز به‌ کار کرد. 

مدیرعامل شرکت پخش البرز به عنوان متولی این مرکز درباره‌ی اهداف راه‌اندازی و شرح وظایف آن در استان کرمانشاه گفت: با توجه به مسئولیت‌های اجتماعی که بر عهده داریم و براساس ضرورت‌های تأمین امنیت دارویی و غذایی کشور، تضمین کیفیت داروها و کالاهای اساسی مصرفی برای‌مان بسیار مهم است. همه‌ی تلاش‌مان را به‌کار می‌گیریم تا کیفیت مواد دارویی و غذایی از زمان تحویل از تولیدکننده تا توزیع میان مراکز پخش و مصرف‌کننده حفظ شود. 

عقیل آرین‌نژاد با اشاره به اهمیت بحث رعایت اصول و استانداردهای لازم برای نگه‌داری مواد دارویی و غذایی ادامه داد: در محل انبار قدیمی کرمانشاه که بیش از ۴۰ سال از عمر آن می‌گذشت، بزرگ‌ترین و مجهزترین مرکز توزیع دارو و مواد غذایی غرب کشور را راه‌اندازی کرده‌ایم که از بالاترین استانداردهای لازم مورد نظر وزارت بهداشت و شرکت‌های بزرگ تولید دارو از جمله فضای فیزیکی، شرایط دمایی، وضعیت ماشین‌آلات و ... برخوردار است. عمده‌ی داروها باید در دمای ۲۵ درجه نگه‌داری شوند و برخی هم اصطلاحاً داروهای یخچالی هستند که دمای خاص خود را برای جلوگیری از فساد، لازم دارند، که تمام این تمهیدات در این انبارها در نظر گرفته شده‌اند.

وی تصریح کرد: هدف دوم از راه‌اندازی این مرکز، وجود یک انبار بزرگ از مواد دارویی و کالاهای اساسی و غذایی مصرفی در غرب کشور است که علاوه بر پوشش سه استان کرمانشاه، کردستان و ایلام بتواند در مواقع ضروری و در زمان وقوع حوادث طبیعی و بحرانی، به استان‌های دیگری از جمله خورستان، همدان و آذربایجان شرقی هم خدمات‌رسانی کند. با راه‌اندازی این مرکز در کرمانشاه، دیگر نیازی به ارسال همه‌ی داروها از تهران نیست.

آرین‌نژاد درباره‌ی مختصات بزرگ‌ترین و مجهزترین مرکز توزیع دارو و مواد غذایی غرب کشور نیز توضیح داد: این مرکز در زمینی به مساحت ۱۲ هزار مترمربع احداث شده و از دو سوله‌ی ۲۵۰۰ متری برای نگه‌داری مواد دارویی و غذایی برخوردار است. برای ساخت این مرکز بیش از ۱۵۰ میلیارد ریال هزینه شده و اشتغال‌زایی مستقیم و غیرمستقیم برای ۲۵۰ نفر را در پی داشته است.

وی یادآور شد: گاهی در ذخیره‌ و دپوی مواد غذایی سهل‌انگاری‌هایی مشاهده می‌شود و این فرآیند را چندان جدی نمی‌گیرند، در حالی‌که این مواد هم به ‌مانند داروها، باید در شرایط مناسب و استاندارد نگه‌داری شوند. ما در مرکز کرمانشاه، هم به لحاظ فیزیکی و دما و همه از نظر ناوگان توزیع، همه‌ی استانداردهای لازم را در مورد ذخیره و نگه‌داشت مواد غذایی نیز رعایت می‌کنیم.

آرین‌نژاد در خصوص تنوع دارویی در مرکز توزیع دارو و مواد غذایی کرمانشاه و غنی بودن این مرکز اظهار داشت: شرکت پخش البرز چهارمین توزیع‌کننده‌ی دارو در کشور است که با ۵۰ تأمین‌کننده‌ی دارو همکاری دارد. ۹۸ درصد دارویی که در کشور مصرف می‌شود، در توزیع سبدمان است و در راستای مسئولیت‌های اجتماعی که بر عهده داریم، بر توزیع دقیق داروهای تولید شده در داخل کشور، به‌ویژه در شرایط تحریم‌های نادعادلانه‌ی استکبار علیه کشورمان، تأکید داریم.

وی در پاسخ به این پرسش که راه‌اندازی این مرکز چه‌قدر در بحث امنیت تأمین دارو در منطقه غرب کشور مؤثر است، گفت: رسالت ما رساندن دارو به بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها است. در حال حاضر و علی‌رغم دیرکرد یک‌ساله در پرداخت معوقات و بدهی‌ها، بیش‌ترین همکاری را با دولت در تأمین داروی بیمارستان‌های دولتی داریم. به‌خصوص در یک‌سال و نیم گذشته که بحث تحریم‌ها باعث کمبود دارو در بازار شده است، همه نوع همکاری را با بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها داشته‌ایم. در عین حال، نظارت و رصد ویژه هم داریم که همه‌ی داروهای توزیعی به مصرف داخلی برسد و قاچاق نشود. هم‌چنین یکی از بازوهای وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در توزیع داروهای سهمیه‌ای و شیر خشک یارانه‌ای در استان کرمانشاه و غرب کشور هستیم.

مدیرعامل شرکت پخش البرز با تأکید بر این‌که مرکز توزیع دارو و مواد غذایی در کرمانشاه پیش از این نیز فعال بوده است، خاطرنشان کرد: این مرکز از ساعات اولیه‌ی وقوع زلزله و سیل در استان کرمانشاه، در مناطق متأثر از این دو حادثه‌ی طبیعی حضور داشت و علاوه بر توزیع دارو و کالاهای اساسی مصرفی، ناوگان توزیع خود را نیز برای کمک‌رسانی به حادثه‌دیدگان در اختیار سایر نهادهای امدادی قرار داده بود. هم‌چنین عمده‌ی کمک‌های ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) به مناطق زلزله و سیل‌زده از طریق این مرکز توزیع شد.

 آرین‌نژاد درباره‌ی چگونگی و میزان همکاری با شرکت‌های داخلی تولید دارو نیز توضیح داد: با شرکت‌های داخلی تعاملات خیلی خوبی داریم. به محضی که شرکت‌های مستقر در شهرک دارویی برکت به مرحله‌ی تولید محصول برسند با آن‌ها نیز همکاری را آغاز خواهیم کرد. ضمن‌ این‌که قصد داریم خودمان نیز یک انبار مرکزی مجهز در شهرک دارویی برکت احداث کنیم. 

وی با اشاره به فعالیت‌های پیش‌بینی شده‌ی مرکز توزیع دارو و مواد غذایی کرمانشاه برای خدمات‌دهی به زائرین اربعین حسینی نیز گفت: با توجه به بازگشایی مرز خسروی در استان کرمانشاه، هم‌چون سال‌های گذشته در خدمت زائرین خواهیم بود. در این راستا، هماهنگی‌هایی با سازمان غذا و دارو برای تأمین داروهای مورد نیاز موکب‌های اربعین انجام شده است. هم‌چنین در حوزه‌ی مواد غذایی هم مذاکراتی با انجمن صنعت پخش و سازمان‌های خیریه برای تأمین و توزیع مواد غذایی در میان موکب‌های زوار انجام گرفته است.

۲۳۵۲۳۲
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1307592

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =