رئیس دانشگاه تهران: ما هرگونه انعطاف را از دانشجو و دانشگاه می‌گیریم

مهر نوشت: رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه ما دانشجو را بیمار کرده‌، چون اجازه انتخاب رشته به او نداده‌ایم، گفت: باید به دانشجویان پس از ورود به دانشگاه، اجازه جابجایی دهیم.

 محمود نیلی‌احمدآبادی امروز در نشست «کنکور؛ چالش‌ها و راهبردها» که با حضور رؤسا و معاونین دانشگاه در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، اظهار داشت: به نظر من، بزرگترین مشکل در بحث کنکور، ورود دستگاه‌های مختلف و دخالت آنها در این موضوع است. به طور مثال ما در کنکور دکتری مشکلی نداشتیم اما مجلس ورود و قوانینی را ایجاد کرد؛ آن هم در زمانی که می‌توانستیم خودمان مدیریت کنیم. به نظر می‌رسد اگر ورود دستگاه‌های دیگر به این حوزه به حداقل برسد، بخشی از مشکلات از بین می‌رود.

وی افزود: تجربه ثابت کرده وقتی افراد ذی‌نفع در کنار یکدیگر جمع شوند، ۹۰ درصد مسائل حل می‌شود. ما به دنبال جذب بهترین‌ها در دانشگاه هستیم به همین دلیل دانشگاه جایی نیست که شکلی از فساد در آن ایجاد شود.

رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه قبل از انقلاب، مسیرهای مختلفی را برای پذیرش دانشجو داشتیم، تصریح کرد: به نظر من، بستن یک قالب برای دانشگاه‌ها اشتباه است و بهتر است از این چارچوب محدود بیرون بیاییم و تنوع‌بخشی ایجاد کنیم.

نیلی‌احمدآبادی بیان کرد: آنچه اتفاق افتاده این است که تقاضا برای برخی رشته‌ها کم شده و می‌توانیم بدون کنکور دانشجو جذب کنیم. نکته مهم این است که رقابت همیشه برای رشته‌های پرطرفدار بوده است؛ به طوری که همچنان رشته‌های مهندسی، حقوق، جامعه‌شناسی و معماری جزو رشته‌های پرطرفدار محسوب می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه زمانی که فرد وارد دانشگاه می‌شود، ما هرگونه انعطاف را از دانشجو و دانشگاه می‌گیریم، خاطرنشان کرد: زمانی که نوجوانی به ۱۸سالگی می‌رسد، به او می‌گوییم که «باید تصمیم زندگی خود را در همان ۱۸سالگی بگیرد» و فرصت بعدی برای او وجود ندارد. یا به او می‌گوییم «اگر بخواهی از دانشگاه انصراف دهی، اجازه نخواهی داشت دوباره در آزمون شرکت کنی. اگر دانشجوی پسر هم باشی، باید به سربازی بروی».

رئیس دانشگاه تهران ادامه داد: پیشنهاد من این است که اگر دانشجویی وارد دانشگاه می‌شود، بر اساس نمره سنجش، نمره معدل و علاقه‌، به این فرد حق انتخاب رشته داده شود. یا برای دانشجویان پسر، سربازی را در سقف سنوات او ببندیم.

نیلی‌احمدآبادی عنوان کرد: دانشجوی المپیادی در دانشگاه داریم که به اصرار والدین خود به رشته مهندسی آمده اما تمام علاقه‌اش رشته هنر است و در حال حاضر مشروط شده است. ما بچه را بیمار کردیم، چون اجازه انتخاب رشته به او ندادیم. به نظر می‌رسد که باید به دانشجویان پس از ورود به دانشگاه، اجازه جابجایی دهیم.

وی با بیان اینکه تقاضا برای رشته‌های پزشکی در حال حاضر به شدت افزایش یافته است، گفت: اینکه هدف را مبارزه با مؤسسات کنکور بگذاریم، درست نیست چرا که بخش زیادی از مشکلاتی که در بحث کنکور وجود دارد، ناشی از قوانینی است که وضع کرده‌ایم و به فرد می‌گوییم که «در امتحان چهار ساعته باید تصمیم خود را بگیرد».

رئیس دانشگاه تهران با تأکید بر اینکه باید برای مقطع کاردانی ارزش قائل شویم، افزود: در کشورهای دنیا در مقاطع فوق‌لیسانس و کاردانی، اشتغال و حقوق وضعیت خوبی دارند.

نیلی‌احمدآبادی با بیان اینکه آموزش و پرورش در این سال‌ها نتوانسته سوابق تحصیلی را به خوبی اجرا کند، خاطرنشان کرد: نمراتی که به دانش‌آموزان داده می‌شود، به گونه‌ای است که نمی‌توانند خوب و بد را از هم تفکیک کنند.

۲۳۵۲۳۵
کد خبر 1307694

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =