در برابر آزارهای جنسی در محیط کار چه کنیم؟ / زنان این ۶ توصیه را جدی بگیرند

روزنامه خراسان نوشت: آزار جنسی در محیط کار از جمله جرایمی است که پیامدهای زیانباری را برای قربانیان به همراه دارد.

 قربانیان به ‌خصوص زنان معمولاً به دلیل ترس از دست دادن شغل، بی‌آبرویی، انگشت نما شدن و برچسب‌های نادرست در مقابل این تعارض‌ها یا سکوت کرده یا شغل خویش را ترک می‌کنند اما عوارض روانی آن تا سال‌ها و گاه تا آخر عمر ادامه دارد. رئیس انجمن جامعه‌شناسی ایران، در نشست تخصصی «آزار جنسی در عرصه عمومی» که چند روز پیش برگزار شد، آزار جنسی در محیط کار را پدیده شایعی دانست و گفت حدود ۴۰ درصد زنان در محیط کار هدف آزار قرار گرفته‌اند. در ادامه، چند نکته در این باره مطرح خواهد شد.

   آزار جنسی فقط فیزیکی نیست

اغلب افراد، آزار جنسی را تنها تعرض جنسی همراه با اجبار می‌دانند در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است. هرگونه رفتار کلامی یا غیر کلامی ناخوشایند که ماهیت جنسی داشته باشد و کرامت قربانی را زیر پا بگذارد، آزار جنسی محسوب می‌شود. در تعریف کمیسیون فرصت‌های برابر شغلی آمریکا: «آزار جنسی به روابط ناخوشایند، تقاضای نامناسب برای رفع نیازهای جنسی یا هر رفتار فیزیکی یا کلامی با محتوای مسائل جنسی گفته می‌شود.» بنابراین اذیت و آزار جنسی می‎تواند به شیوه‌های مختلفی بروز یابد:۱- آزارهای فیزیکی مانند لمس کردن عمدی بدن قربانی، نزدیک شدن بیش از حد در حین انجام کار و تجاوز برای برقراری رابطه جنسی.۲- آزارهای کلامی مانند شوخی‌ها، جملات یا فحش‌های جنسی، پرسیدن درباره زندگی شخصی یا جنسی فرد، پیشنهاد ارتباط در خارج از محیط کار.۳- آزارهای رفتاری مانند چشم چرانی، چشمک زدن، نگاه شهوت‌آلود.۴- آزارهای تلافی‌جویانه مانند وقتی که مدیر در ازای تسلیم شدن کارمندش در برابر خواسته جنسی‌ او، به قربانی پاداش دهد یا در صورت تمکین نکردن، او را به اشکال مختلف تنبیه کند.

   توصیه‌های لازم به چنین خانم‌هایی

بسیاری از قربانیان آزار جنسی به علت ناآگاهی، شوک یا مشورت‌های نادرست، معمولاً هیچ اقدامی انجام نمی‌دهند یا خیلی دیر اقدام می‌کنند. بنابراین توصیه‌های زیر هنگام مواجهه با آزار جنسی، کمک کننده خواهد بود:

سکوت نکنید: بزرگ ترین سپر امنیتی آزارگران جنسی، سکوت قربانیان است که به آن‌ها مجال پیشروی می‌دهد. این افراد معمولاً از سکوت و ترس قربانیان استفاده می کنند و گستاخ‌تر می‌شوند. اگر آزار جنسی را گزارش ندهید باعث می‌شوید افراد دیگری نیز مانند شما قربانی آن شوند.

مدارک و شواهد را مستند کنید: اگر با هرگونه پیشنهاد یا تهدیدی از سوی مدیر یا همکاران خود مواجه شدید، تاریخ، زمان و مکان آن را یادداشت کنید. اگر فرد مزاحم به شما زنگ می‌زند، صدای وی را ضبط کنید و  به هیچ وجه آن‌را پاک نکنید. از پیغام‌هایی که  رد و بدل شده، اسکرین‌شات تهیه کنید و سپس از آن پرینت بگیرید.

آزار را گزارش دهید: اگر در سازمان شما، دستورالعمل یا قوانین مشخصی در خصوص آزار جنسی وجود دارد، موضوع را به فرد مسئول گزارش دهید. اگر مزاحم، خود مدیر یا فرد مسئول باشد، به معاونان یا دیگر همکارانی که فکر می‌کنید در این باره می‌توانند اثر گذار باشند، موضوع را گزارش دهید. این گزارش بهتر است به صورت کتبی باشد تا بعداً بتوان به عنوان سند قانونی در دادگاه استفاده کرد.

شغل خویش را ترک کنید: اگر تمام موارد فوق را انجام دادید ولی فایده‌ای نداشت، بهترین راه ترک شغل خویش است. شاید از نظر اقتصادی، تحت فشار قرار بگیرید اما در نهایت خود را از رنجی مداوم مصون نگه می‌دارید.

با پلیس تماس بگیرید: اگر به زور هدف تجاوز جنسی یا تعرض جسمانی قرار گرفتید، سعی کنید محیط را ترک نکنید و بلافاصله با پلیس۱۱۰ تماس بگیرید تا شواهد لازم برای متهم کردن آزارگر جنسی از بین نرود. معمولاً تیم ویژه آگاهی از آثار متجاوز روی لباس یا بدن قربانی، نمونه‌برداری می‌کنند.

به روان شناس مراجعه کنید: بسیاری از افرادی که هدف آزار جنسی مخصوصا تجاوز قرار می‌گیرند، دچار مشکلات عاطفی و روانی زیادی از جمله افسردگی، اضطراب، استرس پس از سانحه، وسواس و غیره می‌شوند یا تمایل خود را به ازدواج و برقراری رابطه جنسی از دست می‌دهند وحتی این اتفاق پیامدهای بدتری می تواند در زندگی آن ها داشته باشد لذا مراجعه به یک کارشناس برای مواجهه بهتر با این موضوع ضروری است.

۲۳۲۳

کد خبر 1307795

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
  45
  بله در ایران گزارش می کنید، و بعد تصمیم گرفته می شود علاوه بر آزاردهنده، قربانی هم اخراج شود چون به هرحال حاشیه داشته است! این تجربه من بود. و هشدار می دم اگر به شغلتان نیاز دارید، گزارشی ندید!
  • IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
   13
   متاسفانه در بیشتر مواقع صورت مسئله را پاک میکنند و کارمند زن را در صورت گزارش اخراج یا منتقل می کنند پس بهتر است تحمل کنند
  • IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
   0
   من در محل کارم که یک دانشگاه است دیده ام که این فساد دو طرفه است. در کنار رفتار غلط برخی آقایان، خیلی مواقع خود کارمند خانم هم شریط را طوری مهیا میکنه که متلک جنسی بشنود و به جای اینکه بهش بر بخوره، با خنده و هر و کر موضوع را تموم میکنن. آرایش های غلیظ، لباس های تنگ و تحریک کننده خانم ها، زیادی خودمونی شدن خانم ها و حرفهای کاملا شخصی و خانوادگی را مطرح کردن، همه اینها عواملی هستند که این فساد را افزایش میدهد
 • IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
  58
  خیلی ها در بخش خصوصی عادت کردن و دیگه این مسایل را ازار نمیدونن .
  • IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
   0
   باید آموزش بیشتری داده بشه
 • IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
  37
  شغلتان را رک کنید. اگر در خیابان مورد ازار جنسی قرار گرفتید به خیابان نروید اگر برای مامور اب و برق در را باز کردید و مورد ازار قرار گرفتیدخودکشی کنید! چون در تجاوز خودتان مقصرید!
 • مجید ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
  5
  سلام. احتراما این مطلب در روزنامه خراسان چاپ شده است و شما به منبع در مطلب اشاره نکرده اید. لطفا متن خبر را اصلاح و به منبع عم اشاره بفرمایید. لینک این مطلب در روزنامه خراسان: http://khorasannews.com/newspaper/page/20214/1/674364/0
 • IR ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
  2
  به عنوان یک مرد که در محیطهای مختلف هم خصوصی و هم دولتی کار کردم به این نتیجه رسیدم رفتار و واکنش شخص به آزار حتی نگاه زشت میتونه شدیدا پاسخگوی رفتار شخص خاطی باشه. متاسفانه برخی افراد خود با رفتارشون زمینه ساز این مشکلات میشن
  • IR ۱۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
   0
   حتی اگر در دیزی باز باشد گربه باید حیای خود را حفظ کند!
  • IR ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
   0
   گیرم حرف شما درست اما مردان نباید خودشان را حفظ کنند؟
 • IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
  17
  من پانزده ساله که کارمندم و هیچوقت از دوستان و همکاران صحبتی در این زمینه نشنیدم و امیدوارم که نشنوم اما تصورش که بخواهم در محیط کار حتی در مورد سایر همکارانم شاهد همچین رفتارهایی باشم وحشتناکه.
 • مسعود IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
  18
  وقتی کارمندان از هم آتو دارند همه با هم همکاری کنند تا کسی که سکوت نکرده و تعرض به خودش را گزارش داده را مورد فشار قرار داده تا صحنه را خالی کند
 • شمس تبریزی IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
  3
  هفتمین توصیه هم این است که خانمها از به تن داشتن پوششی که افراد مریض را تحریک میکند پرهیز کنند. اصل کاری همین است
  • IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
   0
   اصل مشکل همین تفکر است که همه چیز را گردن زنان میاندازد
 • IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
  0
  بخش دولتی بهتره شاید بیشتر آزارها کلامی باشه مثل دخالت در زندگی شخصی یا گفتن کلمات جنسی به عمد که البته اینم باعث بهم ریختگی روانی آدم میشه ولی بخش خصوصی افتضاحه و اگه یه خانم شغلش رو بخواد باید کلا قید همه چی رو بزنه!!!
 • IR ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
  1
  رفتار زن و سبک برخورد زن به مرد میفهمونه که میشه بهش تا چه مقدار تجاوز کرد..کلامی یا نگاهی یا ......
  • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
   0
   توجیه خوبی نیست
 • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
  0
  مطلب خوبی بود
 • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
  0
  بیشتر از این موضوعات بنویسید
 • IR ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
  0
  مطلب خوبی بود