توضیحات مهم لاریجانی درباره سهیمه‌بندی بنزین و یارانه‌های پنهان

جلسه غیرعلنی مجلس برای موضوع یارانه‌های پیدا و پنهان در حالی برگزار شد که وزرای دولت در جلسه امروز غایب بودند و معاونان وزرا حضور داشتند.براساس گفته رئیس مجلس نظر قاطبه نمایندگان مجلس این بوده است که هر تغییری در نحوه پرداخت یارانه باید به سود طبقات پایین تر جامعه باشد.

به گزارش خبرآنلاین، مجلس شورای اسلامی امروز نزدیک به سه ساعت جلسه غیرعلنی داشت، جلسه ای که در آن موضوع یارانه‌های پنهان و حامل‌های انرژی مورد بررسی قرار گرفت. طبق اعلام  سخنگوی هیأت رئیسه قرار بود در این جلسه وزرای اقتصاد، نیرو، نفت، صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان برنامه و بودجه حضور پیدا کنند اما در جلسه امروز غایب بودند. در جلسه امروز مجلس معاونان وزرا حضور داشتند و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس و برخی کارشناسان مرکز نظرات کارشناسی خود را بیان کردند.

در ابتدای جلسه علنی نیز علی لاریجانی رئیس مجلس با اشاره به جزئیات این جلسه که درباره شیوه پرداخت یارانه‌ها بود، گفت: امروز از ساعت 8 صبح تا الان یعنی حدود ساعت 11 درباره موضوعات مهم در بحث ها اقتصادی کشورجلسه ای غیرعلنی تشکیل شد. این مباحث با حضور مرکز پژوهش ها و بخش هایی از دولت بررسی شد و انشاالله پیگیری لازم در این زمینه صورت می گیرد.

باید تصویر روشنی از میزان یارانه پرداختی ارائه شود

رئیس مجلس در ادامه به جمع خبرنگاران مجلس رفت و جزئیات بیشتری را ارائه کرد و گفت:  کار نسبتا تحقیقاتی موسعی با کمک مرکز پژوهش‌های مجلس، سازمان برنامه و بودجه و مراکز دیگری در دولت که می‌توانستند اطلاعات مفیدی بدهند و وزارت‌خانه‌های مربوطه صورت گرفته تا اول تصویری از موضوع روشن شود.

بنا به گزارش ایسنا وی افزود:‌ در رسانه‌ها اعداد و ارقام مختلفی در خصوص میزان یارانه‌ها مطرح می‌شود؛ این که یارانه بنزین و سوخت چقدر است، چقدر مربوط به سهم خانوار و یا حمل و نقل و صنعت و تولید است. به هر حال این تصویر باید روشن می‌شد زیرا تصمیم گیری در این باره یک خط نیست وقتی تصمیمی می‌خواهد گرفته شود باید مراقبت شود به خانوارها صدمه وارد نشود و به تولید هم لطمه نخورد. به نظر من تصویر نسبتا واضحی ارائه شد.

رئیس مجلس ادامه داد: مهم این است که در مورد راه حل‌ها نظرات مختلف است؛ الان بنا نیست مجلس تصمیمی فوری بگیرد؛ زیرا ما برای این کار فرصت داریم و بناست برای بودجه سال آینده بررسی‌ها کامل‌تر شود. من هم این موضوع را به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع دادم تا با کمیسیون‌های مختلف بحث کنند. مهم این است همه بدانند اراده مجلس بر این است که به هیچ وجه نباید به مردم فشار بیاید و اگر تغییری بخواهد اتفاق بیفتد باید کاملا هدایت شده و به نفع طبقات پایین باشد.

هر تصمیمی درباره یارانه باید زندگی طبقات پایین را بهتر کند

رئیس مجلس همچنین گفت: در حال حاضر طبقات بالاتر در ابعاد مختلف بیشتر یارانه مصرف می‌کنند و طبقات پایین‌تر کمتر. هر تصمیمی بگیریم اراده مجلس این است که زندگی طبقات پایین بهتر شود. نه این که روی آنها فشار بیاید؛ بلکه باید مراقبت شود که تولید کشور هم لطمه نخورد و این گام اول است. بعضی پیشنهاداتی هم در این جلسه مطرح شد که راجع به پیشنهادات تصمیمی گرفته نشده و باید در کمیسیون بودجه بررسی شود؛ البته لایحه باید از سوی دولت ارائه شود و هر چه به بودجه برسیم بحث‌ها جدی‌تر خواهد شد.

تصمیمی درباره سهمیه بندی بنزین گرفته نشد

وی ادامه داد: یکی از راه‌ها این است که سهمیه‌های سوخت به اندازه‌ای باشد که الان هست؛ یعنی نرخ آن همین باشد راه‌های بدیل دیگری هم مطرح است. ما روی راه حل تصمیم نگرفتیم. بحث‌ها دارد پخته‌تر می‌شود. دولت هم مسائلی دارد که در بودجه مطرح می‌شود.

لاریجانی در پاسخ به سوال ایسنا درباره‌ی تصمیم گیری در مورد اصلاح قیمت حامل‌های انرژی در جلسه هماهنگی اقتصادی سران قوا تصریح کرد:‌ یکی از موضوعاتی که در اصلاح ساختار بودجه رهبری معظم راجع به آن دستور دادند که بحث شود همین است. ولی هنوز تصمیم قاطعی گرفته نشده و اگر تصمیمی بگیریم آن را اعلام می‌کنیم.

یارانه پنهان را نمی شود یکباره حذف کرد

وی درباره‌ی تاثیر یارانه‌های پنهان و آشکار در بودجه سال آینده نیز گفت: بحث‌هایی را سازمان برنامه و بودجه و دوستان ما در مجلس روی آن کار کردند که یارانه پنهان را نمی‌شود یک باره همه را حذف کرد؛ بلکه باید تدریجی در این زمینه باشد. بنابراین بحث شده ولی این که اصلاحش چگونه باشد نظرات مختلف است. اکثرا نظر به این سمت است که اگر بخواهد تصحیحی انجام شود تدریجی باشد.

رئیس مجلس مجددا تاکید کرد:‌ قاطبه نمایندگان نظرشان این بود که هر تصحیحی باشد باید وضع زندگی مردم خصوصا طبقات پایین بهبود یابد؛ نه این که دچار تلاطم شود. لذا پیدا کردن فرمول آن، قدری باید با فکر باشد.

رئیس مجلس در خاتمه درآمدهای جایگزین از جمله مالیات را از راه‌های کاهش وابستگی بودجه دولت به نفت عنوان کرد.

ورود مجلس به معضل قاچاق سوخت

همچنین بنا به گفته نماینده سیرجان در جلسه غیر علنی راهکارهای مقابله با قاچاق سوخت مورد بررسی قرار گرفت و تصمیمات جدی گرفته شد.

شهباز حسن پور در تشریح جزئیات جلسه غیر علنی امروز مجلس به ایسنا گفت: جلسه غیر علنی با حضور معاونان وزرا و بدنه کارشناسی دولت برای بررسی بحث یارانه‌ها و بودجه سال آینده برگزار شد.

وی گفت: در این جلسه آقای مصری نایب رئیس مجلس گزارش جامع، دقیق و کارشناسی درباره یارانه‌ها ارائه کرد که مورد استقبال نمایندگان و دولت قرار گرفت. امیدواریم با توجه به وحدت و هماهنگی و نظرات مشترک کارشناسی بین ارکان سپاه، کارگزاران و نمایندگان مجلس در آینده شاهد اقدامات بسیار خوب در بحث هدفمندی یارانه‌ها و جلوگیری از وقوع برخی مسائل باشیم که به صلاح نظام نیست.

نماینده سیرجان در پایان گفت: قاچاق سوخت یکی از موارد جدی در دستور کار جلسه غیر علنی بود.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1307842

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =