تحلیل مشاور عالی رهبری از پشت پرده درگیری‌ها و ناآرامی‌های عراق

ایسنا نوشت: مشاور عالی رهبر انقلاب در امور نیروهای مسلح با اشاره به وقایع اخیر در کشور عراق گفت: چند روز این ناامنی را در کشور عراق ایجاد کردند تا مرم را بترسانند که به راهپیمایی اربعین نروند اما اگر در آسمان تیر و سنگ هم ببارد عاشقان حسینی نمی‌هراسند.

سرلشکر یحیی رحیم صفوی در هشتمین گردهمایی موسسات حفاظتی و مراقبتی کشور که پیش از ظهر امروز در ستاد مرکزی ناجا برگزار شد، گفت: نیروی انتظامی در سال‌های اخیر به یک نیروی هوشمند، کارآمد و مقتدر در منطقه غرب آسیا بدل شده بطوری‌که می‌تواند به پلیس دیگر کشورها نیز آموزش دهد. امروز جوانان افتخار می‌کنند که در نیروی انتظامی پذیرفته شوند، مردم و جوانان این پلیس را نیرویی کارآمد در برخورد با مجرمان و مردم دار در مواجهه با شهروندان می‌شناسند.

وی با اشاره به اتفاقات اخیر در کشور عراق گفت: گروه‌هایی در این کشور ناامنی ایجاد کردند تا مردم بترسند و به راهپیمایی اربعین نروند. در حالیکه اگر از آسمان تیر و سنگ هم ببارد این عاشقان حسینی به زیارت کربلا خواهند رفت. عاشقان حسین(ع) شجاع هستند و جانشان را نیز در این راه می‌دهند.

اهم اظهارات وی را در ادامه بخوانید؛

* امروز امنیت در برخی از کشورها به یک معمای امنیتی بدل شده است، شرایط امنیتی ما در سال‌های اخیر بسیار متفاوت شده است. این در تمام کشورها نیز وجود دارد. در همین فرانسه پلیس این کشور با آن همه ادعا و امکانات بیش از ۵۰ هفته است که نتوانسته است مسائل امنیتی این کشور را حل کند. امنیت سه رکن دارد، تهدید امنیتی حوزه تهدید با موضوع تهدید سه عاملی است که در تامین امنیت باید مورد توجه قرار بگیرد.

*در تهدید امنیتی باید به شاخص‌ها و نوع تهدید اشرافیت وجود داشته باشد مثل مغازه دارها که با یک نوع روانشناسی متوجه می‌شوند که آیا فرد خریدار است یا خیر، ماموران ما چه در پلیس و چه در یگان حفاظت می‌توانند از طریق چهره تشخیص دهند که فرد چه قصد و نیتی دارد.

*{با اشاره به شهری شدن جمعیت}: امروز تهدیدات محیط جغرافیایی شهری زیاد است. امروز ۷۰ درصد جمعیت کشور ما جمعیت شهری شده است در حالیکه در قرن ۱۹ حدود ۱۰ درصد از جمعیت جهان شهرنشین بودند.

*{ با اشاره به ضرورت امنیت تهران}: امنیت تهران یعنی امنیت ایران و اگر تهران امن باشد یعنی ایران امن است، به همین دلیل امنیت این شهر برای ما مهم است. امنیت تهران سوای امنیت مرز نیست، امروز امنیت تهران را باید در امنیت مرز و اقدامات مرزبانی‌مان ببینیم. تهران وقتی امن است که مرزبانی ما امنیت مرزها را تأمین کند. این نیز همان مسئله‌ای که در مورد حوزه  تهدید یعنی جغرافیای تهدید مورد توجه است.

*{ با اشاره به موضوع تهدید}: تهدید موضوعات و شاخه‌های متفاوتی دارد. از ربایش یک کیف گرفته تا سرقت از بانک و اقدام تروریستی و قتل و جنایت همه جزو موضوع تهدید است. بنابراین باید مأموران یگان حفاظت بتوانند موضوع تهدید را نیز به خوبی تشخیص دهند چرا که شناسایی موضوع تهدید قدرت پیشگیری را افزایش می‌دهد.

* رویکرد پیشگیری ارزان‌تر از رویکرد مقابله‌ای است، طبیعی است که با انجام اقدامات پیشگیرانه هزینه‌ای که صرف این امور می‌شود کمتر از هزینه برای اقدامات مقابله‌ای است. البته رویکرد پیشگیرانه را باید از مراکز آموزشی‌مان شروع کنیم و فرزندانمان در مدرسه و دانشگاه با این رویکرد آشنا شوند.

*{ با اشاره به فضای مجازی}: فضای مجازی مانند شمشیری دو لبه است که هم کاربرد مثبت دارد و هم کاربرد منفی اما مصیبتی شده این فضا چرا که از کاربردهای منفی آن بیشتر استفاده می‌شود.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1307893

برچسب‌ها