نگرانی از تشکیل مجلس رانتی با کمک پول‌های کثیف

اعتمادآنلاین نوشت: اصغر سلیمی، سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس، گفت: برخی نامزدهای انتخاباتی با حمایت پول‌های کثیف و هزینه‌های خارج از عرف وارد مجلس می‌شوند و شورای نگهبان و سیستم‌های نظارتی و اطلاعاتی باید نظارت خود را برای مقابله با این هزینه‌کردهای خارج از عرف بیشتر کنند تا مجلسی رانتی شکل نگیرد.

اصغر سلیمی، سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور، درباره نقش پول‌های کثیف در انتخابات گفت: افراد زیادی هستند که هزینه‌های سنگینی برای انتخابات پرداخت می‌کنند و وقتی از آنها سوال می‌پرسیم که این پول‌ها از کجا آمده است، می‌گویند افرادی از ما حمایت می‌کنند.

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: من به این افراد پاسخ می‌دهم کسی بدون دلیل از کسی حمایت نمی‌کند و آنها به دنبال استفاده از رانت و اعتبار نماینده هستند. این کار باعث می‌شود نماینده دیگر وکیل مردم نباشد بلکه نماینده آن قشر و اشخاص خاص باشد تا در مواقع اضطراری بتوانند از کمک و حمایت نماینده بهره ببرند.

سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور با اشاره به اصلاح قانون انتخابات گفت: در اصلاحیه قانون انتخابات این بحث را لحاظ کردیم و بحث شفافیت مالی و حسابرسی مالی را گنجاندیم تا مشخص شود پول هزینه انتخابات از کجا می‌آید و چطور هزینه می‌شود.

سلیمی توضیح داد: متاسفانه مجلس طرح اصلاح قانون انتخابات را به کمیسیون شوراها برگرداند و بعید است در این فرصت باقی‌مانده کمیسیون شوراها بتواند طرح را اصلاح کند و به انتخابات پیش رو برساند.

نماینده دور دهم مجلس اضافه کرد: در طرح مذکور همه موارد را لحاظ کرده بودیم، اما این باعث نمی‌شود سیستم‌های نظارتی، نظارت خودشان را بر انتخابات قطع کنند. قطعاً باید بر این موضوع متمرکز شوند چون عده‌ای از الان سرمایه‌گذاری خود را روی افراد شروع کرده‌اند.

او همچنین ادامه داد: برخی از افراد و گروه‌ها هستند که اشخاص مورد نظرشان را برای ورود به انتخابات شناسایی می‌کنند تا با حمایت از آنها به واسطه پول‌های کثیف، این اشخاص را به خود بدهکار و در زمان مناسب از آنها استفاده کنند.

سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس در پایان گفت: شورای نگهبان و سیستم‌های نظارتی و اطلاعاتی باید نظارت خود بر ورود پول‌های کثیف در انتخابات را تشدید کنند تا این افراد با حمایت و هزینه‌کرد پول‌های کثیف وارد مجلس نشوند، چراکه در این صورت نمی‌توانند دفاع خوبی از نظام و مردم داشته باشند و مجلسی رانتی شکل می‌گیرد که وامدار جریان خاصی است.

۲۱۷۲۱۵

کد خبر 1307916

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =