انتقاد به لغو کنسرت‌ها از تریبون مجلس/آخرین نطق خانم نماینده با چاشنی انتقاد/کفر چو منی گزاف و آسان نبود.../حواشی نطق نمایندگان

امروز صحن علنی مجلس شاهد ۳ نطق انتقادی سه عضو فراکسیون امید بود که یکی از لغو کنسرت‌ها گفت و دیگری از آزادی بیان سخن به میان آورد و نفر سوم هم خواستار توجه به محیط زیست و فعالان این حوزه شد.

به گزارش خبرآنلاین، مجلس امروز نزدیک به سه ساعت جلسه غیر علنی داشت که با آغاز جلسه علنی نوبت به نطق میان دستور رسید. در این میان علی نجفی خوشرودی، پروانه سلحشوری و محمدرضا تابش سه عضو فراکسیون امید از جمله ناطقان این جلسه بودند. 

 نجفی خوشرودی نماینده مردم بابل در نطق امروز خود گفت: در شرایطی ماه‌های پایانی مجلس را سپری می‌کنیم که علی‌رغم تصویب مصوبات مهم مردم انتظارات بیشتری از مجلس داشتند. فارغ از برخی اقدامات تخریبی علیه مجلس که بدون تردیدی هیچ نسبتی با مصالح کشوری و موازین اسلامی ندارد این حق مردم است که نتایج عملس و محسوس از کارکرد مجلس در رفع مشکلات متعدد را مشاهده کنند.  

او ادامه داد: البته همه ساختارهای قانونی کشور را می‌شناسند ولی‌ محدودیت‌ها و دست اندازی ها به حوزه‌ اختیارات و جایگاه مجلس قطعا به نفع هیچ‌کسی نیست همه باید مفاد و ارزش‌های قانون اساسی را پاس بدارند. وانگهی حفظ امید و اعتماد مردم از طریق ارتقای کارامدی نظام و امید به تحولات مثبت در پرتو انتخابات و استفاده موثر از فرصت مشارکت سیاسی حائز اهمیت است به هرحال اتوبان اصلاح کشور باید از وسط مجلس عبور کند.

نجفی در بخش دیگری از نطق خود به اقدامات قوه قضائیه اشاره کرد و گفت: ما از این اقدامات استقبال می‌کنیم همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند اقدامات بدون تبعیض و بدون مچ‌گیری در این مسیر به تقویت اعتماد عمومی و تامین حقوق عمومی کمک خواهد کرد.

او افزود:  مقابله با انباشت فساد و رانت و تبعیض همچنین از مسیر تقویت و توسعه ازادی‌های مدنی می‌گذرد و این مستلزم حمایت و اهتمام قوای سه گانه است.

نماینده بابل همچنین گفت: ایستادگی و مقابله با فشارهای بین‌المللی نیازمند اقتصاد و معیشت است. نمی‌توان در اتاق‌های دربسته نشست و با امکانات کافی زندگی‌ کرد. نمی‌توان به مردمی که از صبح تا شب نگران لقمه حلال هستند و از بیکاری‌ فرزندانشان در افسردگی هستند به صبر و شکیبایی و ایستادگی دعوت کرد.

تریبون‌های سیاسی متعلق به مردم است نه ابزار تسویه حساب سیاسی 

این عضو فراکسیون امید به مسئله‌ تریبون‌های سیاسی نیز اشاره کرد و گفت: تریبون‌داران سیاسی و مذهبی باید پاکیزه سخن بگویند. آن تریبونی که در اختیار شماست متعلق به همه مردم است نه ابزار تسویه‌ حساب‌های فردی و سیاسی. آن تریبون‌ها فرصتی برای خدمت بی‌منت مردم و مجالی برای تزکیه نفس و ترویج معنویت و فرهنگ والای اسلام رحمانی است. باورکنید مردم حرف‌های منطقی را بیشتر می‌پسندند.

انتقاد از لغو کنسرت‌ها

نجفی همچنین در بخشی پایانی نطق خویش از لغو کنسرت‌ها در بابل انتقاد کرد و گفت: از وزیر ارشاد اسلامی و سایر مسوولین درخواست می‌کنم جلوی محدودیت‌های فرا قانونی برای برگزاری کنسرت موسیقی در شهرستان بابل را بگیرند.

آخرین نطق با چاشنی انتقاد

پروانه سلحشوری سومین نطق سالیانه خود را که دیروز در صفحه توئیترش از ان به عنوان آخرین نطقش در مجلس یاد کرد با اشاره به وضعیت مردم روستای چنار محمودی شروع کرد و از  مسوولان خواست تا به گونه‌ای عمل کنند تا التیامی بر درد آنها باشند و نه نمک بر زخم آنها.

 او صحبت‌هایش را با این حدیث از امام علی(ع) که می‌فرمایند«به خدا قسم اگر تمام اسمان‌ها و زمین را به من بدهند تا به ستم پوسته گندمی را از دهان مورچه ای بگیرم چنین نخواهم کرد» آغاز کرد و در ادامه گفت: هرچند بیش از ۱۰۰ سال است مسوولانی با شعار مقابله با فساد بر سر کار می‌آیند و دست اخر حاصلی نداشته است اما به نظر می‌رسد اکنون حرکت خجسته‌ای از سوی نظام و قوه قضائیه شروع شده است و وظیفه ماست که به دور از بدبینی از آن استقبال کنیم اما هئوشیار باشیم که تکرار روند گدشته نباشد. لازمه هشیاری این است که بدانیم فساد فقط اقتصادی نیست بلکه فساد اقتصادی خودش معلول شرایط است و نادیده گرفتن سرچشمه‌های فساد اقتصادی خودش بزرگترین فساد است.

آزادی بیان یعنی اینکه کسی کتاب بنویسد و بگوید سیستم جمهوری اسلامی را قبول ندارم

او با بیان اینکه فساد سیاسی یعنی فقدان فرصت‌های برابر سیاسی، حقوقی، فرهنگی و اقتصادی برای آحاد شهروندان گفت: اینکه عرصه‌های فرهنگی بر مردم  تنگ شود و  انها را مخاطب رسانه‌های برون مرزی کند آیا فساد نیست؟ اینکه زنان از برخی حقوق خود محروم باشد آیا جلوه‌ دیگری از فساد نیست؟ اینکه مردم نتوانند طبق اصل ۲۷ قانون اساسی تجمع اعتراضی داشته باشند و بعضا با تهدید و بازداشت مواجه شوند آیا فساد نیست؟ اینکه بعضی از مطبوعات و رسانه‌ها و نمایندگان مجلس آزادی بیان نقد مسوولان و نهادها را خط قرمزهای فراتر از قانون تعیین کند فساد نیست؟

او در ادامه گفت: دست‌کم ایا این پرسش‌ها نباید ازادانه مورد بحث قرار بگیرند و به انها پاسخ داده شود؟ عدم برگزاری دادگاه برای بعضی از متهمان و محصوران را چگونه می‌توان تعبیر کرد؟ چرا باید هر نقدی را مشروط به این کنیم که باید حتما از نگاه ما درست و سازنده باشد.

سلحشوری همچنین گفت: شهید بهشتی در جریان تصویب اصل۲۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی، نظریه کمیسیون مربوطه را که توسط شهید باهنر بیان شد به رأی گذاشت که "آزادی بیان یعنی اینکه کسی کتاب بنویسد و بگوید سیستم جمهوری اسلامی را قبول ندارم"(منبع: مشروح مذاکرات مجلس بررسی نهایی قانون اساسی.ج۱ صفحات۶۵۰ تا ۶۵۹) و این نظریه شهید باهنر و شهید بهشتی رأی آورد. این رویکرد واضعان و بنیانگذاران قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی، رویکرد واقعی ضد فساد بود.

این عضو فراکسیون امید در ادامه گفت: قوه قضاییه نمود عدالت در هر کشور است و باید پرچمدار مبارزه با فساد باشد. طبق اصل۱۵۶ قانون اساسی وظیفه این قوه نیز پشتیبانی ازحقوق فردی و اجتماعی، تحقق عدالت و پیشگیری از جرم است. در این زمینه چه شده است؟ آیا می‌دانید لازمه تحقق وظیفه پیشگیری، التزام به همان قرائت شهید باهنر و شهید بهشتی درباره آزادی‌های مدنی است؟

او افزود: اینکه علیرغم پیوستن ایران به منشور حقوق بشر (اعلامیه و میثاقین) و نیز کنوانسیون حقوق کودک و همچنین تجویز ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی برای اینکه بتوان جلوی اعدام‌های زیر ۱۸ سال را گرفت و بر مبنای دیدگاه علامه طباطبایی در کتاب عظیم المیزان درباره اینکه سن رشد ۱۸سال است اما متاسفانه با صدور و اجرای این احکام، هزینه های عظیمی به نظام جمهوری اسلامی تحمیل می شود آیا نمی تواند نوع دیگری ازفساد باشد؟‌

سلحشوری در بخشی از نطق میان دستوی خود با بیان اینکه احکام سنگین زندان درباره فعالان مدنی و سیاسی بگونه‌ای صادر شود که رئیس محترم قوه هم دستور بازنگری در آنها را بدهد اما نتوان این ارا و شعبات صادر کننده را به چالش کشید آیا خودش نوعی فساد نیست؟ گفت: مبارزه واقعی با فساد نیازمند فهم عمیقی از ان و از همه ابعاد پیدا و پنهان آن است و هیچ دشمنی برای نظام برآمده از خون هزاران شهید بالاتر از فساد نیست. دشمنی نه امریکا و نه هر دشمن بیرونی دیگری نمی‌تواند تهدید به نظام‌مان باشد بلکه این فساد است که جمهوری اسلامی را تهدید می‌کند و دشمنان بیرونی با بهره گیری از همین زمینه‌های درونی می توانند نظام را به مخاطره اندازند.

اگر نتوانیم با صراحت انتقاد کنیم شعار مبارزه بافساد فریبی بیش نخواهد بود

او ادامه داد: رویکرد مغفول مانده بنیانگذاران نظام و شهید بهشتی و باهنر که می‌توانست ضامن سلامت و امنیت نظام باشد در دین ریشه دارد و برگرفته از آیین حکمرانی امام علی(ع) در نامه بی‌نظیر ایشان به مالک اشتر است که می‌فرمایند: «من از رسول خدا (ص) بارها شنیدم که می ‏فرمود: ملتی که حق ناتوانان را از زورمندان، بی‌اضطراب بازنستاند، رستگار نخواهد شد. پس درشتی و سخنان تند و ترشرویی ارباب رجوع را بر خود هموار و تحمل کن، و تنگخویی و خودبزرگ‌بینی را از خود دور ساز تا خدا درهای رحمت خود را بر روی تو بگشاید.» در نامه امام علی به مالک اشتر به صراحت آمده است که مردم باید چنان امنیتی داشته باشند که بدون لکنت زبان حرف بزنند.

این نماینده مردم تهران افزود: اگر من نماینده و آن روزنامه نگار و استاد دانشگاه و کارگر و معلم و دانشجو و دیگران نتوانیم با صراحت، آنچه وظیفه خود می‌دانیم بیان کنیم، شعار مبارزه بافساد فریبی بیش نخواهد بود. باور مردم و اعتماد به مسئولان، در گرو مبارزه با ابعاد و اشکال گوناگون فسادی است که در حال از بین بردن اعتماد مردم است.

پاسخ سلحشوری به منتقدان

سلحشوری در پاسخ به انتقاداتی که نسبت به او مطرح می‌شود به این چند بیت اشاره کرد:

کفر چو منی گزاف و آسان نبود

محکمتر از ایمان من ایمان نبود

در دهر یکی و انهم چون من کافر

پس در همه دهر یک مسلمان نبود

محیط زیست نیازمند حمایت است نه تنگ نظری

محمدضا تابش نماینده مردم اردکان و نائب رئیس فراکسیون امید در نطق اضطراری امروزش گفت: جوانان و زنان جامعه نیروهای پیشران توسعه متوازن و پایدار و تأثیرگذار در همه شئون اجتماع هستند. حقوق آنها را پاس بداریم و از توانمندی هایشان در پیشبرد مقاصد نظام و اداره کشور استفاده کنیم.

او همچنین با کنایه ای به بازداشت فعالان محیط زیست گفت: محیط زیست کشور و عرصه های ورزشی نیازمند حمایت مجموعه حاکمیت و مشارکت گسترده مردم است. موانع فراروی فعالان و علاقمندان به این عرصه ها را برداریم و با رفع تنگ نظری ها و محدودیت ها فرصت خدمت بی مزد و منت را از آنها نگیریم.

تابش همچنین گفت: شرایط خطیر کشور را همه می دانیم. تحریم های ظالمانه دولت آمریکا، ملت بزرگ ایران به ویژه گروهها و طبقات آسیب پذیر را از بیمار و کودک و تنگدست هدف گرفته است. نظام، دولت و همه قوا باید با تقویت سرمایه اجتماعی، ارتقای تاب آوری ملی و تحکیم اقتدار سیاسی نهایتا با تدبیر و دیپلماسی بر این شرایط غلبه یابند. وقت آن است که هدایت های دوراندیشانه مقام معظم رهبری را با پرچم داری صلح و همزیستی در منطقه و دفاع از رویکردها و دستاوردهای برجام چنانکه رئیس جمهور محترم در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرده محقق کنیم. باید نگرانی از معیشت و ترس از آینده را از جامعه با اقتدار و تدبیر دور کنیم.

۲۷۲۱۶

کد خبر 1307935

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =