۲ نفر
۱۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۲

کتاب “مقدمه‌ای بر اقتصاد تطبیقی” جدیدترین کتاب استاد شهید مرتضی مطهری توسط انتشارات صدرا در مهر ماه 1399 منتشر شده است.

به گزارش خبرآنلاین، این کتاب مشتمل بر مباحثی است که طی 27 جلسه توسط استاد شهید آیت‌الله مطهری و تعدادی از اقتصاددانان در فاصله زمانی شهریور  1357 تا هشتم اردیبهشت 1358 شمسی ایراد شده است.

در این جلسات متن کتاب «تاریخ عقاید اقتصادی» تألیف دو اقتصاددان فرانسوی، توسط یکی از حاضران گزارش شده و سپس استاد مطهری نظر خود را درباره مباحث طرح شده با توجه به اصول و مبانی اسلامی ارائه می‌دادند.

در جلد اول این کتاب که شامل 14 جلسه بحث و گفتگوست، مکتب فیزیوکراسی و مکتب کلاسیک (تا پایان بررسی نظریه مالتوس) مورد بحث و بررسی واقع شده است. 

در بخش اول این کتاب مکتب فیزیوکراسی در اقتصاد مورد بحث واقع شده و ضمن آن موضوعات مهمی مانند نظام طبیعی، نحوه مالکیت زمین، فلسفه زکات، تفاوت صنعت و طبیعت، حق انحصاری، مالکیت ابزار تولید در عصر جدید، مسئله سرقفلی، حق اکتشاف و اختراع، حق تألیف، کنترل قیمتها و مالیات مطرح شده و استاد مطهری اظهارنظر کرده و نکات بدیعی بیان کرده‌اند.
همچنین در بخش دوم، مکتب کلاسیک مورد بحث واقع شده و نظریات آدام اسمیت، ژان‌باتیست سِی و مالتوس بررسی شده و ضمن آن موضوعاتی مانند فلسفه حرمت ربا، اقتصاد آزاد، هنر تولید کردن، کاهش عواطف با پیشرفت تمدن امروزی، نقش طبیعت در تنظیم جمعیت مطرح شده و استاد شهید نظرات قابل توجهی ابراز داشته‌اند.
مطالعه این کتاب خواننده را با بخشی از مبانی فلسفی، اجتماعی و فقهی اقتصاد اسلامی آشنا می‌کند.

علاقه مندان می توانند با کد تخفیف sadra این کتاب را با تخفیف 20% سفارش دهند و از طریق پست در سراسر کشور دریافت نمایند. (این کد تخفیف تا 25 مهرماه و فقط برای این کتاب قابل استفاده می باشد.)

1717
کد خبر 1308062

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =