مخالفت مطهری و نماینده نزدیک به پایداری با جذب بدون آزمون نخبگان/انتقاد از رانت‌های منجر به دامادگزینی و فرزندگزینی از تریبون مجلس/حواشی صحن علنی

نمایندگان مجلس درحالی اجازه جذب نخبگان را به سازمان امورمالیاتی بدون آزمون نداد که برخی چون علی مطهری و حاجی دلیگانی از موافقان حذف این ماده و علیرضا رحیمی از موافقان جذب نخبگان بدون آزمون استخدامی بود.

به گزارش خبرآنلاین، رسیدگی به لایحه مالیات بر ارزش افزوده از دستور کارهای مهم امروز پارلمان بود. در زمان بررسی ماده 24 این لایحه که اشاراتی به استخدام بدون آزمون نخبگان داشت، حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده شاهین شهر، گفت: این موضوع تبعیض آشکار است در این ماده اجازه می دهیم که مدیر یا مدیرانی افرادی را بدون آزمون استخدام کنند درحالیکه شما می بینید که  جوانانی است که وقت گذاشته‌اند و درس خوانده‌اند و علم خوبی دارند. 

وی تاکید کرد: این عده انتظار دارند که در جاهای بهتر استخدام شوند اما استخدام بدون آزمون نخبگان در سازمان امور مالیاتی تبعیضی آشکار است. اگر فردی نخبه است چرا نباید در آزمون استخدام سازمان امور مالیاتی شرکت کند. گویا عده‌ای دنبال انتخاب گزینشی هستند. 

اجازه فرزندگزینی و دامادگزینی را ندهیم

این نماینده نزدیک به جبهه پایداری گفت: این ماده یعنی سوءاستفاده و فرزند گزینی. ممکن است مدیری فرزند خودش را در همان پست نبرد ولی با مدیر دیگری معامله کند تا فرزندش را جایی دیگر استخدام کند. یا دامادگزینی شود و دامادش را به کار بگیرد یا دوست خودش را به کار بگیرد. در واقع عنوان قانون انتخاب نخبه است ولی معمولا جعل نخبه صورت می گیرد. یعنی همانطور که می گوییم خلق پول اینجا هم خلق نخبه می شود. اگر فردی نخبه است چرا نمی گذارید وارد رقابت شود تا نخبه ترین را انتخاب کنیم. 

وی گفت: چرا بچه ای که پدرش ثروتمند نیست یا منصب و مقامی ندارد انتخاب نشود ولی کسی که نخبه نیست، به نام نخبه بخاطر مسئولیت پدر برادر یا اقوامش استخدام شود. هرجا این استثناها بوده فسادآور بوده است.

جای استخدام رانتی وجود ندارد اگر...

علیرضا رحیمی نماینده تهران، از مخالفان حذف این دو درصد بود که گفت: این دو درصد چیزی نیست که به صورت پنهانی جذب شود یا رانتی باشد. دو درصدی است که بنیاد نخبگان اعلام عمومی می کند و از فهرست های این بنیاد افراد انتخاب می شوند. لذا قانونی که برای جذب نخبگان است خود سازمان متولی معرفی افراد است. یعنی رانتی پشت آن نیست. 

نماینده تهران گفت: این تعابیر آقازادگی، دامادگزینی و رانت درباره این ماده درست نیست. اجازه دهید شائبه ها را در جامعه زیاد نکنیم.

چرا نخبگان نباید آزمون استخدامی بدهند؟

علی مطهری اما نگاهی مشابه نگاه حاجی دلیگانی داشت و این ماده را تبعیض آشکار دانست و گفت: روش تشخیص نخبه در کشور ما اینگونه است که عده‌ای در المپیادها قبول شده و نخبه بشمار می‌آیند که اکثر آنها از امکانات خوب و دارایی مناسبی برخوردار بوده و خانواده آنها مشکل مالی ندارد.

وی گفت: وقتی یک جوانی در روستا زندگی می‌کند چون امکانات ندارد نمی‌تواند رشد کند. هرچند ممکن است استعداد بیشتری نسبت به نخبگان داشته باشد. اگر این افراد واقعا نخبه هستند چرا نباید برای استخدام در سازمان امور مالیاتی آزمون بدهند.

بعد از اظهارات نمایندگان در نهایت نمایندگان ماده 24 این لایحه را نیز حذف کردند. در این ماده آمده بود: به سازمان امور مالیاتی اجازه داده می شود تا 2 درصد مجوزهای استخدامی خود را بر اساس آئین نامه‌ای که به پیشنهاد وزارت امور اقتصاد و سازمان اداری استخدامی کشوربه تصویب هیئت وزیران می رسد از بین نخبگان مورد تایید بنیاد نخبگان بدون برگزاری آزمون، به استخدام درآورد.مقررات مذکور در آئین نامه موضوع این ماده و نام و سوابق علمی و اجرایی افرادی که به استناد آئین نامه مذکور به استخدام سازمان امورمالیاتی در می آیند باید به صورت عمومی اعلام شود.
2727

کد خبر 1308299

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =