طلاق گرفتن برای زن‌ها راحت‌تر و برای مردها سخت‌تر می‌شود

طبق طرح جدیدی که معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری دارد، اختیارات زنان برای جلوگیری از طلاق بیشتر خواهد شد. در این صورت مردان برای طلاق دادن همسر خود دچار مشکلات بیشتر می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری به دنبال این است که اراده زنان را برای تداوم زندگی مشترک و شرایط قطع آن، بیشتر اعمال کند. مدت هاست که بعضی حقوقدانان و جامعه شناسان می گویند حقوق و تکالیف مالی و غیرمالی زن و شوهر نسبت به یکدیگر، در قالب یک بسته باید دیده شود.

حقوق و تکالیف آنها در شرایط فعلی، از نگاه قانون، برابری می کند. هر دو حق دارند در وقوع ازدواج اظهارنظر کنند، زن دارای حقوق مالی متعدد و همچنین تکالیفی از جمله تبعیت (تکمین) از مرد است. مرد هم دارای تکالیف مالی متعدد از جمله دادن مهریه، پرداخت نفقه و سایر حقوق مالی زن است و البته حق یکجانبه ای در طلاق دادن دارد که با دادن وکالت در طلاق، عملا این حق یکجانبه را هم از دست می دهد. در نهایت، توازن بین حقوق و تکالیف زوجین نسبت به همدیگر، باعث شده است شرایط به گونه ای پیش برود که روابط حقوق بین زوجها، مشخص و معین باشد.

واقعیت این است که زن می تواند با استفاده از اهرم حقوق مالی خود، کاری کند که طلاق اتفاق نیفتد. یعنی تا زمانی که همه حقوق مالی خود را نگرفته، می تواند از طلاق، جلوگیری کند. سابقا قانون به مرد تکلیف می کرد تا زمانی که حقوق مالی زن را کاملا نپرداخته، حق ندارد او را طلاق بدهد. با تغییر در قوانین مربوط به محکومیت های مالی و اعسار، در حال حاضر، شرایط قانونی در پرداخت یک جای حقوق مالی زن، به خصوص مهریه تغییر کرده است و مرد می تواند ضمن تقدیم دادخواست صدور گواهی عدم سازش (که بر اساس آن طلاق جاری می شود) از دادگاه درخواست کند مهریه را به صورت اقساطی بپردازد. دادگاه هم با در نظر گرفتن قانون و در صورت عدم اثبات توانایی مالی مرد، اجازه خواهد داد مرد، حقوق مالی زوجه را به صورت اقساط پرداخت کند.

متن کامل گزارش را (اینجا) بخوانید.

۴۷۲۳۱

کد خبر 1309388

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بي نام IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
  62 38
  زنها بيشتر خواستار طلاق اند نه مردها،بايد حق طلاق دادن زنها عملي شود، نه اينكه يك زن بعد از ده سال جدا شدن از مرد نتواند طلاق بكيرد.
 • گلها IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
  67 32
  اگه‌شرایط‌طلاق‌برای‌زنها‌راحت‌تربشه‌آمارطلاق‌خیلی‌بیشترمیشه‌چون‌زنها‌باکوچکترین‌مشکل‌میروندسراغ‌طلاق‌‌‌وگذشتشون‌نسبت‌به‌زندگی‌خیلی‌کمه.
 • IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
  51 47
  کاری می کنن که روز به روز طلاق گرفتن آسونتر بشه
 • IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
  94 5
  با این روند کسی کلا دیگه ازدواج نمیکنه. همین حالا یک زن بخواد طلاق بگیره دستش خیلی بازتره و با اجرا گذاشتن مهریه طرف مقابل رو مجبور میکنه. مرد بخواد طلاق بده باید مهریه رو بده، هرچند قسطی ولی بالاخره باید بده. همین حالاش کسی ازدواج نمیکنه حتی اونهایی که شرایط مالیش رو دارن چون باید پس انداز چند سال کارشون رو بدن مهریه. البته همون بهتر که کسی ازدواج نکنه تا لااقل جمعیت برای نسل بعد متعادل بشه.
  • IR ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
   25 1
   افرین موافقم
 • IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
  44 38
  من که تو این برهه زمانی بدلیل لگدمال شدن حقوق حقه آقا در زندگی مشترک و ترکیب نامتجانس قوانین سنتی و مدرن به هیچ وجه ازدواج نخواهم کرد
 • IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
  36 1
  از این به بعد اگه ازدواج رسمی دیدید ....
 • IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
  36 5
  سلام . در این مملکت صبح بلند میشید میبینید قانون عوض شده پس عقل سالم میگه مهریه، دیگه برای تو سری نخوردنش حداکثر یدونه سکه!!! نخواست نفر بعدی. خداحافظ
 • مسیحا IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
  16 2
  خلاصه‌اش مانند غربیها باید باشیم،حال ازآن راه نشد ازاین راه،
 • محسن IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
  68 31
  همیشه مهریه زن با حق طلاق مرد تهاتر می شه یعنی مرد میگه طلاقت نمیدم تا مهریه ات رو مجبور بشی ببخشی ! راه فرار دین برا مردها کاملا مهیا است و زنها عملا به حقوقشان نمیرسند و در صورت شکست زندگی مشترک فقط رنج و هزینه دادگاه رفتن رو تجربه میکنند.
 • م IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۳
  0 8
  این که بیشتر به نفع مردهاست.افرین که همیشه به ضرر زنها کار میکنید