۰ نفر
۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۵
آیا برجام همچنان نفس می کشد؟

سعید محمدی کارشناس سیاسی به بررسی زوایای سفر رئیس جمهور کشورمان به مجمع عمومی سازمان ملل متحد می پردازد.

به گزارش خبرآنلاین، سعید محمدی در یادداشتی می نویسد:  با مرور اظهارات روحانی رئیس جمهوری کشورمان در مورد برجام و بررسی اجمالی فضای موجود به ویژه تحرک اتحادیه اروپا برای بازگرداندن آمریکا به میز مذاکره 1+5 با ایران میتوان اذعان نمود؛ برجام زنده است و همه طرف ها خواستار حفظ و ادامه این توافق جامع بین المللی، با لغو تحریم های غیر موثر و یکجانبه آمریکا علیه ایران هستند.

وی افزود: دکتر روحانی با اشاره به عدم تشکیل نشست ایران و ۱+۵ بخاطر اصرار ترامپ به عدم لغو تحریمهای یکجانبه علیه ایران، ضمن بیان اینکه: «راه تمام و مسیر بسته نشده و باز هم اروپایی‌ها و دیگران تلاش می‌کنند» افزود: «هر زمانی که حقوق ملت ایران مورد احترام، کرامت و توجه قرار بگیرد و حاضر شوند به عزت این ملت توجه کنند، راه بسته نیست؛ باز هم راه باز است. به نظر من راه باز است و همه دنیا به این نتیجه رسیدند که خروج آمریکا از برجام اشتباه بود و آمریکا به نتیجه‌ای نمی‌رسد.»

این کارشناس تاکید کرد: همه به این نتیجه رسیده اند که  برجام در زمان خودش بهترین توافق بوده و لازم است که با ایران بعنوان قدرت منطقه ای مذاکره شود تا برای مشکلات منطقه، راه حل مطمئنی پیدا شود. معلوم است که حذف ایران یا نادیده گرفتن آن هیچ کمکی به حل مشکلات منطقه ای و حتی جهانی نمی کند و شناسایی جایگاه و نقش واقعی ایران، بیشترین کمک را در این مسیر خواهد کرد.

وی افزود: روحانی در عین حال در زمان  شرکت در اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا، در فرودگاه مهرآباد هم تاکید داشت: «درنشست ۱+۴ در سطح وزرا هم بحث و جلسه داشتیم؛ البته آمادگی‌هایی برای ۱+۵ به وجود آمده بود. چارچوب‌های ۱+۵ مورد توافق همه طرف‌ها یعنی هفت کشور قرار گرفت. به نظر من راه باز است و همه دنیا به این نتیجه رسیدند که خروج آمریکا از برجام اشتباه بود و آمریکا به نتیجه‌ای نمی‌رسد.»

محمدی گفت: آیا باز می توان امیدوار بود که برجام زنده خواهد ماند. این در حالی است که ایران اعلام کرده پس از پایان مهلت 60 روزه و با توجه به بندهای 26 و 36 برجام، گام دیگری در کاهش تعهدات خود برخواهد داشت.پاسخ به این سئوال مهم بسیار دشوار است. اما در این باره مقامات ایران همواره تاکید نموده اند که کاهش تعهدات ایران به دلیل نقض توافق برجام توسط آمریکا و کم کاری طرف اروپایی، انجام می پذیرد و هرگاه  آنها به تعهدات خود عمل نمایند، گامهای ایران، برگشت پذیر خواهد بود. از این رو باید امیدوار بود که مقامات آمریکایی هر چه سریعتر به غیر موثر بودن تحریم های ظالمانه علیه ایران اذعان نموده و برای جبران مافات به برجام باز گردند. این نکته روزنه ای است که دکتر روحانی با درک صحیح از رفتار مقامات خارجی در نتیجه مذاکرات در نیویورک بدان رسیده است.

مشروح این یادداشت را اینجا بخوانید.

310311

کد خبر 1309592

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =