درخواست سوئد از اتحادیه اروپا درباره ترکیه

ایرنا نوشت: پارلمان سوئد روز جمعه (دیروز)خواستار تحریم تسلیحاتی ترکیه از سوی اتحادیه اروپا شده و تاکید کرد که این موضوع را در نشست های اتحادیه اروپا دنبال خواهد کرد.

به گزارش روز شنبه تارنمای خبری راشاتودی،  قرار است نمایندگان پارلمان سوئد در جریان نشست آتی(دوشنبه) وزرای خارجه اعضای اتحادیه اروپا در بروکسل این قضیه را پی گیری کنند.

بنابر این گزارش، "آن لیند" (Ann Linde)  وزیرخارجه سوئد پنجشنبه گذشته تهاجم نظامی ترکیه به شمال سوریه را محکوم کرد.

وزیر خارجه سوئد دراین خصوص درتوئیتی نوشت:(این تجاوز نظامی) نقض قوانین بین الملل، بی ثباتی و مخاطرات عظیم بشری از پیامدهای این اقدام است که تنها مختص به کردها نخواهد بود.

راشاتودی افزود: وزیرخارجه سوئد همچنین خواستار رسیدگی فوری شورای امنیت سازمان ملل به این مساله شد.

"رجب طیب اردوغان"رئیس جمهوری ترکیه جمعه شب (شب گذشته) در اولین سخنرانی پس از آغاز عملیات "چشمه صلح" که از روز چهارشنبه گذشته (۱۷ مهرماه)  در شمال سوریه آغاز شده است، توقف عملیات علیه گروه‌هایی که آنها را تروریست می‌خواند، رد کرد.

اردوغان چهارشنبه گذشته اعلام کرد: عملیات موسوم به «چشمه صلح» نیروهای ارتش ترکیه به همراه ارتش آزاد سوریه علیه نیروهای «پ. ک. ک» و «ی. پ. گ» و داعش در شمال سوریه آغاز شده است.

عملیات با بمباران مناطقی که گفته می‌شود تروریست‌ها در آن اسکان دارند در مناطق تل ابیض و رأس العین آغاز شده است.

بمباران‌های هوایی توسط هواپیماهایی که از پایگاه‌های نظامی ترکیه در دیاربکر و اینجرلیک که در نزدیکی مناطق مرزی سوریه هستند،‌ انجام می شود.

سوریه با محکوم کردن حمله ترکیه به مناطق کردنشین شمال کشورش گفت که ارتش دمشق برای مقابله با هرگونه چالشی آماده است.

در همین حال روز گذشته (جمعه)  ده‌ها تن از اعضای جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کردند که در واکنش به حمله ترکیه به کردهای شمال شرق سوریه قصد دارند طرحی را برای تحریم آنکارا معرفی کنند.

پیشتر، ارتش ترکیه در دو عملیات سپر فرات (۳ شهریور ۹۵ تا ۹ فروردین ۹۶) و عملیات شاخه زیتون (۳۰ دیماه ۹۶ تا ۴ فروردین ۹۷) با همکاری گروه‌های مورد حمایت خود، چهار هزار کیلومتر از خاک سوریه از جمله  شهرهای الباب، اعزاز، جرابلس و عفرین در شمال این کشور را تصرف کرده بود.

310311

کد خبر 1309743

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =