خوش چهره: احمدی‌نژاد برای گرفتن رای در دورۀ دوم، می‌خواست پول توزیع کند/مگر دولت باید به مردم پول توجیبی بدهد؟

اعتماد آنلاین نوشت: محمد خوش‌چهره درباره سیاست‌های مربوط به یارانه‌ها گفت: در مجلس هفتم مخالف پرداخت یارانه بودم و تا زمانی که در مجلس حضور داشتیم اجازه ندادیم هدفمندی یارانه‌ها تصویب و اجرا شود.

محمد خوش‌چهره، درباره سیاست‌های مربوط به یارانه‌ها گفت: در مجلس هفتم مخالف پرداخت یارانه بودم و تا زمانی که در مجلس حضور داشتیم اجازه ندادیم هدفمندی یارانه‌ها تصویب و اجرا شود. در آن زمان به ما می‌گفتند شما که حامی حل مشکلات فقرا هستید، چرا با پرداخت یارانه نقدی مخالفت می‌کنید؟ در جواب می‌گفتم مشکلات فقرا باید با حل مساله تولید و اشتغال حل شود.

خوش‌چهره همچنین گفت: برای مثال در حال حاضر کشاورزان با مشکلات عدیده‌ای از جمله تامین زمین، آب، برق و گاز مواجه هستند. ما نمی‌توانیم بدون آنکه این مشکلات را حل کنیم ماه به ماه یک وجه ناچیز با عنوان هدفمندی یارانه‌ها به حساب کشاورز واریز کنیم! ابتدا باید ببینیم چرا کشاورزی برای یک کشاورز صرف ندارد! وقتی مشکلات را حل نکنیم کشاورز دست از تولید می‌کشد و در نهایت دولت مجبور می‌شود نیاز کشور به مواد غذایی را از طریق واردات تامین کند. با چنین شیوه‌ای اقتصاد در یک دور باطل می‌افتد.

توزیع پول نمی‌تواند در جهت حمایت از تولید ملی باشد 

وی  که سال ۱۳۸۴ به عنوان یکی از اعضای ستاد محمود احمدی‌نژاد در نهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری حضور فعالی داشت، با انتقاد از سیاست‌های اقتصادی رئیس‌جمهور سابق ایران گفت:‌ احمدی‌نژاد می‌خواست توزیع پول کند. توزیع پول یک اقدام پوپولیستی است که در دنیا به عنوان یک سیاست اقتصادی پذیرفته‌شده نیست، فقط در کشورهای آمریکای لاتین، هر جا به رأی مردم نیاز داشته باشند، پول میان مردم توزیع می‌کنند. این شیوه از توزیع پول نمی‌تواند در جهت حمایت از تولید ملی در کشور باشد. باید کرامت تولیدکننده را حفظ و بستر تولید را برای او مهیا کرد تا کار کند و با حفظ کرامت انسانی‌اش پول دربیاورد، نه اینکه دولت پول تو جیبی به آنها بدهد.

وی ادامه داد: اگر دولت تصمیم می‌گرفت از یارانه نقدی به صورت موقتی و درمان‌گونه استفاده کند، وضعیت فرق می‌کرد؛ برای مثال اگر دولت اعلام می‌کرد ۶ ماه یا یک سال یارانه می‌دهد و در مقابل مسیر فعالیت را هم برای تولید هموار می‌کرد. به این ترتیب حتماً نتیجه بهتری حاصل می‌شد، اما در حال حاضر رویکرد دولت چیز دیگری است.

خوش چهره افزود:  توزیع پول یک رفتار پوپولیستی است که با هدف جلب توجه برای جذب بیشتر آرای مردم انجام می‌شود. احمدی‌نژاد هم برای مرحله دوم انتخابات این کار را صورت داد؛ در دولت‌های بعد هم جلوی این اقدام گرفته نشد. ما بارها گفتیم این راه کمک به فقرا نیست و نباید مردم را تنبل و فراری از کار کرد.

وی در پایان گفت: در بسیاری از روستاها به واسطه پرداخت یارانه نقدی، مردم زمین و تولید را رها کردند. این توزیع پول برای حمایت از تولید ملی نبود بلکه برای کسب رأی انجام شد. این در حالی است که باید کرامت تولید و تولیدکننده حفظ شود و تولید نباید وابسته به واردات باشد.

۲۷۲۱

کد خبر 1309809

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =