رحمانی در سفر به استان اردبیل از کجاها بازدید کرد؟

وزیر صنعت، معدن و تجارت در یک سفر کاری یکروزه عازم اردبیل شد تا ضمن بازدید و افتتاح چتد طرح صنعتی در نشست های مختلف با فعالان اقتصادی و مسئولین استانی در جریان مهمترین مسایل و مشکلات حوزه صنعت، معدن و تجارت این استان قرار بگیرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از استان اردبیل، رضا رحمانی در این سفر از شرکت نئوپان خلخال که از جمله واحدهای تازه احیاء شده در شهرستان خلخال است، بازدید کرد.

این واحد طی سال‌های گذشته راکد بوده و با پیگیری‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت احیاء و با حضور رحمانی، وزیر صمت مجدداً به چرخه تولید بازگشت.

ابرازخرسندی وزیر برای احیای شرکت نئوپان

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه بازدید از شرکت تازه احیا شده نئوپان خلخال در گفت و گو با خبرنگاران گفت: که بسیار خوشحالم که این واحد بعد از چندین سال تعطیلی امروز مجددا وارد چرخه تولید شد.

رضا رحمانی افزود: شرکت نئوپان خلخال متاسفانه در گذشته به هر دلیلی به تعطیلی مطلق کشانده شده بود و فرصت های شغلی آن برای شهرستان خلخال به طور کامل از بین رفته بود در همین راستا وزارت صمت احیای این واحد را در دستور کار خود قرار داده و طی یک سال گذشته با پیگیری‌های مکرر خوشبختانه امروز شاهد بازگشایی دوباره آن هستیم.

این شرکت در زمینه تولید نئوپان خام فعالیت می کند و سرمایه گذاری انجام شده در شرکت نئوپان خلخال بالغ بر ۱۵۰۰ میلیارد ریال است که زمینه اشتغال حدود ۱۶۰ نفر را فرآهم کرده است.

گفتنی است که برای نوسازی و بازسازی ماشین آلات شرکت نئوپان خلخال طی چند ماه گذشته بالغ بر ۷۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری انجام شده و طرح توسعه این واحد با سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده بالغ بر ۶۶۰ میلیارد ریال در حال اجرا می باشد که زمینه اشتغال بیشتر از ۲۵۰ نفر دیگر را تا سال آینده فرآهم می کند.

وزیر صمت: مهاجرت در اردبیل معکوس خواهد شد

وزیر صنعت، معدن و تجارت در جریان این بازدید گفت: مهاجرت در جنوب استان اردبیل معکوس می‌شود.

وی در این باره ادامه داد: با اقدامات صورت گرفته برای ایجاد فرصت‌های شغلی جدید در بخش صنعت و معدن در جنوب استان اردبیل، مهاجرت افراد جویای کار این منطقه به مناطق دیگر کشور متوقف شده و مهاجرت معکوس بزودی اتفاق می‌افتد.

رضا رحمانی تاکید داشت: با توجه به ظرفیت‌های منطقه در بخش‌های صنعت و معدن در نظر داریم با بکارگیری حداکثر ظرفیت این قابلیت‌ها بویژه با توجه به وجود معادن غنی از جمله معدن مس و سایر فلزات در منطقه در جهت ایجاد فرصت‌های شغلی جدید استفاده و جمعیت سفر کرده از جنوب استان اردبیل را به سمت و سوی مهاجرت معکوس هدایت کنیم.

کارخانه نئوپان خلخال به عنوان بزرگترین واحد صنعتی جنوب استان اردبیل

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره با تلاش بی‌وقفه برای راه‌اندازی طرح توسعه کارخانه نئوپان خلخال به عنوان بزرگترین واحد صنعتی جنوب استان اردبیل افزود که بزودی با پرداخت ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی از محل صندوق توسعه ملی به این کارخانه زمینه ایجاد ۵۰۰ فرصت شغلی جدید در این واحد صنعتی بزرگ فراهم می‌شود.

رحمانی در این بازدید همچنین از تولید به عنوان امری مقدس نام برد و با تقدیر از مسئولان استان و نماینده مردم منطقه در مجلس برای راه‌اندازی مجدد این کارخانه پس از ۲ سال رکود فعالیت آن و ایجاد فرصت شغلی دوباره برای ۲۰۰ نفر از بیکارشدگان این واحد صنعتی گفت که تمام تلاش ما برای راه‌اندازی واحدهای صنعتی و تولیدی راکد، تعطیل و یا نیمه‌فعال در سطح کشور در جهت تحقق خواسته مقام معظم رهبری برای رونق تولید و قطع وابستگی به بیگانه در امور صنعتی و اقتصادی است.

توسعه صنعتی مناطق کم‌برخوردار اولویت اصلی وزارت است

رحمانی همچنین از راه‌اندازی شهرک صنعتی شماره ۲ خلخال و ناحیه صنعتی هشجین در جنوب استان اردبیل خبر داد و افزود: توسعه صنعتی مناطق کمتر توسعه‌یافته و کم‌برخوردار کشور اولویت کاری وزارت صنعت ،معدن و تجارت برای ایجاد فرصت‌های شغلی برابر ،تمرکززدایی صنعتی از کلانشهرها و بردن صنعت به شهرستان‌های کوچک به جای مراجعه افراد جویای کار این مناطق به واحدهای صنعتی کلانشهرها است.

او همچنین با اشاره با تلاش مسئولان استان برای راه‌اندازی کارخانه فروسیلیس خلخال با استفاده از توان مالی سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی اظهار داشت: ایجاد و احداث این کارخانه هزار و ۵۰۰ فرصت شغلی جدید در این منطقه ایجاد کرده و رونق اقتصادی مردم جنوب استان را سبب می‌شود.

او همچنین تاکید کرد: خدمت بی‌منت به مردم و حل مشکلات بیکاری و اقتصادی مناطق مختلف کشور از اهداف مهم دولت بوده و در این راستا وزارت صنعت ،معدن و تجارت نیز با اجرای برنامه‌های حمایتی از سرمایه‌گذاران متقاضی طرح‌های صنتعی و تولیدی در راستای نیل به اهداف عالی دولت قدم برمی‌دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه برنامه کاری خود در سفر به استان اردبیل، از ناحیه صنعتی کوثر در شهرستان کوثر بازدید کرد.

در ناحیه صنعتی کوثر ۱۵ واحد صنعتی و کارگاهی مستقر هستند و مجموع سرمایه گذاری انجام شده در واحدهای فعال این ناحیه بالغ بر ۱۳۵۰ میلیارد ریال است که زمینه اشتغال حدود ۳۰۰ نفر را فرآهم کرده است.

از سوی دیگر ۲ طرح بزرگ صنعتی با زمینه تولید شیشه اتومبیل و تولید انواع لوازم الکتریکی در این ناحیه صنعتی در دست اجرا است که وزیر صمت در جریان این بازدید با صدور دستور ویژه ای در خصوص تسریع در راه‌اندازی دو طرح صنعتی بزرگ در دست اجرای این ناحیه دستورات لازم را صادر کرد.

برنامه ویژه ای برای توسعه صنعتی و معدنی استان اردبیل داریم

وزیر صنعت معدن و تجارت در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان اردبیل و امام جمعه شهرستان اردبیل گفت: با توجه به ظرفیت های ویژه صنعتی، معدنی و تجاری استان اردبیل برای توسعه این استان برنامه های ویژه در دستور کار داریم.

رضا رحمانی افزود : برنامه های توسعه ای استان اردبیل باید در صدر برنامه ها و اقدامات تمامی معاونین و روسای سازمان های توسعه ای وزارتخانه قرار گیرد و انتظار دارم در کمترین زمان ممکن آثار و نتایج تصمیمات اتخاذ شده در خصوص این استان و توسعه اقتصادی آن قابل مشاهده و ملموس شود.

سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان اردبیل نیز در این دیدار با اشاره به اقدامات قابل قبول وزارت صنعت، معدن و تجارت در کشور، گفت که انتظار داریم در استان اردبیل روند اقدامات خوب شما تداوم داشته باشد و آثار این سفر شما به زودی در استان زمینه تحول بیشتری را فرآهم آورد.

بازدید رحمانی از مجتمع صنعتی آرتاویل تایر اردبیل

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه برنامه کاری سفر خود به استان اردبیل از مجتمع صنعتی آرتاویل تایر اردبیل بازدید کرد.

این شرکت در زمینه تولید انواع لاستیک سبک و سنگین فعالیت می کند.

سرمایه گذاری انجام شده در مجتمع صنعتی آرتاویل اردبیل بالغ بر ۱۵۰۰۰ میلیارد ریال است که زمینه اشتغال حدود ۹۹۰ نفر را فرآهم نموده است.

گفتنی است؛ همچنین در طرح توسعه این واحد بزرگ صنعتی در اردبیل جهت تولید انواع لاستیک سنگین خودرو با سرمایه‌گذاری بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال ظرفیت اشتغال مستقیم برای ۴۰۰ نفر ایجاد می شود.

 ظرفیت های تجاری اردبیل در همسایگی کشورهای حاشیه خزر باید فعال شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه بازدید از مجتمع صنعتی آرتاویل تایر اردبیل در گفتگو با خبرنگاران گفت: استان اردبیل یک استان نوظهور در بخش صنعت است و با توجه به طرح های در دست اقدام و در حال ایجاد یک وضعیت جدید در حوزه تولید استان در آینده نزدیک شاهد خواهیم بود.

او افزود: یکی از این طرح ها کارخانه نئوپان در خلخال بود که متاسفانه طی سالیان گذشته تعطیل شده بود که مجددا آن را راه اندازی کردیم و از این طریق زمینه اشتغال برای ۲۰۰ نفر فراهم شده است.

رحمانی با اشاره به اینکه با شروع فاز توسعه این کارخانه برای ۳۰۰ نفردیگر فرصت اشتغالزایی فراهم خواهد شد، خاطر نشان کرد که علاوه بر این در شهرهای محرومی نیز مانند شهرستان کوثر نواحی صنعتی موجود بودند که واحدها صنعتی در آنها فعالیت نمی کرد اما با اقدامات صورت گرفته این واحد ها راه اندازی و فعال خواهند شد.

در بخش معدن استان اردبیل سرمایه گذاری های بزرگی انجام نشده است

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه در گذشته در بخش معدن استان سرمایه گذاری های بزرگی انجام نشده است، اظهار داشت: اقدامات لازم برای فعال کردن این بخش نیز صورت گرفته است و دربخش اکتشافات معادن استان اردبیل در اولویت قرار گرفته و باید به این روند سرعت بیشتری داده شود.

وی با اشاره به ظرفیت های تجاری استان در همسایگی با کشورهای حاشیه خزر گفت: با توجه به پیوستن ایران به پیمان اقتصادی اوراسیا می توان در جذب بازار کشورهای همسایه نیز نقش مهمی ایفا کرد.

وزیر صمت در بخش دیگری از سخنان خود افزود: در حوزه خودرو به غیر از بخش لاستیک در مشکین شهر طرح های خوبی در دست اقدام است که بابرآیند صورت گرفته نزدیک به هزار و ۵۰۰ فرصت شغلی ایجاد خواهد کرد.

رحمانی بر ضرورت راه اندازی پایانه های صادراتی در استان تاکید کرد و گفت: به منظور تشویق بخش خصوصی برای حضور در شهرک های صنعتی دولت طرح های تشویقی خوبی از جمله تخصیص تخفیف به آنها در نظر گرفته است.

وی در پایان افزود: امسال قصد داریم ۲۰۰۰ واحد صنعتی را احیا کنیم و با توجه به برنامه ۱۲ ماهه تخمین زده ایم که تا پایان سال بالای ۹۴ درصد از این طرح ها محقق شود.

بازدید وزیر صمت از ناحیه صنعتی رضی استان اردبیل

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در ادامه سفر خود به استان اردبیل از ناحیه صنعتی رضی در شهرستان رضی بازدید کرد.

ناحیه صنعتی رضی ۲۳ هکتار اراضی قابل واگذاری برای واحدهای صنعتی و کارگاهی دارد.

تمامی زیر ساخت های اولیه اعم از آب، برق، گاز و راه مواصلاتی برای این ناحیه صنعتی تامین شده است.

تا کنون ۷ قرار داد زمین در ناحیه صنعتی رضی منعقد شده و یک واحد صنعتی نیز مورد بهره برداری قرار گرفته است.

۶ طرح صنعتی نیز در زمینه تولید پوشاک، رنگ رزین، تولید تخته، درب و پنجره upvc ، در این ناحیه در حال احداث هستند.

گفتنی است؛ برای تشویق سرمایه‌گذاران برای مشارکت در ناحیه صنعتی شهرستان رضی زمین با ۵۰ درصد تخفیف واگذار می شود و همچنین واحدهای مستقر در این شهرک ۱۳ سال از تخفیف مالیاتی برخوردار خواهند بود.

بازدید رحمانی از طرح صنعتی حدید مبتکران در شهرستان مشگین‌شهر

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه برنامه سفر خود به استان اردبیل از طرح صنعتی حدید مبتکران بازدید به عمل آورد.

این طرح با پیشرفت فیزیکی بالای ۹۰ درصد در زمینه تولید انواع کامیونت فعالیت خواهد کرد.

شایان ذکر است که سرمایه گذاری انجام شده در فاز اول این طرح صنعتی حدید مبتکران بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد ریال است که زمینه اشتغال حدود ۱۰۰۰ نفر را فرآهم می کند.

گفتنی است که فاز نهایی این طرح با سرمایه‌گذاری بیش از ۳۰ هزار میلیارد ریال، اشتغال مستقیم برای بیش از ۵۰۰۰ نفر ایجاد خواهد کرد.

نشست با فعالان اقتصادی استان اردبیل

همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست با فعالان اقتصادی استان اردبیل با اشاره به لغو سفر خود به اردبیل در روز گذشته به سبب شرایط آب و هوایی گفت که من شخصاً اصرار به انجام این سفر و حضور در استان اردبیل داشتم تا بتوانیم مسائل این استان را نزدیک رصد و در خصوص آنها تصمیم‌گیری مناسبی انجام شود.

او تاکید کرد: نمی توانم بپذیرم استان اردبیل با این امکانات و فرصت ها، شرایطش در حوزه صنایع و معادن در این سطح باشد؛ انتظار دارم که همه بخش های موثر در این حوزه مسئولانه با یکدیگر همکاری لازم را داشته باشند تا بتوانیم این استان را به شرایط بهینه تری برسانیم.

وی ادامه داد :برای توسعه این استان در بخش های مختلف صنعتی، معدنی و تجاری برنامه های خوب و کاملا اجرایی را محور حرکت خود قرار داده ایم که در صورت حمایت از داخل استان و سرمایه‌گذاران می توان به آینده استان اردبیل کاملا امیدوار بود.

رحمانی با اشاره به برنامه سفر خود به شهرستان خلخال گفت :خوشبختانه اقدامات بزرگی در حوزه صنایع و معادن استان در حال آغاز است و امروز شاهد بودیم که یک واحد صنعتی در خلخال بعد از چند سال تعطیلی مجدداً راه‌اندازی و به چرخه تولید بازگشته است.

برای توسعه صنعتی مناطق محروم و کم برخوردار کشور از سرمایه‌گذاران حمایت ویژه می کنیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت در جریان بازدید از ناحیه صنعتی کوثر در استان اردبیل گفت: علیرغم وجود برخی زیرساخت های لازم در این ناحیه صنعتی، متاسفانه در گذشته سرمایه گذاران استقبالی نکرده بودند و واحدی فعال نشده بود؛ امروز جای خوشحالی است که با پیگیری های انجام شده چندین واحد صنعتی با انگیزه و سرمایه‌گذاری خوب در این ناحیه فعال و یا در حال احداث است.

رضا رحمانی افزود: بخشی از امور مربوط به شهرک های صنعتی که مرتبط با وزارت صنعت، معدن و تجارت به ویژه در مناطق محروم و کم برخوردار کشور است، دستور اکید صادر شده تا بالاترین میزان مساعدت در نحوه واگذاری زمین ها و تامین تسهیلات مورد انجام شود.

رحمانی خاطرنشان کرد: البته انتظار ویژه‌ای از نظام بانکی کشور داریم.

46

کد خبر 1309821

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =