عطوان دلیل عملیات و اهداف ترکیه در شمال سوریه را بررسی کرد

تسنیم نوشت: نویسنده و تحلیلگر مشهور جهان عرب هدف ترکیه از حمله به شمال و شمال شرق سوریه را دست اندازی بر منافع نفت و گاز این منطقه دانست.

 عبدالباری عطوان نویسنده و تحلیلگر مشهور جهان عرب در فایل ویدئویی خود در سایت رای الیوم به حمله جاری ترکیه به شمال و شرق سوریه و به طور مشخص به شرق فرات و اهداف ترکیه و مواضع رژیم های عرب در قبال بحران سوریه پرداخت.

وی در این فایل حمله ترکیه به شمال سوریه را "تجاوز علیه حاکمیت ملی و وحدت سرزمینی سوریه" توصیف کرد.

عطوان در پاسخ به کسانی که حضور ایران و روسیه و حزب الله در سوریه را غیرقانونی می دانند، تاکید کرد: حضور ایران و روسیه و حزب الله در سوریه به دعوت دولت قانونی این کشور است.

وی بار دیگر دولت سوریه را دولت قانونی این کشور توصیف و تاکید کرد: این همان دولتی است که ولید المعلم وزیر امور خارجه آن با نمایندگان سایر کشورها و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار می کند.

عطوان با تشریح هدف ترکیه از یورش به شرق فرات در سوریه گفت: ترکیه به شرق فرات تجاوز نظامی کرد زیرا ثروت ملت سوریه یعنی نفت و گاز در این منطقه قرار دارد و زمین های کشاورزی حاصلخیزی دارد.

وی گفت که دولت ترکیه می گوید حمله به سوریه را برای ایجاد به اصطلاح "منطقه امن" (به عمق 30 کیلومتر) را در قالب توافقنامه آدانا انجام می دهد اما مقامات ترک باید مفاد این توافقنامه را بخوانند زیرا در آن صحبت از  ورود ارتش ترکیه به منطقه مرزی به عمق تنها پنج کیلومتر در وضعیتی خاص شده است.

توافقنامه آدانا در سال اکتبر سال 1998 میلادی بین ترکیه و سوریه در راستای تامین امنیت مرزی بین دو کشور امضا شد و در آن آمده است.

این نویسنده عرب سپس با اشاره به مواردی که آمریکا پشت هم پیمانان خود در منطقه را خالی کرده است، گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا قابل اعتماد نیست زیرا علیه هم پیمانانش توطئه کرده است.

وی با اشاره به اینکه "طرح آمریکا در منطقه برای ویران کردن سوریه شکست خورد و آمریکا در عراق نیز گرفتار شده و هم اکنون درحال فرار از این منطقه است" افزود: لازم است که طرف های منطقه‌ای صفحه جدیدی گشوده و در کنار یکدیگر همزیستی کنیم.

وی با اشاره به حمله به تاسیسات نفتی عربستان گفت که این حمله شرایط منطقه را تغییر داد.

عطوان با اشاره به رویکرد منافقانه برخی رژیم های عرب در قبال سوریه گفت: رژیم های عرب سوریه را با هزینه کردن دویست میلیارد دلار ویران کردند. آنها از گروه‌های مسلح در این کشور حمایت مالی و پشتیبانی کردند و رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه با این رژیم ها در ویران کردن سوریه و کشتار در این کشور سهیم بود زیرا همه عناصر مسلح و پول ها از طریق خاک ترکیه وارد سوریه شد.

وی اشاره کرد که حالا این رژیم های عرب در رویکردی منافقانه برای حال و روز سوریه اشک تمساح می ریزند.

عطوان راه حل در منطقه را در نشستن طرف ها بر سر میز مذاکره و حل و فصل کردن اختلافات و تنش ها بین آنها دانست.

310311

کد خبر 1309855

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =