فرانسه تا ساعاتی دیگر وارد شمال شرق سوریه می شود

ایسنا نوشت: ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرد که این کشور برای محافظت از نیروهای نظامی و غیرنظامی خود در شمال شرق سوریه طی ساعات آتی اقدامات لازم را اتخاذ خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ریاست جمهوری فرانسه با صدور بیانیه‌ای پس از نشست اضطراری دولت اعلام کرد که این کشور طی ساعات آتی اقدامات لازم را جهت محافظت از نیروهای نظامی و نیز غیرنظامیان خود در شمال شرق سوریه اتخاذ خواهد کرد.

 

در این بیانیه همچنین آمده است: چندین تصمیم با هدف توقف حمله ترکیه به اراضی سوریه و جلوگیری از پیامدهای آن اتخاذ شده است. از جمله این تصمیمات افزایش تلاش‌های دیپلماتیک فرانسه با هماهنگی شرکایش در ائتلاف ضد داعش در چارچوب اتحادیه اروپا، پیمان ناتو، شورای امنیت وابسته به سازمان ملل برای توقف فوری حمله کنونی ترکیه است.

در بیانیه مذکور همچنین آمده است: برای فراهم کردن نیازهای اهالی شمال شرقی سوریه، برنامه پاسخگویی اضطراری بشردوستانه اجرا خواهد شد. باید اولویت مطلق، ممانعت از بازگشت داعش به سوریه باشد.

فرانسه در چارچوب مشارکتش در ائتلاف بین‌المللی ضد داعش تحت امر واشنگتن، نیروهای ویژه در منطقه دارد.

از سوی دیگر، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در جریان کنفرانسی مطبوعاتی مشترک با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان خاطرنشان کرد:‌ حمله مستمر ترکیه علیه نیروهای کرد سوریه باعث بروز شرایط انسانی غیرقابل تحمل می‌شود و به بازگشت مجدد داعش در منطقه نیز کمک می‌کند.

ماکرون در جریان این کنفرانس مطبوعاتی مشترک با مرکل تصریح کرد: ما به طور مشترک می‌خواهیم که حمله ترکیه به سوریه متوقف شود.

رئیس جمهوری فرانسه در نشست شورای دفاع و امنیت ملی برای ارزیابی وضعیت شمال شرق سوریه گفت: حمله یکجانبه ترکیه باعث بروز پیامدهای بحرانی انسانی، بازگشت مجدد داعش در منطقه و ایجاد بی‌ثباتی همیشگی در شمال شرق سوریه می‌شود.

در همین راستا، مرکل نیز در جریان تماسی تلفنی با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه خواستار توقف حمله این کشور علیه کردهای سوریه شد.

وی در مقابل خبرنگان خاطرنشان کرد: این خواسته دلایل انسانی دارد و نمی‌توان از این لحظه به بعد چنین شرایطی را علیه کردها پذیرفت و قطعا باید راه حل دیگری ایجاد شود.

ترکیه روز چهارشنبه گذشته عملیات نظامی را در شمال سوریه با نام "چشمه صلح" آغاز کرده و ضمن اشاره به یگان‌های مدافع خلق کرد، ادعا کرد که هدف از این عملیات نابودی "کریدور تروریستی" در مرزهای ترکیه با سوریه است. آنکارا یگان‌های مدافع خلق کرد را شاخه‌ای از حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) می‌داند که در قالب نیروهای دموکراتیک سوریه تحت حمایت آمریکا در حوزه مبارزه با داعش فعالیت می‌کنند.

310 310

کد خبر 1310493

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
  17 25
  از شانلی عرفا شان انسانیت را زیر پا گذاشتند جنایات زیادی کردن مظلوم گیر آوردن با نامردی بوریس افندی و ترامپ ابلهر
 • هیوا IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
  17 51
  فرانسه تنها کشوریه که واقعا پایبند به اصول حقوق بشره برخلاف سیاست مداران امریکایی و سایر کشورها که فقط ازحقوق بشر به عنوان ابزار برای رسیدن به خواسته های نامشروع خودشون استفاده می کنند
  • کوروش AE ۱۶:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
   45 9
   من اشتباها به جای منفی مثبت زدم. فرانسه هم س... برادر ش... است. جنایاتش در الجزایر و قتل عام چند میلیونی اش را فراموش نکنید. این ها همه امپریالیست هستند.
  • سید IR ۲۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
   2 0
   فرانسه آمده تا بقایای داعش را از بین ببرند تا به اروپا بر نگردند. همین! بحث حقوق بشر نیست.
 • سروش IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
  41 36
  ترکیه از شکست و نابودی داعش توسط ایران و کرد ها عصبانیست چراکه از وجود داعش منفعت میبرد و برای ترکیه منفعت به هرقیمتی ولو از داعش و سربریدن انسانهای بیگناه مطلوب است.
 • شهرام IR ۱۸:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
  1 2
  الان که یک هفته از جنگ ترکیه ی فاشیست و کرد ها میگذرد هیچ دولتی واکنش نشان نداده است اینها همه سیاست است ای کاش کسی به فکر کرد ها میبود
 • مصطفی IR ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
  1 3
  درود بر مکرون درود بر انسانهای آزاده ...‌
 • عبدالله IR ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
  7 1
  اردغان خود پدر داعش بود وهست کدو پدری دیدی از بچهاش دفاع نکنه بماند که داعش برای ترکیه یه تجارت بین المل بود دید جببش خالی شده کردهای بدبخت قربانی میکنه
 • خسرو IR ۲۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
  4 1
  ترکیه هم کاری نمی تواند بکند زمان داعش هم استفاده میبرد
 • ناصرامیری IR ۲۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
  3 4
  واقآ فرانسه مهد تمدن وانسانیت است وبا این کار به جهانیهان نشان داد که حرف اول را در حقوق بشر وانسانیت وازادی دارد
 • IN ۲۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
  1 9
  دنیای بدون جنگ نمیشه؟
 • ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۳
  5 5
  اردوغان بایستی حماقت خودشو ثابت کنه؛لیکن کورر خوانده هیچ غلطی نمیتونه بکنه؛غیور مردان کرد او را را به خاک می مالند
 • م.م RO ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۳
  2 6
  بازم دم فرانسه گرم