استفاده از سهمیه اعضای هیأت علمی تخلف است؟

فاریس نوشت: عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: طی روزهای اخیر خبرهای متعددی به گوش ما رسیده است که برخی با استفاده از سهمیه اعضای هیات علمی در دانشگاه آزاد وارد رشته‌ پزشکی شده‌اند که این موضوع کاملا تخلف است.

همایون هاشمی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در واکنش به تغییر رشته تعدادی از فرزندان هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی از رشته دامپزشکی به پزشکی گفت: استفاده از هر نوع سهمیه‌ای باید براساس منطق و قانون باشد. 

وی افزود: متاسفانه طی روزهای اخیر خبرهای متعددی به گوش ما رسیده است که برخی با استفاده از سهمیه اعضای هیات علمی در دانشگاه آزاد وارد رشته‌ پزشکی شده‌اند که این موضوع کاملا تخلف است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه برخی اعمال‌نظرها برای تغییر رشته‌های لوکس، سپردن صندلی‌های دانشگاه‌ها به برخی افراد بدون گذراندن کنکور و همچنین  فروش سوالات آزمون‌ها، شائبه‌هایی را در اذهان عمومی ایجاد کرده است و این تفکر در افراد صورت می‌گیرد که نظام آموزشی ما مسیر غلطی را طی می‌کند. 

هاشمی با بیان در حوزه سهمیه‌ها باید بررسی جامع صورت گیرد گفت: سهمیه‌ها مانند سهمیه شهدا و ایثارگران از قانون خاص برخوردار بوده و باید اعمال شود اما متاسفانه برخی از سهمیه‌ها بدون هیچگونه و قانون و مقرراتی اعمال می‌شود که در این زمینه باید وزارت بهداشت و نهادهای قانون‌گذار ورود کنند. 

وی با بیان اینکه طی روزهای اخیر اخباری در زمینه فروش سوالات برخی از آزمون‌ها نیز مطرح شده است گفت: در این راستا کمیسیون بهداشت طی جلسه‌ای تخلفات را بررسی خواهد کرد. 

هاشمی با بیان اینکه هیأت علمی بودن افراد نمی‌تواند مزیتی برای فرزندان آن‌ها ایجاد کند گفت: طی دوره‌های گذشته نیز برخی مقررات وجود داشت که فرزندان اعضای هیات علمی که از رتبه‌های مناسبی برخوردار بودند و در شهرهای دورتر مشغول تحصیل بودند با استفاده از سهمیه هیات علمی به دانشگاه محل سکونت خانواده انتقال می‌یافتند که در همان زمان نیز بسیاری از دانشجویان و نمایندگان مخالف اجرای این قانون بودند.

وی در پایان گفت: اما موارد اخیر گزارش شده درخصوص پذیرش دانشجویان بدون کنکور و یا استفاده از سهمیه هیات علمی با اصول اخلاقی و قانونی سازگار نیست. 

۴۷۲۱۲

کد خبر 1310524

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
  18 1
  استفاده از هر نوع سهمیه..... خلاف و نادرست است.
 • پ-س IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
  9 9
  فرزندان هیاتهای علمی که دررفاه بزرگ شده اند ازامتیازاتی استفاده میکنند که به فکرهیچکس نمیرسدوصدایشان هم درنمیاد ووقتی صحبت ازسهمیه میشود ایثارگری رامطرح میکنندکه طبق ضوابط ومقررات انجام میگیرد!
 • مرتضی IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
  23 2
  وقتی این همه با سهمیه میان و توی رشاه های تاپ مثل پزشکی جای افراد با استعداد و باهوش رو میگیرن علاوه بر اینکه ظلم هست در حق داوطلبان دیگه همچنین ظلم بزرگتری میشه به مردم بدبخت که باید برای درمان برن پیش این افراد سهمیه ایی که هیچ سواد و معلوماتی ندارن و فقط با رانت و پول و سهمیه و ... پزشک شدند. لطفا انتشار بدید مطلب خلاف واقعیت نگفتم
 • IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
  7 0
  واقعا حق اشون نیست حقه بچه هایی که با زحمت وسختی حتی بعضی از انها با فقر ونداری درس می خونن را ضایع می کنن .واقعا این خلاف قانون اسلامی .حق اشون نیست هم حقوق های کلان بگیرن وهم فرزندانشان سهمیه داشته باشن....با این کار به بقیه مردم و شغل هایشان توهین می شه
 • IR ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
  7 0
  از هر نوع سهمیه ، چه سهمیه هیئت علمی و چه سهمیه های دیگه که نمیتونم اسم بیارم متنفرممممم. دانشگاه رو که پر کردن، وقت استخدام هم که میشه جایی برای معمولی ها و بی سهمیه ها نمیذارن.
 • IR ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
  2 0
  لطفا درباره سهمیه مناطق هم بنویسید
 • محمد ۱۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
  8 0
  هر نوع سهمیه جه ایثارکر و چه عضو هیات علمی خلاف و غیر شرعی است