موضع‌ تازه دبیرکل ناتو درباره عملیات ترکیه در شمال سوریه

ایرنا نوشت: «ینس استولتنبرگ» دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با بیان این که این سازمان از راه حل صلح آمیز تحت حمایت سازمان ملل درباره سوریه حمایت می کند، گفت از همه اعضای این سازمان انتظار می رود به قوانین بین المللی احترام بگذارند.

به گزارش روز یکشنبه روزنامه یونانی «کاتیمرینی»، استولتنبرگ در مصاحبه با این روزنامه درباره عملیات نظامی ترکیه به شمال سوریه و تاثیر آن در افزایش نگرانی های امنیتی و احتمال افزایش دوباره پناهجویان گفت: باید بر اهمیت خویشتنداری تاکید کنم تا بتوانیم از درد و رنج بیشتر انسانی جلوگیری کنیم زیرا هیچ کس نمی خواهد شاهد افزایش دوباره هجوم پناهجویان باشد. به همین دلیل ناتو حمایت خود را از راه حل سیاسی برای ترکیه تحت حمایت سازمان ملل ابراز می کند.

این مقام ناتو افزود، از پیشرفتی که حاصل آمده استقبال می کنیم اما همچنان راهی طولانی تا رسیدن به راه حل سیاسی پایدار در مقابل چالش ها و درگیری ها در سوریه و به ویژه مسائل مربوط به شمال سوریه در پیش است. ناتو به مدیریت مهاجرت و بحران پناهجویان کمک می کند. البته ناتو تنها سازمانی نیست که در قبال چنین چالش هایی پاسخگو است اما بخشی از آن به حساب می آید. آنچه که ما انجام می دهیم رفع ریشه های چنین چالش هایی و کمک به کشورهایی برای مثال مانند افغانستان است.

ما با حضور خود در افغانستان و عراق به ثبات در این کشورها کمک می کنیم و البته مهاجرت را نیز مهار می کنیم. باید به خاطر داشت که ترکیه میزبان بیش از ۳ میلیون آواره سوری است که رقمی بیش از هر یک از متحدان دیگر ناتو است. بنابراین این چالشی است که ما همگی باید آن را رفع کنیم و بیشترین تلاش را برای رفع آن بکار بندیم.

استولتنبرگ درباره آمادگی ناتو در مقابل حمله ترکیه گفت: مقاصد ترکیه علنی بود. «رجب طیب اردوغان» نخست وزیر ترکیه در تریبون سازمان ملل تمایلات خود را به طور آشکار مطرح کرد و حتی نقشه منطقه امنی را که درصدد ایجاد آن است، نشان داد. آنها ابتدا اعلام کردند این طرح را با آمریکا به پیش ببرند. ما از این حقیقت استقبال می کنیم که آمریکا و ترکیه در عملیات و گشت زنی ها همکاری داشتند اما نتوانستند این همکاری را حفظ کنند و ما شاهد هستیم که ترکیه عملیاتی را بدون حمایت آمریکا در شمال سوریه پیش می برد. ترکیه همچنین اندکی قبل از آغاز عملیات خود به همه کشورهای عضو ائتلاف اطلاع داد و در چارچوب ناتو هم درباره این موضوع صحبت کرده بود.

در این مصاحبه از استولتنبرگ سوال شد: آیا اختلاف دیدگاه ها بین آمریکا  و ترکیه به عنوان دو نیروی نظامی قدرتمند ناتو و در عین حال روابط نزدیک آنکارا با مسکو که شاهد آن خرید سامانه دفاع موشکی اس ۴۰۰ است، بر کارامدی ائتلاف تاثیر دارد؟

دبیر کل ناتو پاسخ داد: واضح است  که هم پیمانان درباره اوضاع شمال سوریه اختلاف نظر دارند. من به عنوان دبیرکل ناتو همواره ترجیح می دهم که کشورهای هم پیمان رویکرد مشترکی در زمینه چالش هایی همچون شمال سوریه داشته باشند اما ما نتوانستیم این بار به توافق برسیم. ناتو در شمال سوریه حضور ندارد  اما برخی کشورهای همپیمان و به ویژه ترکیه و آمریکا حضور دارند. ناتو بخشی از ائتلاف بین المللی علیه داعش است و فراموش نکنیم که تلاش های ما برای مقابله با این دشمن مشترک باید ادامه یابد. داعش اراضی تحت تصرف خود را از دست داده اما همچنان در سوریه وعراق حضور دارد و تلاش می کند نفوذ خود را به دیگر کشورهای از جمله افغانستان گسترش دهد.

وی درباره ادامه گشت زنی های دریایی ناتو در منطقه دریای اژه برای نظارت بر هجوم پناهجویان گفت: یونان در خط مقدم بحران پناهجویان قرار دارد. ما شاهد ورود غیرقانونی پناهجویان غیرقانونی از اژه به ویژه در سال ۲۰۱۵ میلادی بوده ایم. بنابراین از توافق بین ترکیه و اتحادیه اروپا در این زمینه استقبال می کنیم. حضور ناتو در دریای اژه با شش کشتی در حال حاضر، در رابطه با اجرای توافق بین ترکیه و اتحادیه اروپا است. مشکلات برطرف شده است و ما پیشرفت قابل ملاحظه ای در مقایسه با سال ۲۰۱۵ داشتیم.

این مقام ناتو گفت حضور ناتو در دریای اژه مهم است اما مهمتر این است که ترکیه و اتحادیه اروپا هم همکاری نزدیکی برای رفع این چالش مشترک داشته باشند.

استولتنبرگ درباره مذاکراتش در سفر به ترکیه درباره تحولات مربوط به منطقه ویژه اقتصادی در قبرس(قرار بود این سفر روز  جمعه ۱۹ مهر انجام شود)، گفت: مساله قبرس حساس است و اختلافاتی درباره آن وجود دارد. البته ناتو همواره از همه کشورها انتظار دارد به قوانین بین المللی احترام بگذارند. درعین حال ناتو نمی توانند قضاوت حقوقی داشته باشد و این وظیفه سایر نهادها است.

وی درباره راه حل های جدید درباره سلاح های هسته ای با توجه به پایان معاهده موشک های هسته ای میانبرد و مشکلات ناشی از آن در روابط بین ناتو و روسیه گفت: این معاهده بسیار برای امنیت اروپا مهم بود و طبقه بندی گسترده ای از سلاح ها را منع می کرد. اکنون روسیه بار دیگر به استفاده از چنین سامانه های نظامی بازگشته است. آنها سیار هستند و به سختی می توان آنها را رهیابی کرد و قابلیت حمل کلاهک هسته ای دراند. ما متاسفیم که روسیه این معاهده را نقض کرد. ما از روسیه تقلید نمی کنیم و موشک های هسته ای را در اروپا مستقر نمی کنیم. ما به تلاش های خود برای کنترل تسلیحاتی ادامه می دهیم که امنیت بیشتری را برای همگان ایجاد خواهد کرد. به همین دلیل خواستار دستیابی به ترتیبات جدید در زمینه سلاح های هسته ای هستیم.

دبیر کل ناتو در پایان این مصاحبه به سوالی درباره عضویت مقدونیه شمالی در ناتو و این که آیا این رویه ای را برای عضویت دیگر کشورهای  غرب بالکان ایجاد خواهد کرد گفت: ناتو از  کشورهایی که علاقه مند به عضویت هستند و ملاک های ما را لحاظ می کنند، استقبال می کنند. مونته نگرو به تازگی به ناتو پیوست و مقدونیه شمالی فاصله چندانی به عضویت در ناتو ندارد و ما با بوسنی و هرزگوین همکاری می کنیم. ناتو همچنین به تصمیم دیگر کشورها در خودداری از عضویت در ناتو احترام می گذارد. آنها به دنبال سیاست بی طرفی نظامی هستند ما همکاری های استثنایی با کشورهایی همچون سوئد، فنلاند و اتریش داریم که عضو ناتو نیستند.

310311

کد خبر 1310598

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =