کدام بخش‌های اقتصادی ایران ریسک بیشتری دارد؟

براساس گزارشی که امروز منتشر شده ریسک اقتصادی در ایران رو به افزایش است و در این بخش بیش از همه ریسک در بخش‌های ارزی، بانکی و سیاسی نازل شده است.

به گزارش خبرآنلاین، اتاق تهران در گزارشی که امروز منتشر کرد به بررسی جوانب ریسک در اقتصاد کشور پرداخت.

مدل ریسک کشوری مدلی است که به منظور سنجش و مقایسه ریشک اعتباری کشورهای مختلف توسط واحد اطلاعاتی اکونومیست طراحی شده است. با استفاده از این مدل تحلیل گران می‌توانند اطلاعات را در خصوص وضعیت ریسک کشورهای مختلف به دست آورند. علاوه بر اینکه این مدل قابل استفاده توسط واحدهای ارزیابی ریسک اعتباری در بانک‌های تجاری است، ابزاری مفید نیز برای صندوق‌های پوشش ریسک و مدیران دارایی‌ها به شمار می‌رود که علاقمند به حضور در بازارهای نوظهور و در حال گذار هستند.

این میان مدل ریسک کشوری مجموعه ۶ نوع ریسک را در برمی‌گیرد که عبارتند از ریسک بدهی‌های دولت، ریسک ارزی، ریسک بخش بانکی، ریسک سیاسی و ریسک ساختار اقتصادی اشاره کرد. در گزارش امسال اکونومیست بیشترین ریسکی که اقتصاد ایران را تهدید می‌کند ریسک سیاسی و ریسک ارزی بخش ارزی و بانکی است.

نمره پایینی که به ریسک ارزی ایران داده شده ناشی از آن است که علی‌رغم ثبات نسبی بازار ارز در چند ماهه اخیر، هنوز عدم ثبات جریان‌های خروجی سرمایه و اثرات کاهش شدید صادرات نفت بر توزیع ارز همچنان بر ریسک ارزی کشور اثرگذار است.

رتبه نازل کشور در بخش ریسک بانکی ناشی از رشد سریع اعتبارات است که در شرایط فعلی می‌تواند منجر به ایجاد مازاد ظرفیت در اقتصاد با نرخ بازده پایین باشد. 

۲۲۶۲۲۸

کد خبر 1310647

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =