لاریجانی: ترامپ خلاف تعهدات بین‌المللی عمل می‌کند و کشورهای تماشاچی فقط ابراز تاسف می‌کنند

خانه ملت نوشت: رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مسائل مختلف و به ویژه راهکارهای افزایش همکاری های اقتصادی با رئیس جمهور، نخست وزیر، رئیس پارلمان و وزیر امورخارجه صربستان مورد بحث و گفت وگو قرار گرفت.

علی لاریجانی پس از سفر ۴ روزه خود به صربستان به منظور حضور در صد و چهل و یکمین اجلاس اتحادیه بین المجالس جهانی (IPU)، امشب (چهارشنبه، ۲۴ مهرماه) بدو ورود به فرودگاه مهرآباد در جمع خبرنگاران، گفت: اجلاس IPU موضوعات مختلفی را در کمیته ها و محل اجلاس اصلی پیگیری می کرد که موضوع و شعار این اجلاسیه چگونگی عمل به تعهدات بین المللی و احترام به استقلال کشورها بود به ویژه آنکه بسیاری از کشورها نسبت به رفتارها و به هم ریختگی ای که آمریکا در نظامات جهانی ایجاد کرده انتقاد داشته و نظرات خوبی را در سخنرانی های خود مطرح می کردند.

وی افزود: از این جهت اجلاس امسال، اجلاس خوب و به روزی بود و موضوعات دیگری همچون مسئله محیط زیست در کمیته های دیگر مورد بحث و بررسی قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه دولت دوست و برادر صربستان توانست بسیار خوب اجلاس IPU را برگزار کند، افزود: همچنین در حاشیه اجلاس فرصتی برای صحبت با رؤسای پارلمان ها و مقامات کشورهای حاضر در اجلاس به دست آمد و با ۱۷ نفر از رؤسای پارلمان های کشورهای مختلف در رابطه با مسائل منطقه ای، بین المللی بررسی و رایزنی داشته به ویژه در خصوص روابط اقتصادی مباحثی مطرح شد.

لاریجانی بیان کرد: به نظر می رسید بسیاری از مقامات کشورها از عدم تعهد آمریکا به توافق هسته ای ناراضی بوده و علاقمند به همکاری های اقتصادی با ایران هستند اما ممکن است روش کار متفاوت باشد.

وی گفت: برخی از حوادث رخ داده در مناطقی مانند سوریه و عراق مورد انتقاد آن ها بود و علاقمند بودند ریشه این حوادث توسط ایران شرح داده شود و ایران نظرات خود را در این خصوص بیان کند.

رئیس مجلس با اشاره به اینکه با برخی از مقامات صربستان نیز گفت وگوهایی داشته است که بخشی از این گفت وگوها دوجانبه بود، اظهار کرد: رئیس جمهور، نخست وزیر، رئیس پارلمان و وزیر امورخارجه صربستان شخصیت های دیگری بودند که با آن ها به گفت وگو نشسته و در زمینه مسائل مختلف و به ویژه راهکارهای افزایش همکاری های اقتصادی و تمرکز بر زمینه هایی که باید برای گسترش همکاری ها انجام داد بحث و تبادل نظر کردیم.

لاریجانی ادامه داد: رئیس جمهور صربستان نکات دقیق و سنجیده ای در رابطه با روابط اقتصادی و تجاری ایران و صربستان مطرح کرده و به دنبال تسهیل رفت و آمدهای توریستی و تجاری میان دو کشور است.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور صربستان طی ماه آینده به ایران می آید، ابراز امیدواری کرد که در این سفر بتوانند راهکارهای مناسبی برای افزایش روابط اقتصادی و تجاری میان دو کشور پیدا کنند.

لاریجانی در پایان از میهمان نوازی دولت، ملت، مسئولان و مقامات صربستان در سفر ۴ روزه خود به این کشور قدردانی کرد.

ترامپ خلاف تعهدات بین‌المللی عمل می‌کند و کشورها تماشاچی هستند

هم‌چنین علی لاریجانی و رئیس مجلس صربستان امروز (چهارشنبه، ۲۴ مهرماه) در حاشیه صد و چهل و یکمین نشست اتحادیه بین‌المجالس جهانی (IPU)  با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.

لاریجانی در ابتدای این دیدار با بیان اینکه موضوعات بسیار خوبی در صد و چهل و یکمین اجلاس IPU مطرح شده، گفت: نظم در دنیا تنها با استواری قوانین و تعهدات بین المللی به وجود می آید و باید پذیرفت وضع فعلی دنیا نسبتا آشفته است. در سال های اخیر نظامات بین المللی بسیار زیر پا گذاشته شده است، وقتی که آقای بوش بدون مجوز شورای امنیت به عراق حمله کرد نشان داد که نظامات بین المللی ظرفیت جلوگیری از اقدامات بی تعهدانه را ندارند.

وی ادامه داد: آقای ترامپ نیز اکثر نظامات را زیر پا گذاشته است، مشکل این است که ضمانت اجرایی نداریم، اکنون ترامپ تصمیمی برخلاف تعهدات بین المللی می گیرد و دیگر کشورها در جایگاه تماشاچی صرفا ابراز تاسف می کنند؛ لذا باید ضوابطی برای جلوگیری از این رفتارها ایجاد کرد و اجلاس بین المجالس باید در این زمینه ورود کند.

رئیس مجلس با بیان اینکه صیانت از مقررات و تعهدات بین المللی ضمانت می خواهد، مطرح کرد: این ضمانت را سازمان ملل و شورای امنیت ملی انجام نمی دهند چرا که مجرم داخل همین سازمان ها است لذا باید جای دیگری این ضمانت را ایجاد کند و اجلاس اتحادیه بین المجالس جای خوبی است چرا که قانونی کار می کند و بهتر است سندی را در زمینه تعهدات بین المللی تصویب کنند و این کار مهمی برای امنیت جهانی خواهد بود  البته ممکن است در تصویب این سند با چالش روبه رو شوید اما شروع خوبی است و کشورها نیز نمی توانند علی ظاهر مخالفت کنند.

لاریجانی تصریح کرد: تصویب سندی در اجلاس IPU برای ایجاد ضمانت در صیانت از مقررات و تعهدات بین المللی حائز اهمیت است، همچنین موجب احیای اجلاس می شود و البته اجلاس خاصیت بیشتری نیز خواهد یافت.

رئیس مجلس ایران وزنه ای برای اجلاس IPU بود

رئیس مجلس صربستان نیر با بیان اینکه صربستان تنها کشوری در اروپا است که هیچ گونه تحریمی برای نماینده سیاسی کشورها و فرد حقوقی ندارد، گفت: معتقدم اجلاس موافقت آمیز بود و حضور شخص جنابعالی (رئیس مجلس ایران) اهمیت خاصی در برگزاری این اجلاس داشت و وزنه ای برای اجلاس محسوب می شد.

وی با بیان اینکه خود را هم درد با مشکلات کشورهای دردکشیده می دانم، افزود: صربستان از هیچ کس دیکته نمی گیرد و نظر خاصی به توسعه روابط ایران و صربستان قائم هستم.

وی خواهان توسعه همکاری های پارلمانی دو کشور شد و اظهار کرد: گروه های دوستی پارلمانی نیز با هم دیدار و ارتباط خوبی دارند البته باید فعالیت های دوجانبه خود را در عرصه های مختلف بیشتر کنیم.

۲۱۷۲۱۷

کد خبر 1311506

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =