حسن بیادی

زهرا تالانی- اخیرا مرتضی تمدن استاندار تهران از 27 پروژه استانداری برای خروج تهران از تمرکز جمعیت سخن گفته است.حسن بیادی نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران هرچند از این طرح خبر ندارد اما معتقد است که درباره طرح هایی مانند مهاجرت معکوس و شیوه های کاهش جمعیت بحث رهایی شده است. وی به شدت مخالف انتقال پایتخت است و می گوید: تا وقتی از جاذبه های تهران نکاهیم حتی طرح هدفمند سازی یارانه ها هم نمی تواند مانع مهاجرت به تهران شود.

آیا شورای شهر از 27 پروژه ای که در قالب طرح سبک سازی جمعیت تهران در استانداری  تدوین شده خبر دارد؟

طرح خاصی به ما ارائه نشده است اما همیشه درباره موضوعاتی مانند ایجاد مهاجرت معکوس یا خروج جمعیت از تهران بحث هایی شده است اما به طور جامع از این طرحها خبر ندارم.

یکی از راههایی که برای کاهش جمعیت تهران مطرح شده بود خروج جمعیت از تهران است. آیا شما موافق این طرح هستید؟

بی ‌تردید تهران دارای بحران است و به‌ویژه به‌دلیل بافت‌های فرسوده در حاشیه خطر قرار دارد ولی مردمی که در تهران زندگی می‌کنند ریشه دار هستند و نباید هر خانواده‌ای که در تهران زندگی می‌کند را به تنهایی دید، چرا که هرکدام دارای خانواده‌های وابسته دیگری هستند.

مطرح کردن مهاجرت شهروندان از تهران در مدت کوتاه تنها یک بحث انحرافی است و به هیچ وجه زمینه‌های لازم برای آن مهیا نیست. زیرا بسترهای لازم برای مهاجرت از تهران فراهم نیست و این اقدام نیاز به یک مدیریت بلندمدت دارد نه کوتاه مدت. یکی از زمینه‌های لازم برای مهاجرت، اشتغال است که در جامعه ما یک معضل محسوب می‌شود و با توجه به اینکه این مشکل در شهرستان‌ها بسیار جدی‌تر است چطور می‌توان مردم را به این شهرها مهاجرت داد؟باید برنامه‌ریزی انجام و تدبیری اندیشیده شود که به همه زوایا توجه شده و در یک افق به این هدف برسیم و در مرحله اول سعی کنیم جمعیت تهران را ثابت نگه داریم و بعد از مدتی یک درصد قابل‌قبولی از جمعیت را متعادل کنیم تا شوک منفی نیز به جامعه وارد نشود.

 استانداری مخالف انتقال پایتخت است.دیدگاه شورای شهر نسبت به این موضوع چیست؟

معتقدم که در حال حاضر با توجه به عدم وجود زیرساخت‌های لازم انتقال پایتخت به هر نحوی اشتباه بوده و باید ساختار شهر تهران اصلاح شود. هم اکنون شهر تهران در بن بست بسر می‌برد و دولت محترم باید با اصلاح شاخص‌های توسعه و انتقال برخی از مراکز وسازمان‌ها سعی در کاهش مهاجرت به تهران داشته باشد چرا که پایتخت دیگر گنجایش ندارد.به جای این موضوع باید خروج دستگاه های اداری و کارخانه ها از تهران داده شود.

اتفاقا یکی از پروژه ها همین است؟

در طرح جامع  و تفصیلی، تمامی مسایل شهری و سیاست‌های  راهبردی مربوط به آنها  اعم از شهرسازی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی،  ترافیکی و زیست‌ محیطی با هدف رفع مشکلات‌ پایتخت دیده شده است،اما  تحقق این مهم، ‌منوط به اجرای دقیق و کامل این طرح‌هاست که ‌در این صورت، شرایط  برای یک زندگی مناسب  و توام با استانداردهای روز  فراهم می شود.

 انتقال مراکز دولتی و سازمان‌ها و ادارات غیرضروری از همان ابتدا جزو اهداف کاری و اعلام شده رئیس جمهوری بود ولی این مهم هنوز محقق نشده است، در حالی که خروج این گونه ادارات و انتقال آنها به  شهرستان‌ها می‌تواند تا حد زیادی در  کاهش مشکلات تهران مؤثر باشد.

خروج ادارات و سازمان‌هایی که عمده فعالیت آنها در شهرستان‌هاست، ضرورت دارد. وزارت نفت، وزارت صنایع و یا سازمان بنادر و کشتیرانی و بسیاری از دستگاه‌های دیگر، بر اساس کدام ضرورت و نیاز باید در نقاط مختلف تهران از جمله تپه‌های عباس‌آباد و یا الهیه‌ ساختمان‌های متعدد و عظیم داشته باشند.

با انتقال بخشی از ادارات دولتی به خارج از تهران موافق ولی با انتقال پایتخت مخالفم و به نظر من هویت تهران به پایتخت بودن آن است. چنانچه بخش مهمی از ادارات دولتی به خارج از تهران منتقل و مدیریت واحد شهری نیز به‌درستی در تهران محقق شود، بسیاری از مشکلا ت کنونی پایتخت حل خواهد شد.

استاندار به بحث مهاجرت معکوس هم اشاره کرده اند. آیا با توجه به اینکه  تقریبا تمام امکانات در پایتخت است امکان پذیر است؟

در واقع مهاجرت معکوس حاصل دو اتفاق تجمع و تمرکز امکانات در پایتخت و مشکلات زیرساختی در استان‌های مهاجرفرست است از این‌‌رو دولت باید در استان‌های محروم تسهیلات و امکا نات و بستر های مناسب بیشتری همچون افزایش سهم این استان‌ها در محل تولید ناخالص داخلی، افزایش سهم بودجه‌های عمرانی، اعمال سیاست‌های تشویقی و ارائه معافیت‌های مالیاتی برای استقرار صنایع و بخش‌های اشتغال‌زا در آن استان‌ها و سایر سیاست های حمایتی و اقتصادی انجام دهد تا ابتدا بخشی از جذابیهای چند گانه اقتصادی تهران کاسته شود و سپس به دنبال مهاجرت معکوس بود.

گذشته از این هم مهاجرت معکوس در تهران نیازمند تمرکززدایی در بخش های گوناگون است و به نگاه بسیاری از کارشناسان این یکی از بهترین راهکارهایی است که باعث رخداد پدیده مهاجرت معکوس می‌شودچه اینکه در تهران گذشته و کنونی تمرکز سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، بهداشتی و... یک جا تجمیع شده است و عملا بسیاری از مواقع شهروندی حتی برای داشتن کاری کوچک مجبور به سفربه تهران است که باید این فشار از پایتخت نیز برداشته و به شهرهای سراسر کشور منتقل شود و در نهایت روستاها و شهرهای کوچک هم از نیازهایی که جزء زندگی امروزه محسوب می‌شود، بهره مند گردند.

آیا شما هم معتقدید که قانون هدفمند سازی یارانه ها مانع مهاجرت به تهران می شود؟

شاید از این جهت که سبب افزایش هزینه های زندگی در تهران می شود و برخی قادر به زندگی در این شرایط نیستند موثر باشد اما در کل به نظر من تاثیر چندانی نخواهد داشت چون هنوز هم تهران جاذبه هایی برای شهرستانها دارد که ما باید سعی کنیم با فرهنگ سازی این مشکل را حل کنیم.

13442

کد خبر 131173

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =