آیا جانسون قانون را برای اجرای برگزیت نقض می‌کند؟

ایرنا نوشت: نخست وزیر انگلیس اصرار دارد حاضر به اجرای مصوبه‌ای که امروز با اکثریت آراء درباره تاخیر اجرای برگزیت در پارلمان به تصویب رسید، نیست و در موعد مقرر اتحادیه اروپا را ترک خواهد کرد.

«بوریس جانسون» تا ساعت ۱۱ امشب به وقت محلی فرصت دارد تا درخواست تمدید مهلت برگزیت را به اتحادیه اروپا ارسال کند. او می گوید حاضر به مذاکره با اتحادیه اروپا درباره تاخیر برگزیت نیست و برنامه او برای خروج از اتحادیه اروپا تغییری نکرده است.

جانسون امروز قصد داشت تا امروز در نشست فوق‌العاده پارلمان توافق جدیدی را که هفته گذشته با اتحادیه اروپا بر سر نحوه اجرای برگزیت به دست آورده بود به رای بگذارد. با این حال نمایندگان مجلس عوام در واپسین لحظات، به لایحه‌ای رای دادند که نتیجه رای گیری دولت را بلا اثر کرد.

لایحه «لتوین»  که به نام ارائه دهنده آن نامگذاری شده با کسب ۳۲۲ رای موافق در مقابل ۳۰۶ مخالف، دولت را ملزم می‌کند که حتی در صورت تصویب توافق، همچنان خواستار تاخیر در برگزیت شود. «الیور لتوین» معاون اسبق نخست وزیر انگلیس در این باره می‌گوید حتی در صورت تصویب توافق همچنان این احتمال وجود دارد که روند اداری برای تبدیل شدن توافق برگزیت به قانون تا روز ۳۱ اکتبر طی نشود.

جانسون پس از تحمل شکست امروز در پارلمان گفت از نتیجه رای گیری نا امید نشده است. او مدعی شد که قانون وی را به تاخیر برگزیت مجبور نخواهد کرد و هفته آینده لایحه خروج از اتحادیه اروپا با توافق جدیدی را که به دست آورده به رای خواهد گذاشت.

منابع خبری به نقل از مقامات دولت گزارش می دهند که احتمالا رای گیری جدید روز دوشنبه برگزار خواهد شد. «ترزا می» نخست‌وزیر پیشین انگلیس امروز در سخنانی در مجلس عوام این کشور از توافق بوریس جانسون با اتحادیه اروپا حمایت کرد و از باقی نمایندگان خواست تا به این طرح رای موافق بدهند. «می» که موفق نشد توافق مورد نظرش را در پارلمان به تصویب برساند گفت نمایندگان باید منافع ملی را به عنوان اولویت اصلی خود تعیین کنند.

با این حال رهبران احزاب مخالف دولت جانسون، توافق جدید را بدتر از توافق «ترزا می» خوانده و آن را رد کرده‌اند. این توافق حتی حزب برگزیت، اصلی ترین حامی جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا را هم نتوانست راضی کند. نایجل فاراژ رهبر این حزب می گوید: این برگزیت نیست. قرار نبود پس از ۳ سال به اینجا برسیم. با این توافق سال‌ها طول می کشد که به تجارت آزاد دست پیدا کنیم چون همچنان از سوی قوانین اتحادیه اروپا محاصره شده و اختیارات از ما سلب شده است.

وی عنوان کرد ترجیح می دهد تا مهلت برگزیت تمدید و انتخابات سراسری برگزار شود تا توافق جدید پذیرفته شود.

«جرمی کوربین» رهبر حزب اصلی مخالف دولت انگلیس از جانسون خواسته تا به قانون احترام بگذارد. او پیشتر آمادگی خود را برای تشکیل دولت اقلیت و تمدید مهلت برگزیت اعلام کرده بود.

بر اساس برنامه اعلام شده نمایندگان کشورهای اروپا فردا در بروکسل پیرامون تحولات برگزیت رایزنی خواهند کرد. «مینا آندریوا» سخنگوی کمیسیون اروپا در واکنش به نتیجه رای گیری امروز گفت، انگلیس بایستی هر چه سریعتر گام بعدی خود را به ما اعلام کند. اگر جانسون نتواند توافق جدید برگزیت را به تائید پارلمان برساند، به لحاظ قانونی چاره ای جز تمدید مهلت برگزیت نخواهد داشت؛ کاری که می گوید انجام نخواهد داد.

310 310

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1312301

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =