همتی: از این دوره سخت به سلامت عبور می‌کنیم

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در صفحه اینستاگرام خود نوشته است، از حدود ۵۰ سال پیش که نفت سهم قالب تولید و صادرات را در اقتصاد ایران داشت تا به امروز که نفت کمتر از یک سوم صادرات را تشکیل می‌دهد به هر دلیل دولت نتوانسته است بودجه خود را از نفت جدا کند.

به گزارش خبرانلاین، رشد اقتصادی کشور نیز با وجود کاهش سهم نفت به شدت متأثر از بخش نفتی است.

وی ادامه داده، تبعاً اثر مستقیم تحریم‌های ظالمانه‌، کاهش رشد بخش نفتی و کاهش منابع برای بودجه دولت است، این دو با همدیگر بخش غیرنفتی اقتصاد و بالتبع رشد کل اقتصاد را تحت تأثیر قرار داده‌اند.

همتی افزوده، آنچه که بانک مرکزی با سیاست‌های پولی و ارزی خود می‌تواند انجام دهد ایجاد ثبات و کمک در جهت رونق بخش غیرنفتی است.

وی بیان کرده، رشد بخش نفتی برونزا است و به تولید و صادرات نفت بستگی دارد و سیاست‌های بانک مرکزی بر رشد درونزا و غیرنفتی مؤثر است. همانگونه که پیش‌تر هم بیان کردم تلاش بانک مرکزی بر رونق صادرات غیرنفتی، ورود ارز آن به چرخه اقتصاد کشور، کمک به تسهیل واردات، کالاهای ضروری و سرمایه‌ای و ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد است.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داده، وضعیت سامانه نیما و پیشی گرفتن عرضه ارز نسبت به تقاضای آن نشان می‌دهد که با همت صادرکنندگان و تمهیدات واردات به حول و قوه الهی از این دوره سخت نیز به سلامت عبور خواهیم کرد.

وی در پایان اظهار کرده ،بدیهی است در صورت بازگشت به شرایط طبیعی اقتصادی بانک مرکزی نیز سیاست‌های اصلاحی و احتیاطی خود را ادامه داده و از تکرار تجربه‌های تلخ گذشت حتی‌الامکان پرهیز خواهد کرد.

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1312324

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علی IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  0 0
  بهترین راه برای پایین اوردن نرخ ارز و بالا بردن ارزش پول ملی این است که ارز تک نرخی شود که دست رانتخوارن از بازار ارز کوتاه شود
 • محمد رضا IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  0 0
  حاج آقا انشااله کی چون عمر انسانها نهایت صد سال است